Nxnsit e shkolls fillore Ismail Qemajli n kryeqytet, nga sot msimin do ta zhvillojn n vetm dy ndrrime. Kjo fal ndrtimit t 9 klasve t reja, me 155 mij euro, mjete t siguruara nga USAID-i dhe Komuna e Prishtins.Aneksi i objektit t ksaj shkolle, q gjendet n lagjen Kodra e Diellit n Prishtin, u prurua sot nga kryetari i Prishtins, Isa Mustafa dhe Patricia Rader, shefe e USAID-it pr Kosov.Komuna e Prishtins sot po realizon synimet pr arsim cilsor drejt prmirsimit t kushteve pr integrim n BE-e. Aneksi gjithashtu paraqet zotimin ton, pr ti dhn fund vijimit t msimit t fmijve nga katr e tri ndrrime n dy ndrrime, ka thn Mustafa, me rastin e prurimit.Aneksi i ksaj shkolle do t ndikoj drejtprdrejt n krijimin e kushteve m t mira pr fmijt tan dhe m kt po dshmojm prkushtimin ton pr krijimin e kushteve sa m t mira pr msim, shtoi ai.Kurse Rader tha se populli amerikan sht i prkushtuar q t ndihmoj t gjitha sferat, por veanrisht ndihet krenar pr investime tek fmijt dhe lehtsimi i kushteve pr edukim m t mir t tyre.Disa nga antart e stafit t USAID-it i kan fmijt q vijojn msimin ktu dhe tash ata do t ken mundsi q t kthehen nga shkolla m hert dhe do t ken mundsi pr nj arsimim m cilsor, sepse tani e tutje kjo shkoll do t vijoj msimin vetm n dy ndrrime, tha ajo.Rader u zotua se USAID- i do t vazhdoj me kontribute t tilla edhe n vitin 2010, pr ka parasheh realizimin e projekteve n vler prej dy milion euro.