Kandidatt e rinj nuk kan punuar para viteve ‘90. Dekretimi, m 6 shtator

Javn e fundit t muajit gusht, Presidenca do t rihap dosjet pr zgjedhjen e antarve t Gjykats Kushtetuese. Pas dats 25 gusht, Presidenca do t przgjedh 10 kandidatt potencial pr t zvendsuar 4 mandatet, t cilat aktualisht jan “t ngrira” n Gjykatn Kushtetuese. Nga rreth 70 dosje t kandidatve q ndodhen n selin e Presidencs, grupi i ekspertve dhe kshilltarve do t przgjedh prpara muajit shtator 10 kandidatt potencial. Grupi i ekspertve do t diskutoj me qarqet politike n lidhje me kandidaturat, n mnyr q t mos ket prplasje n institucionin e Kuvendit. Pavarsisht skepticizmit se procesi do t haset me surpriza plngprishse nga politika, burime pran ktij grupi t ekspertve n Presidenc shprehen t bindur se procesi do t prfundoj me sukses. N datn 6 shtator, do t shpallen emrat e par pr t zvendsuar katr antart e Gjykats Kushtetuese dhe mes tyre do t przgjidhet edhe kandidatura e kryetarit t Gjykats Kushtetuese.


Kriteret

Mnyra e przgjedhjes s kandidatve potencial mes 70 kandidaturave pritet t prjashtoj nga procesi ata gjyqtar q kan ushtruar profesionin e tyre prpara viteve 1990. Kjo do t prbj nj vshtirsi pr grupin e ekspertve gjat przgjedhjes, pasi do t lihet mnjan eksperienca e gjyqtarve profesional q kan ushtruar profesionin e tyre prpara viteve “famkeqe” 1990. Ndonse nuk pohohet publikisht, shqetsimi i vetm mbetet niveli i gjyqtarve t rinj, i cili nuk sht fort i knaqshm n krahasim me kandidaturat e vjetra. Kandidatt e rinj t Gjykats Kushtetuese do t jen t pastr politikisht dhe me juridik t plot. Aktualisht, n Presidenc ka prfunduar grumbullimi i dosjeve dhe propozimeve pr kandidaturat e Gjykats Kushtetuese dhe paralelisht me t jan mbyllur edhe dosjet pr emrat e rinj t antarve t Gjykats s Lart. Deri tani, n axhendn e punimeve t grupit t ekspertve, sht parashikuar q kto dy procese do t zhvillohen t ndara nga njri-tjetri. M 6 shtator do t shpallen emrat pr vendet vakante n Gjykatn Kushtetuese. Po kshtu jan prcaktuar dy data, 6 dhe 8 shtator, pr t shpallur edhe dekretin pr datn e zgjedhjeve pr pushtetin vendor, q priten t zhvillohen n nj nga dy t dielat e para t muajit maj 2011.


Vendet vakante

Kryetari i Gjykats Kushtetuese, Vladimir Kristo, dhe antart Sokol Sadushi, Xhezair Zaganjori, Petrit Plloi, Admir Thanza do t zvendsohen n muajin shtator me nj dekret t Presidentit. Duhet q Parlamenti t jap verdiktin final n lidhje me kandidaturat e reja, t cilat do t’i nnshtrohen edhe nj seance dgjimore n Komisionin Parlamentar t Ligjeve. Pavarsisht se mandati i tyre ka prfunduar, ligji parashikon q ata t qndrojn n detyr deri n zvendsimin e tyre. Prgjegjsia e kryetarit t ksaj gjykate sht dhe administrative, pra ai drejton edhe aktivitetin e t gjith gjykats dhe jo vetm procesin gjyqsor. Kryetari i Gjykats Kushtetuese, sipas nenit 12 t ligjit “Pr organizimin dhe funksionimin e Gjykats Kushtetuese”, prgatit, thrret dhe drejton seancat plenare t ksaj gjykate, bashkrendon punn mes gjyqtarve, prfaqson gjykatn n marrdhniet me t trett, si dhe nnshkruan aktet e saj, por dhe drejton punn e administrats s saj. Por sipas po ktij ligji, Kristo ka t drejt t zgjidhet srish n krye t ktij institucioni.
#