sht e shkruar n kaderin e popullit shqiptar q sa her t ket zgjedhje pr dika, t vuaj e t stresohet. Zgjedhja e presidentit, sht kthyer tashm n nj shtje t lidhur drejtprsdrejti me t ardhmen e vendit. Vendi q sapo kaloi zgjedhje t kritikuara vendore, srish nuk po arrin n konsensusin pr t zgjedhur kreun e tij.Q n fillim ktu ka nj term t gabuar. Opozita shprehet dhe krkon q presidenti t jet President Konsensual i Opozits. Nj presidenti t till, mund ti vendossh do lloj epiteti, por vetm Konsensual jo. Ndoshta politikanve tan u nevojiten leksione mbi termat, pasi t thuash konsensual do t thot q ai t jet produkt i nj konsensusi t prbashkt. N momentin q e krkon edhe konsensual edhe nga ana jote, ather ktu ka dika q nuk shkon.E njjta gj ndodh edhe n kampin e djatht dhe mbase jan kta q e nisn kt koncept t gabuar. Jemi pr president konsensual, por do t zgjedhim Bamir Topin. Me kt ide doln t djathtt duke e prvetsuar zotin Topi si nj kandidatur konsensuale t mazhorancs, por q harruan mesa duket se n konsensus duhet t prfshihej edhe opozita.shtja e presidentit, tashm i ka kaluar kufijt kombtar dhe sht kthyer n shtje nderi midis personave t caktuar. Un nuk ul kokn t ulem me tjetrin n tavolin thot Berisha dhe Takimin me mua le ta caktoj kryeministri pasi sht m i zn se un thot me ironi Rama.Shqiptart edhe pse pas viteve 90 nga protestat, konfliktet dhe prpjekjet pr t emigruar jasht me mnyra nga m t ndryshmet dhe m sakrifikueset, u pasqyruan n mediat botrore si trazova dhe agresiv, sot mund t thuhet se jan ndr popujt m pula, pasi po heshtin kundrejt nj t keqje q po u vjen nga ata q i kan zgjedhur vet. Duket se n Shqipri grupet sociale, sindikatat apo klasa intelektuale sht individualizuar duke mos menduar aspak m pr at q e rrethon. Vihet re q asnj lloj presioni nuk i bhet klass politike q ta shtyj at pr t gjetur zgjidhje. Ktu nuk dua t keqkuptohem. Nuk jam kurrsesi pro protestave shkatrrimtare si ato t viteve pas komuniste ku vendi u shkatrrua, por pr manifestime paqsore, me mnyra demokratike dhe bashkkohore ku kalss politike ti kujtojn prgjegjsit q ajo ka. T vetmet tubime njerzish n Shqipri bhen npr fushatat elektorale t zgjedhjeve parlamentare apo vendore, ku lidert e majt e t djatht ligjrojn mashtrimet e rradhs.Burrat jan burra dhe marrin vendimet qe u perkasin. Me mire nje deshtim me nder se sa me turp, thot kryeministri Berisha n fjaln e tij n Kuvend ku refuzon takimin me liderin socialist Edi Rama pr sa koh q ai nuk sht institucional. Shefi i ekzekutivit thekson se po shkelet Kushtetuta ndrsa Rama ironizon me kt gjendje duke theksuar se i takon Berishs t caktoj takimin sepse sht i ngarkuar me pun. Jo more zotrinj, asnjri dhe as tjetri nuk e keni at luks q pr kaprio personale t luani me fatet e popullit. N dorn tuaj sht e ardhmja e nj kombi t vuajtur historikisht dhe ju nuk mund t ironizoni me fatin e tij.Tek kjo klas politike, n rradh t par vihet fodullku dhe krenaria. Naga ana tjetr harrohen detyrimet dhe obligimet. Askush nuk do ta kritikonte Berishn nse ai do t shkonte n zyrn e Rams e t ulej pr t zgjidhur kt shtje kombtare, dhe e njjta gj do t ishte edhe pr Ramn nse do ti trokiste n der kryeminstrit e ti thoshte hajde ta zgjidhim kt shtje. Por ja q kjo sht shum e vshtir pr t thyer krenarin e gurt t dy liderave tan.