Çdo kontratë që kërkon opozita, mund ta tërheqë pranë METE-s. Ministri: PS, politikë teprimesh dhe shpifjesh
Kontrata koncesionare mbi lumin Kardhiq pr ndrtimin e hidrocentraleve sht e ligjshme dhe procedurat e ndjekura jan vetm zbatim i ligjit. Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjitiks, Dritan Prifti, ka dal dje para mediave pr t sqaruar opinionin publik dhe njkohsisht pr t qartsuar Partin Socialiste se kontrata koncesionare q ata sulmojn prej ditsh, sht ligjore dhe krejt


transparente pr t gjith. Ministri i Ekonomis, Dritan Prifti, paraqiti dje personalisht para mediave kontratn e nnshkruar mes firms s Arjan Tartarit dhe Ministris s Ekonomis pr koncesionet e hidrocentralit mbi lumin Kardhiq. Prifti u shpreh se kjo kontrat q sulmohet nga opozita, sht e ligjshme dhe sht dhn n prmbushje t t gjitha ligjeve t vendit. “Ka qen nj konsorcium prej katr kompanish q ka marr kontratn e koncesionit pr lumin Kardhiq. Un nuk shoh asnj nxitim, asnj problem me kt kontrat. Kjo sht nj kontrat q sht negociuar m shum se kontratat e tjera”, - u shpreh Prifti.


Ministri Prifti bri publike kontratn e koncesionit, e cila sht firmosur n kt ministri n 10 shtator 2009, nj kontrat e lidhur me disa kompani: “Albania Alba Energy Plus”, “Impuls 95 sha”, “Placific Petrolium”, “Albania sh.p.k”, “Art construsion sh.p.k”. “Pra, ka qen nj bashkim i katr kompanive q ka konkurruar pr koncesionin e hidrocentraleve mbi kaskadn e lumit t Kardhiqit, do gj pr hir t s vrtets sht ligjore”, - ka theksuar Prifti. Por


nga ana tjetr ai bri t ditur se pr kto dhe pr Partin Socialiste METE sht e gatshme t bj transparente do kontrat koncesionare. “I kam dhn nj urdhr me shkrim sekretarit t Prgjithshm, ku i them n do rast q opozita apo kushdo qoft, krkon t ket kopje t kontratave koncesionare t lidhura nga kjo ministri, n fardo periudhe, t’i vihen asaj menjher n dispozicion, sepse realisht nuk kemi gj pr t fshehur. T gjitha kontratat q jan
jan br


n nj mnyr ligjore, duke respektuar t gjitha institucionet e shtetit dhe jan negociuar ktu ku jan aprovuar nga APP si dhe jan konsultuar me ministrit e tjera, sht konsultuar me avokatin e shtetit, pra e gjith procedura q ka ligji i koncesionit dhe ligji i prokurimeve sht zbatuar deri n nj”, - ka theksuar n konferencn pr shtyp Prifti.


Ai nnvizoi se i vinte keq q Partia Socialiste vazhdon me nj politik teprimesh dhe shpifjesh. Ai i cilsoi shpifje gjith akuzat ndaj tij t bra nga PS ashtu sikundr po bjn edhe me zonjn Vokshi. “Filluan shpifjet me mua, duke sajuar histori t ndryshme pr pasurin time, pastaj vazhduan me znj. Vokshi dhe nuk dihet me k do vazhdojn m tej. Nuk sht merit t manipulosh t vrtetn


pasi nuk bhet politik duke manipuluar t vrtetn dhe duke shpifur. Shpif, shpif, se dika do t mbetet, prsri nuk sht politik q duhet ta ket primare opozita jon, duke nxjerr 5 veta n dit q prsrisin t njjtn gj, q shpifin t njjtn. Prandaj, dola vet sot, t’ju jap kontratn e Kardhiqit dhe ta shohin t gjith. sht nj kontrat standarde, tip, pothuajse e njjta kontrat q sht firmosur me 100 e disa koncesionar t tjer pa asnj lshim t veant pa dhnie t asnj t drejte q s’e kan marr edhe koncesionart e tjer”, - tha dje Prifti. Ai nnvizoi se fardo krkese q do t bj opozita, media apo


kushdo qoft n ministri pr t marr kopje t kontratave, t ofertave, t minutave t takimeve t negociatave, sht e hapur pr t gjith.


Emigrantt rrudhin drgesat
Parat q emigrantt shqiptar sjellin pr familjet e tyre n Shqipri, jan n rnie nga vit n vit. Kriza ekonomike globale e ktyre viteve t fundit e rndoi dhe m shum bilancin e drgesave t emigrantve shqiptar. T dhnat zyrtare t Banks s Shqipris flasin pr rnie.


Niveli m i lart i drgesave ka arritur n afro 1 miliard euro, ndrkaq nga viti n vit ka nisur zbritja. Me nj rnie vjetore prej 6.5 pr qind n vitin 2009 drgesat e emigrantve u regjistruan vetm 752 milion euro. Rnia u b e dukshme, duke vlersuar rolin e ksaj valute n mbulimin e deficitit tregtar. Banka e Shqipris vlersonte se n vitin 2009 niveli i financimit t deficitit tregtar prej drgesave t emigrantve ishte rreth dy her m i ult se i njjti nivel pr vitin 2004. Tendencs rnse nuk i shpton as viti 2010. Ndonse sht hert pr t folur ne terma vjetor, shifrat zyrtare flasin pr rnie n rreth 6.5 pr qind n 3-mujorin e par t ktij viti. Sipas ktyre t dhnave, gjat tremujorit t par t vitit 2010,


drgesat e emigrantve ishin vetm 171 milion euro. Sipas t dhnave t prvitshme t Banks s Shqipris, prurjen m t lart valutore t tyre


emigrantt e kan pasur pikrisht n 2007-n, vit n t cilin n ekonomin e vendit jan futur 947 milion euro. Edhe n dy vitet e mparshme remitancat kan qen m shum se 900 milion euro n vit dhe saktsisht 939 milion euro n vitin 2006 dhe 934 milion euro n vitin 2005.


BSH, biznesi rrit krkesn pr kredi
Biznesi ka rritur krkesat pr kredi gjat tremujorit t dyt t ktij viti, ndonse bankat n fillim t vitit u deklaruan se do t shtrngonin kushtet pr kreditim. Sipas nj raporti t Banks s Shqipris, vihet se n 3-mujorin e dyt biznesi ka rritur krkesn pr kredi, por kan qen kryesisht ndrmarrjet e vogla dhe t mesme q kan pasur m shum nevoj pr likuiditet, ndaj dhe u jan drejtuar


bankave pr kredi. Sipas raportit t Banks s Shqipris, krkesa e


ndrmarrjeve t vogla dhe t mesme pr t marr kredi sht rritur, ndrsa krkesa e korporatave sht ulur disi n tremujorin e dyt t vitit 2010, krahasuar me tremujorin e kaluar. Faktori me kontributin kryesor n nxitjen e krkess pr kredi vijon t mbetet edhe pr kt tremujor nevoja pr financimin e kapitalit qarkullues. Gjithashtu, krkesa pr kredi gjat tremujorit t dyt sht nxitur edhe nga nevoja e financimit t investimeve, balanca neto e s cils shnoi vlern +22.6 nga -1.4 pr qind q ishte nj tremujor m par. Ndrkoh pritet q gjat 3-mujorit t tret t vitit t ket nj rritje m t madhe t kreditimit. Sipas raportit t BSH-s, pr tremujorin e tret t vitit 2010, ekspertt e bankave presin lehtsim t standardeve t kredis. Balanca neto e pritjeve sht +6.7 pr qind. Lehtsimi i standardeve t kredis akorduar bizneseve pritet si n kredin dhn


ndrmarrjeve t vogla dhe t mesme, ashtu edhe n at akorduar korporatave. Bankat shprehen pr lehtsim n nj shkall disi m t lart pr kredin pr qllime t financimit t kapitalit qarkullues sesa pr financimin e investimeve. Krahas lehtsimit t standardeve, ekspertt e bankave presin nj prmirsim t krkess pr kredi n tremujorin e tret t vitit 2010. Kjo vihet re veanrisht pr ndrmarrjet e mdha.