Leterme, Berishës: Shqiptarët pa viza brenda këtij viti
Presidenca belge vlerson progresin e madh n reformat e ndrmarra nga qeveria shqiptare gjat ksaj periudhe dhe e siguron Kryeministrin Sali Berisha se kjo presidenc do ta mbshtes fuqishm Shqiprin n ecjen prpara me hapa t shpejt n kt drejtim. Kryeministri Berisha, i cili zhvilloi dje nj vizit zyrtare n Mbretrin e Belgjiks, u prit nga Kryeministri belg, Yves Leterme. Pas takimit kok m kok, ku dy kryeministrat zhvilluan nj bised t przemrt e miqsore, Kryeministri Leterme shtroi pr nder t Kryeministrit Berisha dhe delegacionit q e shoqronte nj drek n rezidencn kryeministrore. “E ardhmja e Shqipris sht antarsia e plot n BE dhe Belgjika do t’ju ndihmoj n t gjith hapat tuaj drejt BE-s”, - deklaroi z. Leterme. M tej, n takim u diskutua pr prioritetet e Presidencs belge t radhs s BE-s dhe projektin madhor t integrimit t Shqipris. Kryeministri Leterme i rikonfirmoi Kryeministrit Berisha mbshtetjen e fuqishme e totale t Presidencs belge pr t ecur prpara e me shpejtsi me hapat e mtejshm drejt integrimit t plot t Shqipris n Bashkimin Evropian. Duke shprehur vlersimin pr progresin e rndsishm dhe arritjet e jashtzakonshme t qeveris shqiptare gjat ksaj periudhe, Kryeministri Leterme prshndeti vendimin e Komisionit pr t sugjeruar liberalizimin e vizave pas vlersimit t ekspertve dhe shprehu bindjen e thell pr realizimin e ndrrs s shqiptareve pr heqjen e vizave me vendet Shengen gjat Presidencs belge brenda vitit 2010. Pr sa i prket krkess s Shqipris pr antarsim dhe marrjen e statusit t vendit kandidat, Kryeministri Berisha i bri nj ekspoze t reformave dhe arritjeve gjat ksaj periudhe, duke nnvizuar se qeveria shqiptare i qndron prqasjes pr nj proces t bazuar n performanc si platform m e mir pr zhvillimin e mtejshm t vendit dhe arritjen e standardeve evropiane pr jetn e qytetarve shqiptar. M tej, t dy kryeministrat u ndaln n fusha t veanta t bashkpunimit pr sa i prket energjis, turizmit, interesit t madh t investitorve belg pr t investuar n Shqipri. Duke iu kthyer situats s shkaktuar nga kriza ekonomike e financiare botrore, Kryeministri Leterme vlersoi faktin q Shqipria sht nj ndr vendet e rralla n Evrop q nuk u prek nga kriza ekonomike e financiare dhe prgzoi Kryeministrin Berisha pr kt. Kryeministri Berisha i bri me dije, n kt kontekst, se ishin reformat e rndsishme t qeveris shqiptare, si barra fiskale m e ulet n Evrop, taksa e shesht n nivelin 10 pr qind, investimet e rndsishme n infrastruktur deri n 10% t GDP-s, krijimi i klims m t favorshme prmes thjeshtzimit t procedurave, modernizimit dhe dixhitalizimit t tyre dhe vendosja e one stop shop, si dhe reformat pr nj qeveri t vogl n diet, t cilat bn t mundur q qeveria t’i rezistoj krizs. M tej, t dy kryeministrat diskutuan pr zhvillimet n rajon, n veanti pr Kosovn pas vendimit t Gjykats Ndrkombtare t Drejtsis. N kt pik u ripohua mbshtetja e plot e deklarats s prfaqsueses s lart t BE-s, baroneshs Ashton. T dy kryeministrat diskutuan pr zhvillimet e fundit n rajon. Kryeministri Leterme shfrytzoi rastin pr t’i shprehur Kryeministrit Berisha mbshtetjen e plot t Belgjiks ndaj Shqipris pr kryesimin e radhs s OSBE-s. Gjat takimit, Kryeministri Leterme vlersoi marrdhniet e shklqyera midis dy vendeve e qeverive, si dhe bashkpunimin e ngusht e frytdhns n shum fusha. N kt kontekst, Kryeministri Leterme e vlersoi vizitn e Kryeministrit Berisha si nj shprehje tjetr e vendosmris s dy qeverive pr t konsoliduar lidhjet e gjithanshme dhe miqsore midis dy popujve e vendeve miq. Kryeministri Berisha e falnderoi przemrsisht Kryeministrin Leterme pr pritjen e ngroht dhe miqsore, ndrsa vlersoi t dyja marrveshjet q u nnshkruan dje si nj shprehje tjetr e bashkpunimit t shklqyer midis dy vendeve. Gjithashtu, Kryeministri Berisha vlersoi kontributin e vizits historike t para disa muajve t Kryeministrit Leterme n Tiran, si Kryeministri i par i Mbretris s Belgjiks q vizitoi Shqiprin. T dy kryeministrat ripohuan vendosmrin e dy qeverive pr t zgjeruar dhe thelluar bashkpunimin dypalsh n t gjitha fushat, n veanti shkmbimet ekonomike-tregtare dhe zgjerimin e investimeve belge n Shqipri, t cilat po tregojn gjithnj e m tepr nj interes t lart pr t hyre n tregun shqiptar. N fund t takimit t dy kryeministrat zhvilluan nj konferenc pr shtyp.