FC Prishtina srish sht ftuar pr pjesmarrje n turneun e Futsallit, i cili do t zhvillohet m 10 janar t vitit 2010 n Zvicr. N kt turne, prve kampionit aktual t Kosovs, sikurse para nj viti, do t marrin pjes edhe FC Thun, FC Luzern, FC St. Gallen, FC Winterthur dhe FC Aarau.Lajmin e ka konfirmuar drejtori i gjeneral i klubit bardh e kaltr, Edmond Rugova, i cili tha se Prishtina do t mundohet ta mbroj titullin e kampionit, t cilin e pati fituar para nj viti n kt turne.Sot (e mart) n adresn ton ka ardhur nj shkres nga organizatort e turneut, ku thuhet se me knaqsi ftohet Prishtina t merr pjes n kt turne, deklaroi Rugova pr Express.Prve ndeshjeve q do ti zhvilloj n kuadr t ktij turneu, FC Prishtina n t njjtn koh, sipas t gjitha gjasave, do ta zhvilloj edhe ndonj ndeshje tjetr miqsore me ndonj ekip zviceran apo gjerman.Prpos ndeshjeve t ktij turneu, ne jemi duke kontaktuar me zyrtar t skuadrave t ndryshme pr ti zhvilluar edhe nja dy ndeshje tjera. Jemi n kontakte me disa ekipe pr organizmin e ndonj ndeshjeje miqsore si: Schaffhausen, Winterthur, Bazel, Greuther Thun, Koblenz, etj, theksoi Rugova.Ne i mojm kto ndeshje ndrkombtare. Nuk duhet harruar se nga ndeshjet e tilla, prej Prishtins n Evrop kan deprtuar disa lojtar si: Skeraj, Berisha, Hoxha, etj, shtoi ai.

N janar t ktij viti, FC Prishtina e zuri vendin e par n turneun e Futsallit n Zvicr, ku bardhekaltrit n ndeshjen finale e patn mposhtur me rezultat binds 6:0 FC Aaraun.