Katër ministri, në sitë aktivitetin minerar, për të shmangur abuzimet
Policia e Shtetit, tatimet, doganat, Inspektorati i Puns, t gjitha kto struktura, sipas linjs s tyre, do t ken objekt kontrolli aktivitetet minerare n zonn e Bulqizs. Katr ministri dhe Prefektura e Dibrs do krijojn nj Task-Force t veant, q do mbikqyrin zonn e njohur pr nxjerrjen e kromit, me qllim disiplinimin e saj dhe futjen e aktivitetit minerar n rrug ligjore dhe t mbikqyrura nga strukturat prkatse. Ky fakt u b i ditur dje nga ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, Dritan Prifti, n nj konferenc shtypi. Ministri njoftoi se prej tij sht nxjerr nj urdhr pr zonn minerare t Bulqizs. Ministri bri publik nj urdhr t prbashkt t katr ministrive pr miratimin e nj plan-veprimi pr rregullimin dhe disiplinimin e veprimtaris minerare n zonn e Bulqizs. Urdhri n fjal sht firmosur nga ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, ministri i Brendshm, ministri i Financave dhe ministri i Puns, shtjeve Sociale dhe Shanseve t Barabarta. N baz t tij ngarkohen t gjitha strukturat e posame t katr ministrive, q t angazhohen n disiplinimin e aktivitetit minerar n zonn e Bulqizs. Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks sqaroi se firmosja e urdhrit pr miratimin e planit t veprimit vjen si nj reagim i katr ministrive pr situatn problematike t konstatuar koht e fundit n zonn minerare t Bulqizs. “Gjat javve dhe muajve t fundit kemi pasur n Bulqiz nj situat jonormale t aktivitetit minerar. Aktivitete n zona t rrezikshme n disa raste t kompanive t palicencuara, pra aktivitete t jashtligjshme minerare dhe n disa raste sht konstatuar se npr miniera punojn persona nn moshn e puns. Pra nj situat problematike, ndaj s cils ne katr ministra kemi reaguar, pr t vendosur rregull, me nj urdhr t prbashkt t firmosur nga t gjith ne”, - u shpreh z. Prifti. Duke u ndalur tek urdhri, ministri Prifti tha se nprmjet tij ngarkohen t gjitha strukturat e Ministris s Ekonomis; strukturat e Ministris s Financave, si Tatimet dhe Doganat; strukturat e Ministris s Brendshme, si Policia; struktura t Ministris s Puns, si Inspektorati i Puns, t vihen nn drejtimin e Prefektit t Qarkut t Dibrs. Pra, - sqaroi ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, - krijohet nj Task-Force e veant pr t kontrolluar dhe disiplinuar t gjith veprimtarin e biznesit minerar n zonn e Bulqizs. Ndrsa theksoi faktin se Shqipria sht nj ndr vendet m t pasur me krom dhe industria e kromit sht shum e rndsishme pr ekonomin shqiptare, ministri Prifti u shpreh se sht shum e rndsishme q ky aktivitet t zhvillohet sipas ligjit, q kompanit t jen t licencuara dhe t zbatojn rregullat e sigurimit teknik, q t garantohet jeta e minatorve dhe e komunitetit n t gjitha aspektet. “Pra, e bjm kt ndrhyrje pr t mbshtetur kt industri, pr t mbshtetur komunitetin dhe pr t mbshtetur biznesin e ndershm n zonn e Bulqizs, pr t’i dhn nj nxitje m t madhe nxjerrjes dhe prpunimit t kromit n vend, por n mnyr t ligjshme”, - tha z. Prifti. Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks informoi se ditn e enjte do t shkoj personalisht n Bulqiz pr t mbledhur Task-Forcn q do zbatoj planin e veprimit, sipas urdhrit t firmosur nga katr ministrat.


Gjat konferencs s djeshme, z. Dritan Prifti iu prgjigj dhe pyetjeve t ndryshme t gazetarve. Njra prej ktyre pyetjeve kishte t bnte me ndrtimin e hidrocentralit t Skavics, mbi projektin se si do t ndrtohet ky HEC. Ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks informoi se qeveris do t’i drgohen dy propozime, nga t cilat do t zgjidhet vetm nj. Propozimi i par sht ndrtimi i hidrocentralit t Skavics me funksion rregullimin e kaskads dhe propozimi i dyt, ndrtimi i hidrocentralit t Skavics me funksion prodhimin e energjis. “Do t’i mbetet qeveris pr t przgjedhur variantin prfundimtar”, - tha z. Prifti.