Masat

Ministri i Arsimit t Kosovs, Enver Hoxhaj, ka premtuar rritjen e numrit t studentve preshevar n Universitetin Publik t Prishtins. Ministri Hoxhaj ka pritur kryetarin e Komuns s Preshevs, Ragmi Mustafa, me t cilin ka biseduar pr shum shtje q kan t bjn me arsimimin e shqiptarve q jetojn n Luginn e Preshevs, me theks t veant pr rritjen e kuots pr kandidatt nga kto komuna q dshirojn t studiojn n Universitetin e Prishtins. “Ne si Republik e Kosovs e kemi obligim moral, shtetror dhe sht obligim europian q t’i prmbushim t gjitha krkesat q i kan shqiptart e Lugins s Preshevs pr qasje t barabart n arsimin fillor, t mesm dhe t lart”, tha ministri Hoxhaj pas takimit, ndrsa bri t ditur se gjat ktij viti shkollor Republika e Kosovs do t’i siguroj 800 abetare falas pr nxnsit e klass s par n Luginn e Preshevs, sikurse ka
edhe vitin e kaluar, thuhet n nj komunikat t MASHT-it.
#