Çfarë ndodhi mbrëmë në selitë e PD-së dhe PS, të gjitha prapaskenat dhe sherret. Akuza dhe sherre në PS, deputetët e përjashtuar nga Berisha nuk guxojnë ta  kritikojnë publikisht kryeministrit


7 maj 2013 ok.pmdKryeministri Berisha dhe lideri i PS-së Edi Rama kanë përjetuar mbrëmë momente shumë të sikletshme kur kanë prezantuar në kryesi listat zyrtare, ku ata u kanë komunikuar shumë deputetëve që do të jenë jashtë këtyre listave duke sjellë tensione dhe akuza të shumta.

Selia e PS

Në selinë rozë mbrëmë situata ka qenë mjaft e tensionuar. I pari që ka dalë nga mbledhja e kryesisë ka qenë Arben Malaj, i cili ka hedhur një lumë me akuza ndaj Edi Ramës. Pas tij doli Arben Isaraji, edhe ky jashtë listës së PS, por Isaraji nuk pranoi të japë deklarata. Por për ti dhënë edhe më shumë tonë natës së mbrëmshme kanë menduar Shkëlqim Cani (kandidat në Dibër) me Ardit Kajën që nuk është pranuar nga Rama të vendosej kandidat. Pas tyre ka dalë edhe një figurë e lartë e PS, Namik Dokle, ky i fundit edhe pse shumë i mërzitur në paraqitje nuk ka dhënë deklarata.

Selia e PD

Mjaft e qetë është paraqitur situata në selinë blu. Edhe pse këtu ka pasur përjashtime të mëdha, deputetët e lënë jashtë listave nuk kanë guxuar të hedhin deklarata kundër kryeministrit Berisha, edhe pse ky i fundit ka bërë një furtunë në listat e vat, duke hequr 40 % të grupit.  I vetmi rast ka qenë një përballjes mes Berishës dhe Topallit, pasi kjo e fundit nuk ka dashur Nard Ndokën në Shkodër.


Lista e PS


TIRANË


1. PANDELI SOTIR MAJKO

2. SAIMIR BASHKIM TAHIRI

3. VASILIKA LLAMBI HYSI

4. DITMIR SULEJMAN BUSHATI

5. FATMIR SEZAI XHAFAJ

6. LINDITA LLESH NIKOLLA

7. BESNIK MITAT BARAJ

8. XHEMAL MYSLIM QEFALIA

9.    SADRI ISMAIL ABAZI

10.    PARID NEZMI CARA

11.    SPARTAK IBRAHIM BRAHO

12. ARTAN ILIA GAÇI

13.    PJERIN ZEF NDREU

14.    RAKIP BAJRAM SULI

15.    MILENA FATOS HARITO

16.    DASHAMIR MYSLYM PEZA

17.    ENKELEJDA HAMIT SHKRELI

18. ERVIN ALFRED BUSHATI

19. BLEDAR MELSED DORACAJ

20. ALFRED MALIQ DALIPI

21. SADI MEHDI VORPSI

22. BLERINA GURI GJYLAMETI

23. PETRIT SAMI VARGU

24. ARBEN HASAN SEFERAJ

25. SHAQIR SADIK SHEHU

26. BLENDI SHABAN NALLBANI

27. ERJETA LULZIM ALHYSA

28. RODOLF LLAMBI XHILLARI

29. IBRAHIM MEHMET KALEMI

30. AFRIM XHEMAL QENDRO

31. AZBI REXHEP ARAPI

32. LAVDRIM RRAHMAN SAHITAJ

33. PETRIT LEK DESKAJ

34. BESIM RESHIT RUÇI


SHKODËR


1. MIMOZA QAZIM HAFIZI

2. TOM GJEKË DOSHI

3. PAULIN NIKOLLË STERKAJ

4. NAMIK SKENDER KOPLIKU

5. SAIT JAKUP FISHTA

6. GENTIAN KIN PALAJ

7. NIKOLL MARASH DEDA

8. ROZAFA SHEUQET ZMIJANEJ

9. MEGI GJON AJTYRESA

10. DJANA BEKTASH BEJKO

11. ZEF NIKOLL ÇUNI

12. PAL PLLUMB LERA

13. JANKO ANDRO SHELÇAJ


KUKËS

1. VEXHI ADEM MUÇMATAJ

2. LAVDIM MURAT ELEZI

3. RAM ZEQIR HOXHAJ

4. ADEM AHMET LALA


KORCË

1. BASHKIM MUHAMET FINO

2. ARTA AGIM DADE

3. OLTA ANXHELO XHAÇKA

4. ILIRIAN ANESTI PENDAVINJI

5. ILIR TELHA XHAKOLLI

6. YLLI MIHALLAQ PETRAJ ZIÇISHTI

7. ARDIT PETRIKA KONOMI

8. ARTUR ENVER PORPOLLOGU

9. ANA SULEJMAN VERUSHI

10. ADRIATIK FETA BRAÇE

11. ZAMIRA STAVRI BEQIRAJ (KITA)

12. ILIR ÇELIK TORRA

13. NADA PANDO NASTO


GJIROKASTËR

1. ARBEN NEVRUZ AHMETAJ

2. ERION LUAN VELIAJ

3. ANASTAS MIHAL ANGJELI

4. VLADIMIR LLUKAN KOSTA

5. DASHAMIR FAIK KAMBERI


BERAT

1. FIDEL BAHRI YLLI

2. ERMONELA KOÇO VALIKAJ (FELAJ)

3. EDUARD PAJTIM SHALSI

4. EDUART LAVER BEJKO

5. ARTAN ADIL LAME

6. STAVRI SOTIR CECA

7. ERJON SOKRAT KËRI

8. ANILA ESTREF AGALLIU

9. ALMA TOMOR KULE


VLORË


1. EDI KRISTAQ RAMA

2. VALENTINA ABEDIN LESKAJ

3. KOÇO THEODHORI KOKËDHIMA

4. LUIZA MIHAL XHUVANI

5. FATMIR AVNI TOÇI

6. ANDREA THEOFAN MARTO

7. EDMOND DHIMITRAQ LEKA

8. SHUAIP VELEDIN BEQIRI

9. MIRA QEMAL SHEHU

10. SHEME KAMBER LULO

11. SOKOL MAZE BANA

12. GENCI SERVET KOJDHELI

13. NEIME MYSLIM GJIKA

14. NORETA THANAS KALCUNI

15. INES KOSTANDIN STASA


ELBASAN

1. BEN KRISTAQ BLUSHI

2. DAMIAN LEKË GJIKNURI

3. EVIS KOLË KUSHI

4. ALFRED BESIM PEZA

5. TAULANT KASEM BALLA

6. MUSA REXHEP ULQINI

7. ARBEN VASIL KAMAMI

8. ILIR TOMORR BEJTJA

9. LULJETA ABEDIN ARAPI

10. AGIM SALI LEKA

11. KASTRIOT HASAN GURRA

12. MEHDI METAN PEPA

13. ALTIN EMIN AGO

14. YMER RAMAZAN TOLA

15. ROVENA SELIM BEQIRAJ

16. SOKOL PETRIT SKURA


LEZHË

1. MIMI PJETËR KODHELI

2. ARMANDO NDUE PRENGA

3. ARBEN NDUE NDOKA

4. NDREC NDUE DEDAJ

5. MEJREME IBRAHIM DELISHI

6. EDUART MARK NDOCAJ

7. KASTRIOT FILIP PIROLI

8. MIRELA ZEF NELI (SYKU)


DURRËS

1. BLENDI PULLUMB KLOSI

2. KLODIANA FATMIR SPAHIU

3. ILIR HAMID BEQAJ

4. NAMIK HAMZA DOKLE

5. GENTIAN KASTRIOT BEJKO

6. ARTUR XHEK BUSHI

7. SHKELQIM BESIM TROPLINI

8. JURGIS SHEFQET ÇYRBJA

9. SOKOL ISLAM SULA

10. ARDIAN REXHEP KOKOMANI

11. GËZIM ADEM AGASI

12. TAULAND ZEQIR XHERAJ

13. ERALD AGRON HASANAJ

14. ESMERALDA MUHAMET SHKJAU


DIBËR

1. SHKELQIM ISLAM CANI

2. ULSI QERIM MANJA

3. HASAN MEHMET CENI

4. ARBEN DILAVER KESHI

5. ASHIM RAMADAN DOMA

6. EZMERINA BARDHYL HOXHA


FIER


Gramoz Ruçi

Erjon Braçe

Eglantina Gjermeni

Ilirjan Celibashi

Armando Subashi

Arben Cuko

Pirro Lutaj

Majlinda Bufi

Ervin Koci

Anduel Xhindi

Bujar Cela

Xhevit Bushi

Artur Cobani

Adelina Rista

Antoneta Dhima

Lindita Buxheli


**************************

KUKËS

Flamur Noka

Besnik Dusha

Alban Zeneli

Ismet Jaku


SHKODËR

Jozefina Topalli

Helidon Bushati

Voltana Ademi

Nard Ndoka

Gjovalin Bzheta

Ndue Paluca

Bardh Spahia

Gjok Uldedaj


VLORA

Astrit Patozi

Arben Ristani

Liljana Elmazi

Ardian Kollozi

Leonard Sinani

Ylli Pirro

Vasil Koçiaj

H. Sharra


KORÇA

Ridvan Bode

Eleina Qirici

Edmond Spaho

Fatmir Mediu

Gjergji Papa

Fatbardh Kadilli

Leonard Olli

Viktor Duro

Ledina Aliolli

Sorina Koti

Adriana Hysenbegasi

Artan Zaimi


TIRANA

Sali Berisha

Myqerem Tafaj

Majlinda Bregu

Halim Kosova

Florjon Mima

Gerti Bogdani

Dashamir Shehi

Jorida Tabaku

Edi Paloka

Keltis Kruja

Kastriot Islami

Asllan Dogjani

Visar Zhiti

Arben Qirjako

Gent Deliallisi

Tritan Shehu

Ilir Rusmali

Jemin Gjana

Lajla Përnaska

Gazmend Dibra

Kreshnik Çollaku

Rajmonda Bulku

Kreuza Leka

Shkelqim Hoxha

Fetah Hasani

Ervin Minarolli

Elvana Hana

Grida Duma

Ivi Kaso

Andia Pustina

Sahit Dollapi


DURRËS

Eduard Halimi

Gent Strazimiri

Albana Vokshi

Igli Cara

Oerd Bylykbashi

Osman Metalla

Vullnet Topalli

Lufter Xhuveli

Kseanela Muderizi

Zamir Ramadani

Merita Bakiu

Arjan Dedej

Mirlinda Çeka


DIBËR

Sherefedin Shehu

Roland Keta

Ekrem Spahia

Bedri Hoxha


FIER

Sokol Olldashi

Mesila Doda

Shpëtim Idrizi

Kozma Dashi

Bedri Miha

Myslim Murrizi

Florjan Dani

Ferdinand Murati


ELBASAN

Arben Imami

Eduard Selami

Ardian Turku

Luçiano Boçi

Dashnor Sula

Arbiola Halimi

Aurel Bylykbashi

Irena Progni

Rrahim Çota

Mati Çela

Zamir Muzhaqi

Medi Shehu

Hysen Moli

Muharrem Kajolli

Bujar Cakani


LEZHË

Aldo Bumçi

Gjovalin Kadeli

Albina Deda

Vasil Bicaj

Mhill Fufi

Artan Bushi

Zef Maci


GJIROKASTËR

Genc Ruli

Spiro Ksera

Alije Kokalari

Veledin Zaçe

Arjan Kasaj


BERAT

Genc Pollo

Astrit Veliaj

Lefter Maliqi

Mehmet Xheka

Çaush Qato

Fatbardha Bullari

Hafize Skendo

Nevila Haznedari