brbrPresidenti i Kosoves Hashim Thaci eshte optimist se ceshtja e demarkacionit me Malin e Zi me te cilen Brukseli kushtezon liberalizimin e vizave per qytetaret e Kosoves do te permbyllet me sukses Nga Tirana ku ndodhet per nje vizite zyrtare dyditore e para ne postin e presidentit Thaci theksoi se ky nuk eshte nje problem me fqinjin e Kosoves dhe perseriti apelin per dialog politik mes paleve Kete deklarate Thaci e beri gjate konferences se perbashket per shtyp me homologun shqiptar Bujar Nishani Dy presidentet ndane qendrimin se mbledhjet e dy qeverive kane rritur bashkepunimin vecanerisht ne fushen ekonomike Thaci vleresoi se Shqiperia eshte zeri shtese i Kosoves ne rrugen e integrimit te saj euroatlantik Ndersa presidenti Nishani u ndal tek arritjet e Kosoves dhe garantoi vazhdimin e mbeshtetjes ne proceset e saj integruese Gjate konferences me homologun kosovar Nishani komentoi edhe ligjin per importin e mbetjeve qe coi ne protesten e shoqerise civile Ndonese ende pa nje qendrim zyrtar per kete ceshtje Nishani tha se ne kete rast duhet te mbizoteroje interesi i publikut Presidenti i Kosoves takon gjate vizites ne Tirane edhe kryeministrin Rama sibrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display
br