Beqiri: Shkarkimet, ska rrezik përmbytjesh në Shkodër
Reshjet e rna ditt e fundit kan shtuar ndjeshm prurjet n kaskadn e Drinit, ka ka
q rezervuart e hidrocentraleve t rrisin nivelin dhe pr pasoj t lind nevoja pr shkarkimin e tyre. Sekretariati teknik q mbikqyr hidrocentralet ka vendosur dje t nis shkarkimet nga tre HEC-et kryesore, duke par parametrat e ujit. Fierza, Komani dhe Vau i Dejs kan nisur dje shkarkimin e ujit, por drejtuesit e lart t Ministris s Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, sigurojn se kjo situat nuk do t sjell prmbytje n zonat e Shkodrs dhe Lezhs. Zvendsministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, Leonard Beqiri, n nj dalje publike ka
t ditur se Komisioni i Posam i vzhgimit t situats n kaskadn e Drinit ka vendosur q duhen hapur portat, por nga ana tjetr zv.ministri Beqiri ka siguruar se nuk ka rrezik prmbytjeje n zonn e Shkodrs dhe Nnshkodrs. Beqiri tha dje se Ministria e Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks po ndjek me vmendje situatn hidrike n kaskadn e lumit Drin, ku prurjet jan rritur ditt e fundit pr shkak t reshjeve t shiut. Ai njoftoi se pr kt qllim u mblodh dje Komisioni i Posam n Ministrin e Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, me krkesn e Sekretariatit Teknik t shkarkimit t kuotave pran Korporats Elektronergjetike Shqiptare. Mbledhja e Komisionit t Posam u drejtua nga zv.ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, z. Leonard Beqiri, i cili informoi mediat dhe opinionin publik mbi t dhnat n hidrocentralin e Fierzs, Komanit dhe Vaut t Dejs. Zv.ministri z. Leonard Beqiri shprehu gatishmrin e METE-s n monitorimin e situats n kaskadn e Drinit dhe tha se nuk ka rrezik prmbytjeje n zonn e Shkodrs dhe Nnshkodrs. Pr sa i prket gjendjes n kaskadn e lumit Drin, z. Beqiri informoi se deri n orn 11:00 t paradites s djeshme kuota n liqenin e Fierzs ishte 296.46 m, prurjet 900 m3/sek dhe n t po punohet me kapacitet t plot 460 Mh; n Koman kuota ishte dje n nivelin e 174.22 m, prurjet 380 m3/sek dhe po punohet me kapacitet t plot 600 MWh; ndrsa n Vaun e Dejs kuota ishte dje n nivelin 75.08 m, prurjet 100 m3/sek dhe punohet me kapacitet t plot prej 250 MWh. “Duke iu referuar situats, t ciln sekretariati dhe komisioni po e mbajn nn vzhgim dhe po e monitorojn q nga data 15 prill, kur prurjet kan arritur n nivelin 1400 m3/sek dhe ne filluam shkarkimet, dua t them q kjo situat nuk sht pr t’u cilsuar alarmante, por pr t’u mbajtur nn vzhgim dhe monitorim t vazhdueshm. Grupi i Posam q sht mbledhur ka pr qllim monitorimin dhe menaxhimin e ksaj situate”, - u shpreh zv.ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks. Beqiri bri t ditur dhe vendimin e marr nga Komisioni i Posam, duke marr parasysh prurjet n hidrocentrale. Sipas ktij vendimi, q nga mesdita e djeshme n Vaun e Dejs po shkarkohet me 750 m3/sek nga portat; n Koman po shkarkohet 600 m3/sek dhe n Fierz 650 m3/sek nga portat. “Shkarkimet do t vazhdojn derisa niveli n Hidrocentralin e Fierzs t shkoj deri n 295 m, niveli i lejuar dhe i parashikuar n rregulloren e shkarkimit t vitit 1988. Situata sht e till q duhet mbajtur n vzhgim n do moment dhe kjo po bhet nga Grupi i Posam dhe Sekretariati Teknik. N kto tre dit n vazhdim parashikohen reshje t shumta. Shkarkimet do t vazhdojn. Nuk jemi n kushte alarmante, q t themi se do t ket rrezik prmbytjeje. do gj do ta kemi n vzhgim t plot”, tha z. Leonard Beqiri, ndrsa theksoi se pr situatn sht njoftuar pushteti vendor n Qarkun e Shkodrs dhe Emergjencat Civile. N fund t mbledhjes s zhvilluar dje t Komisionit t Posam, zv.ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks iu prgjigj interesit t mediave t pranishme. I pyetur lidhur garancit pr rrezikun q mund t vij nga kjo situat, z. Leonard Beqiri u shpreh se “garantimi i kaskads nuk bhet me deklaratat e personave q jan prfaqsues t Ministris s Ekonomis t apo ktij Grupi t Posam, por bhet gjithmon duke iu referuar rregullores s shkarkimit t kuotave. Ka nj siguri teknike, ka nj rregullore q tregon se si duhet t veprohet. Pra, n kto kushte, me kto shkarkime q kemi, nuk ka rrezik prmbytjeje n zonn e Shkodrs dhe Nnshkodrs”. Lidhur me prodhimin e energjis, zv.ministri Beqiri tha se prodhimi ka arritur n gati 30 milion kWh, eksporti n 17 milion kWh dhe ky regjim do t vijoj edhe n ditt e ardhshme.

Kuota prurjet Shkarkimi prodhimi


Fierza 296.46 m, 900 m3/sek 650 m3/sek 460 MWh


Koman 174.22 m 380 m3/sek 600 m3/sek 600 M Wh


Vau i Dejs 75.08 m 100 m3/sek 750 m3/sek 250 MWh