Emrimi i ri i kreut t Gjykats Kushtetuese ka prplasur mazhorancn dhe institucionin e Presidentit. Menjher pas deklarats s
nga deputeti demokrat Eduart Halimi, i cili akuzoi kreun e shtetit pr shkelje t rnd t ligjit themeltar t shtetit, duke mos dekretuar brenda afateve kryetarin e ri t Gjykats Kushtetuese, mandati i t cilit ka mbaruar n muajin qershor, kshilltari juridik pran Presidentit Spiro Pei e ka argumentuar kt vones me procedurat burokratike t kuvendit. Sipas tij, fillimi i punimeve t sesionit t ri parlamentar do t shnoj dhe dekretimet e reja pr kt institucion kushtetues.

Spiro Pei "Vonesat n mosemrimin e antarve t rinj t Gjykats Kushtetuese kan ardhur si pasoj e burokracive t Parlamentit dhe jo pr faj t Presidentit."

Duke deklaruar se presidenti Topi po vepron n respekt t Kushtetuts dhe transparenc t plot, zoti Pei deklaroi se pavarsisht mosdekretimit t kreut t ri t ksaj gjykate, ky institucion kushtetues nuk sht i bllokuar. Duke ju referuar nenit 125 t Kushtetuts n lidhje me emrimet pr antar t Gjykats Kushtetuese, Kshilltari Ligjor Pei shpjegoi dhe arsyet e ksaj vonese.

Spiro Pei “Nga 9 kandidat t Kushtetueses, vetm 4 prej tyre u ka mbaruar mandati. Asgj nuk e pengon Presidentin t zgjedh antart e Gjykats Kushtetuese. Por prpjekjet nuk kan t bjn vetm me Presidentin, pengesat jan nga burokracia e Kuvendit”

Prfundimi i mandatit kushtetues pr kreun e ksaj gjykate, ka ngjallur jo pak reagim dhe brenda rradhve t juristve. Kta t fundit i krkojn organeve kushtetuese; Presidentit dhe Parlamentit q t respektojn nenin 125 t ligjit themeltar t shtetit, n emrimin e kreut t ktij organi kushtetues. Sipas tyre ndryshe nga antart e thjesht t Gjykats Kushtetuese, kreu i ktij organi nuk mund t qendroj m n detyr pr aq koh sa mandati i tij ka prfunduar. N baz t nenit 125 t Kushtetuts, shpjegojn juristt, kryetari gzon vetm t drejtn e t qenit antar i thjesht i ksaj gjykate.