Para se t prfundoj ky vit, pritet q presidenti i Republiks, Fatmir Sejdiu, t nnshkruaj emrimet e gjyqtarve t Gjykats Supreme t Kosovs.

Ka rreth dy jav q kshilli Gjyqsor i Kosovs i ka drguar emrat e kandidatve n Presidenc, n mnyr q kreu i shtetit t nnshkruaj emrimet e tyre.Aktualisht, sipas zyrtarve t Presidencs, Sejdiu sht duke i shqyrtuar t dhnat e secilit, ndrkoh q emrat e tyre nuk bhen publik pr shkak t mundsis q ndonjri t mos emrohet.Procesi i shqyrtimit t emrave krkon koh, sepse duhet t shikohen t dhnat pr secilin, thot Korab Sejdiu, kshilltar ligjor i presidentit t vendit.Sipas tij, edhe emrimi i kryetarit t Gjykats Supreme t Kosovs bhet nga ana e Fatmir Sejdiut, i cili n t njjtn koh, pr fazn e par t emrimeve, ka marr edhe emrat pr Zyrn e Prokurorit Publik, duke prfshir edhe at pr postin e kryeprokurorit t Kosovs.Emrimet pr gjyqtar t gjykatave t qarkut dhe t tjera, pritet t bhet n fazn e dyt t emrimeve, thot kshilltari Sjediu pr Express.Procesi i emrimit t gjyqtarve dhe prokurorve sht zvarritur n mas t madhe pasi faza e par ka qen e parapar t prfundoj n muajin tetor t ktij viti.N faqen e tyre zyrtare t internetit, Komisioni i Pavarur Gjyqsor dhe Prokurorial ka t publikuar muajin tetor n t cilin pritej t bhej ky emrim.Gjat fazs s par t procesit t emrimit pr gjyqtar t Gjykats Supreme dhe prokurort e nivele t larta, kan konkurruar 84 persona.Sipas versionit zyrtar, biografia e secilit prej kandidatve sht verifikuar kundrejt kritereve dhe krkesave t przgjedhjes.Jan 52 kandidat qe do t intervistohen pr pozitat e fazs se par Gjykatn Supreme dhe Zyrn e Prokurorit Publik, thuhet n njoftimin zyrtar t KPGJP-s.Ndrkoh, gjyqtar dhe prokuror, pa dashur tiu publikohen emrat, ankohen se me gjith procedurat pr verifikimin e biografis s kandidatve pr pozitat e larta t drejtsis n vend, kan deprtuar persona me t kaluar t dyshimt.Ata madje japin edhe emra pr t cilt thon se kan punuar deri n vitet e vonshme t regjimit t Milosevicit.T presim nse do t emrohen e pastaj do t flasim, thot njri prej gjyqtarve n Gjykatn e Qarkut n Prishtin.Prndryshe, i tr procesi i emrimit t gjyqtarve t t gjitha niveleve dhe prokurorve sht
n fshehtsi t plot, pa transparenc dhe opinioni sht mbajtur larg emrave q jan zgjedhur. I tr procesi sht i fshehur pas numrave, pasi ata q kan konkurruar kan pasur shifra n vend t emrave.