Fituesit, vetëm në një degë. Këtë vit nuk do të ketë formularë A3 dhe A4, rezultatet, në bazë të A2-shit
Brenda ksaj jave do t bhen publike t gjitha kuotat pr universitetet publike n Shqipri. Kjo u b e ditur dje pr “standard” nga burime t Ministris s Arsimit, t cilat theksuan se tashm kuotat jan gati dhe pritet miratimi i ministrit pr t’u aprovuar. Miratimi i kuotave do t sjell njkohsisht edhe fillimin e procedurave t listimit t fituesve pr do deg.


Fituesit


Fituesit e shkollave t larta do t bhen publik brenda muajit shtator nga Ministria e Arsimit dhe nga Agjencia e Vlersimit t Arritjeve t Nxnsve, t cilat do t jen edhe prgjegjset pr rreshtimin e fituesve. do maturant do t ket mundsi t fitoj vetm n nj deg nga ato q ka zgjedhur, n baz t radhitjes q ka
n formularin A2 t Maturs Shtetrore. Specialistt e Agjencis s Vlersimit t Arritjeve t Nxnsve tashm jan duke pritur vetm miratimin e kuotave nga Ministria e Arsimit pr t filluar procedurn e listimit t fituesve. Kjo, pasi pr t shpallur fituesit, duhet t ekzistojn paraprakisht kuotat. Duke qen se kuotat do t shpallen brenda javs, agjencia do t filloj punn menjher pr t renditur fituesit.


Kuotat


Kt vit, kuotat do t jen t ndryshme nga viti i kaluar. Specialistt e Ministris s Arsimit theksojn pr “standard” se pak a shum jan pranuar krkesat e universiteteve publike n vend, t cilat kan drguar n mnyr zyrtare propozimet e tyre rreth dy jav m par. Universitetet publike kan krkuar numr t ult studentsh kt vit akademik, n rast se nuk shtohen pedagogt dhe auditort. “N shumicn e rasteve jan pranuar propozimet e universiteteve, me ndonj prjashtim t vogl”, - theksojn burime nga Ministria e Arsimit. Sipas tyre, numri i studentve n shkollat e larta kt vit do t jet m i ult sesa brezi i Maturs s par Shtetrore, ku 95 pr qind e maturantve vijuan studimet universitare. Pamundsia e rritjes s numrit t pedagogve dhe auditorve duket se ka imponuar nj zgjidhje t till.


Regjistrimi


Kt vit, t dhnat do t prpunohen n mnyr automatike dhe m t shpejt nga qendra e prpunimit informatik, q sht ngritur pran AVA-s. Fituesit e Maturs Shtetrore do t mund t pranohen vetm n nj deg. Kjo, pasi mnyra e re e prcaktimit t degve q dshirojn t vazhdojn me an t formularit A2, i bn ata fitues vetm n nj deg. Ministria e Arsimit thekson se n kt mnyr nuk sht e nevojshme t vijojm me dhjetra raunde regjistrimesh n shkollat e larta, si ka ndodhur vitin e kaluar. Me mbarimin e Maturs Shtetrore, secili kandidat pr student ka 5 parametra vlersues t suksesit t tij n msime. Parametri i par sht nota mesatare pr t gjitha vitet e shkolls s mesme, e cila do t shprehet me 2 shifra dhjetore, dy nota do t jen pr provimet e lndve me detyrim dhe dy t tjera do t shrbejn pr vlersimin e studentve, pasi kan dhn provimet e lndve me zgjedhje.