Ne nje interviste te publikuar nga francezja LEquipe ish-piloti Alain Prost deklaron se Schumacher duhet te thonte qe po kthehej ne Formula 1 per te ndihmuar shokun e ekipit Nico Rosberg ose mikun e tij te vjeter Ross Brawn ne menyre qe te hiqte presionin ndaj vetes.

Francezi mendon se kthimi i Kaiserit ne pista me qellim fitimin e kampionatit ishte nje mungese perulesie nga ana e kampionit gjerman.

Ne lidhje me rezultatet jo te kenaqshme qe ka arritur Schumacher ne kete sezon Prost mendon se eshte vetem ceshtje moshe. Nuk besoj se eshte pershtatja me gomat problemi i tij sepse gjithmone ka arritur ti pershtatet kushteve te ndryshme qe ka hasur.

Thjesht nuk eshte e mundur te kthehesh ne moshen 41 vjecare dhe te jesh mes te pareve. Eumlshte ceshtje fiziologjike.

Prost perfundon duke thene qe rikthimi i Michael Schumacher ishte nje vendim i gabuar. Nese do vazhdoje te pilotoje edhe vitin e ardhshem do jete e njejta histori.