Mero Baze 2


Nga Mero Baze


 


Ilir Meta m n fund u prball me nj sulm t strukturuar nga Partia Demokratike. N nj deklarat zyrtare t partis m t madhe opozitare, Ilir Meta fajsohej për sulmin dhe shkatërrimin e institucioneve të pavarura, për reduktimin e hapësirës së debatit në Kuvend për opozitën, për kthimin e seancave plenare në vula noteriale të akteve anti-ligjore të qeverisë, për shkeljen e përsëritur të rregullores së Kuvendit. Pastaj sulmohej pr tonin e moderuar n Kuvend, si kamuflazh pr situatn konfliktuale n Kuvend, pr largimet nga puna etj, etj.


Pra, n nj far mnyre ishin marr gjith problemet q ka sot opozita dhe i ishin faturuar Ilir Mets.


Sulmi ishte nj zhvillim i ri, jo vetm pr historin e prbashkt t Partis Demokratike me Ilir Metn dhe LSI, por sidomos pr kuriozitetin q ngjall nj kurs i ri ndaj tij.


Natyrisht, shum nga argumentet e sulmit t Partis Demokratike ndaj Ilir Mets qndrojn.


Realisht Ilir Meta sht nj njeri, q ashtu siç e ngjalli Sali Berishn, duke e mbajtur n pushtet n vitin 2009, po ashtu e varrosi n vitin 2013, jo vetm duke i
t sigurt humbjen, por dhe duke i grryer stukturat e partis s tij. Por, kjo nuk e nxiti Partin Demokratike ta sulmonte at, as pas zgjedhjeve.


N garn mes Lulzim Bashs dhe Sokol Olldashit, i ndjeri ka pasur platform sulmin dhe distancimin nga Ilir Meta, ndrsa Basha ka pasur srish bashkpunimin. Biles me tezat ndaj nj t ardhme t re me Ilir Metn, Basha dhe njerzit e tij, i bnë terapi mbshtetsve t tyre duke u mbajtur ndrrn ndezur pr rikthim n pushtet shum shpejt.


Tani duhet par nse sulmi i imponohet nga Berisha, apo sht vendim i Lulzim Bashs. Ky sht dhe thelbi i çshtjes.


E prsris q PD ka t drejtë n sulmin ndaj Mets. Nj pik ku ka super t drejtë, sht mnyra se si Ilir Meta sillet n Kuvend. Toleranca e tij pa kufi pr Sali Berishn, siç e kam theksuar dhe her t tjera, jo vetm q ka çuar n degradimin ekstrem t figurs s tij si opozitar n kuvend, por ka prodhuar dhe nj situat joligjore n Kuvend, ku pr tu tallur me nj plak t rrjedhur, shkelet rregullorja e Kuvendit dhe penalizohet gjith opozita. T jesh deputet i PD, n nj sall ku Berisha lihet t broçkullisë pa fund dhe m pas të t prpiqesh t jesh llogjik si opozitar, sht mision i pamundur. Ilir Meta ja ka arritur ksaj, duke
ekzaktsisht siç thot deklarata e PD-s, rolin e t moderuarit dhe tolerantit n Kuvend.


Por, problemi sht srisht, prse PD-ja kujtohet tani t refuzojë moderacionin e Ilir Mets?


Nj sondazh politik nga nj kompani amerikane e kryer n Tiran javn q shkoi, provon se popullariteti i Berishs ka rn n rnie t lir dhe Lulzim Basha sht disa her m i pranueshm nga PD-ja, n raport me Berishn. Tani ose Basha sht trembur nga sondazhi dhe krkon t gjejë armik Ilir Metn, ose Berisha krkon ti tregojë Lulzim Bashs, se me k nuk duhet t bjë m paqe n t ardhmen.


Partia Demokratike po ashtu ka t drejtë kur e akuzon Ilir Metn pr marrje institucionesh dhe spastrime n administrat. N raport me ligjvnësit socialistë, Ilir Meta sht m procedurialist dhe m operativ n aksionin pr marrjen e pushtetit. Ai realisht sht çmontuesi i pushteti t PD-s prmes nismave ligjore dhe shpesh-her dhe artificave t paimagjinueshme pr kdo. Kjo sht diçka q preket n gjith historin gjasht mujore t Kuvendit dhe rrotacionit politik.


Ktu nuk ka asnj lajm. Lajm sht q PD fare papritur, ka kuptuar se nuk sht n opozit me Edi Ramn, por me Ilir Metn.


Ky sht nj lajm i rndsishm pr PD. sht nj kthjellim dhe nj dalje nga ndrra pr tu rikthyer srish me avionin e Ilir Mets n pushtet.


Nse e kan seriozisht kt gj, duhet ta qartsojn nse sht qndrim i Lulzim Bashs apo Sali Berishs. Njeriu q e artikuloi i pari kt qndrim pr PD pas 23 qershorit ishte Sokol Olldashi, por PD e flaku pr kt shkak. Nse do kthehen tek qndrimi i tij, duhet q s paku nga drejtimi i opozits t largohet Lulzim Basha, i cili e ka pasur platform dhe qndrim personal raportin afatgjat me Ilir Metn, ose t pranojë publikisht q ka gabuar rndë.


Nse sht qndrim i Berishs, atherë jemi n nj moment t fortë reflektimi n PD, ku Berisha ka kuptuar se e vetmja gj q i prish pun lufts s opozits, sht paqja fallco me Ilir Metn. Dhe  kt krkon tia bjë fakt t kryer dhe Lulzim Bashs, q ktij t fundit mos ti shkojë mendja t futet n kurthet e paqes dhe takimeve sy m sy dhe as t harbohet n ditlindje me kundrshtar.