Kur dikush ulet t shkruaj nj shkrim mund ta stis at duke qndruar n plane t ndryshe; si analist, si gazetar hulumtues (apo specialist i fushs n fjal) apo edhe thjesht si nj pjestar i realitetit q jetojm. Sigurisht q ata q m njohin do ta quanin konflikt interesi kt shkrim, duke patur parasysh prejardhjen time. Gjithsesi, m tepr se interesi i drejtprdrejt ekonomiko-financiar, ky sht nj konflikt interesi shpirtror pr at skuadr q ka prfaqsuar dikur me dinjitet jo vetm Vlorn, por gjith Shqiprin dhe shqiptart (thjesht kujtoni ndeshjen me Partizanin e Beogradit). Ngjarjet e fundit q ndodhn n stadiumin e Vlors, ishin me t vrtet t rnda. Gjithsesi, nuk ka vend ktu pr ndonj habi t madhe, pasi q nga fillimvitet `90, kto skena jan
mse normale n Shqipri, e q nuk duhet m t vazhdojn. Gjithsesi, kur diskutojm shtjen, nuk kemi sesi t mos shohim se kush e shkaktoi at, dhe kur e shkaktoi at. Si nj gazetar q sht marr dikur me sportin, por edhe thjesht si sportdashs, mund t them se 11 metrshi i akodruar pr skuadrn e Teuts, ishte qllimi i arbitrit t ndeshjes. Bnte mu n mes t dits e n mes t Vlors, q ky zotria e kishte vendos ndoshta q m par q 3 pikt tua dhuronte durrsakve. T gjitha ata q e pan ndeshjen, than se barazimi ishte i merituar pr t dy palt. Megjithat, gjithka degjeneroi n dhun, e cila u kthye n nj bumerang shkatrrimtar nga zotrinjt e Federats Shqiptare t Futbollit. Skuadra e Vlors, u dnua n mnyr t pamshirshme, dhe askush nuk u kujtua pr arbitrin, i cili ishte shkaktari kryesor i ksaj gjullurdie. N nj koh q Federata, bn llogje Kavaje me ministrin prkatse, me diskutime totalisht politike q nuk kan t bjn me sportin, ndeshjet shiten dhe blihen, lihen dhe shkatrrohen nga arbitrat, dhe shpesh edhe nga vet krert e klubeve. Vetm 3 jav m par, n kampionatin turk me rregulla spartane, 4 arbitra u pezulluan pr disa jav, pasi pamjet filmike t ndeshjeve treguan gafat e tyre q ndikuan n rezultatet e ndeshjeve. A ndodh kjo n Shqipri? Rrall e tek, ndoshta kur Federats nuk i sht bindur ndonj nga fanelat e zeza. N Vlor prej vitesh ka ekzisutuar mendimi se Federata mbshtet gjithmon ekipet e Tirans, dhe pr mua ende vazhdon M kujtohet kur dikur nga nj radio kineze, dgjonim ndeshjet me tim at do t diel Dhe padyshim, q dy ekipet m t persekutuara, ishin Vllaznia e Shkodrs dhe Flamurtari i Vlors, duke favorizuar kshtu skuadrat tiranase. Eh sa shum uj ka kaluar posht urs q ather. Tashm ndeshjet e kampionatit transmetohen n platforma dixhitale dhe mund t shihen n t gjith Europn. Por futbolli, sht n pik t hallit. Federata, n vend t merret me Flamurtarin q po mundohet t marr frym n lign superiore, le t merret me shkollat e futbollit, infrastrukturn dhe prgatitjen e talenteve t reja. Nj pjes e mir e unave t kombtares shqiptare, ose jan t ardhur nga Vlora (Flamurtari) nga shkolla e mrekullueshme e Mexhit Haxhiut, ose jan t ardhur nga Kosova (t shkolluar n Kosov apo skuadrat m n z t Europs). Asnj ekip prej vitesh nuk nxjerr m talente, dhe duket se ekipi kombtar, q ne e mbshtesim shpesh me nj pathos folklorik deri n idiotsi, do t duhet nesr t mbushet me djelmosha nga Kosova, pasi Shqipria po zbret n zero. Briegel q sa vuri kmb ktu kur erdhi si trainer, tha se gjja kryesore q i mungon futbollit shqiptar sht infrastruktura, dhe mbi t gjitha SERIOZITETI. Ktu nuk ka seriozitet n at pun q po bhet, dhe pr kt arsye sportdashsit i kan braktisur prej kohsh stadiumet, q n disa vende jan n prag t shembjes. Pr kt arsye zotrinj t Federats, prpara se t shihni gabimet e Flamurtarit (Sokol Kushts, Luan Birces apo Lato Gjondeds), shihni gabimet q kan mbrthyer fund e krye futbollin shqiptar. ojini djemt e Vlors t luajn n Burrel, madje ojini dhe m lart deri n Prishtin apo Mitrovic sepse atje do t`i mbshtesin m shum, por ojeni n pension edhe at arbitr e ata arbitra q i kan kthyer ndeshjet n pazare t flliqura me prfundime t paracaktuara. Sokol Kushtn degdiseni deri n Serbi se mos ndoshta bn ndonj mrekulli tjetr, si dikur Kushedi sesa Moxh do dilnin, nse n futbollin shqiptar do t niste ndonj hetim, dhe ministria n vend q t shikoj ann politike, kt duhet t bj. Flamurtari sht larg ditve t tij t shndritshme, kur bnte t krenoheshin gjith shqiptart. Do t vazhdoj edhe pr ca koh kshtu, derisa t vijn Mexhit t rinj por edhe drejtues t rinj federatash me mendjen t futbolli dhe jo t kuleta, dhe t ikin Moxhitt(!!!) e vjetr, dhe fanela t zeza t vendimeve t zeza.