Praktikisht dhe teorikisht, fjala ka fuqin e natyrs dhe sa do q koha po e sjell n pozita t ndryshme, kinse moda po e dashka, fjala sht maja m e lart n t gjitha etapat.Gjat dits mora dhjet libra; disa mi dhuruan autort, disa t tjera i bleva. Sa po m vinte n mendje se kjo puna e shkrimit dita dits po bhet, dika q i ka dal boja si thot populli dhe fundja me letrsi merren ata q skan pun tjetr.N rrug gati krejt ka shitet sht psikologjia e suksesit. Shitsit e thon me mburrje, kam fituar me libra: vetm Si t bhesh milioner i kam shitur aq e kaq mij ekzemplar. Kam provuar edhe un ti lexoj disa nga kto libra, jo pr faktin se besoj se pasi ta lexoj librin e till do t bhem milioner, por hajt sa pr ta par se ka i trheq lexuesit tek kjo lloj literature. Si thot populli hajt e mbushma mendjen, por nuk kam gjetur gj q m motivon, madje as pr ta prfunduar nj libr t till lexuari.Pr ndryshe librat me poezi sidomos, por edhe me proz e gjini tjera letrare, jo se nuk lexohen nga shtresat e qytetarve, por edhe nga vet shkrimtart. Ndoshta ksaj i ka kontribuar numri i madh i shkruesve, pr t mos u thn shkrimtar sepse Alen Migel Roze shkrimtar Francez e pohon diku n nj thnje t tij; shkrimtar nuk mund ti thuhet atij q nuk e ka nj mesatare shkrimi ose q nuk t bn ta lexosh deri kah fundi shkrimin e tij. N ket kontekst lexuesit tan jo t shumt, prdit kan n media, n dor etj, libra dhe shkrime q nuk plotsojn kriterin q ka thn shkrimtari Roze.far ti bsh ksaj pune, ndoshta leximi sht n kriz, ndoshta edhe shkrimi, por gjithsesi ka edhe kriza t tjera. E sa i prket ksaj duhet t na shqetsoj, por nj her tjetr do t flasim pr ket tem.Frymmarrje n shtjellIbrahim Kadriu nj emr i njohur n Prishtin, i cili viteve t fundit ka fituar mime, s fundi ka botuar nj prmbledhje poezish Frymmarrje n shtjell

Poezia me t ciln nis libri sht T jesh shkrimtar Mjaft bukur qe n fillim ka ven n spikam dilemn pastaj hyn tutje.N ket tollovi mendimesh, presionesh psikike pr kohn, pr letrat dhe realitetin shqiptar, kjo poezi t nxjerr nga vetja dhe t v prball sikur para pasqyre. Ndoshta mund t jem subjektiv n ket ese, por pun e madhe. Fundja shkrues jam edhe vet dhe n kohn kur e lexova s pari ket poezi thash auu, vrtet e mir qenka. Tani q ka disa her qe kam lexuar them se kjo poezi sht vrtet poezi e mir dhe e realizuar artistikisht.Dilema pse t jesh shkrimtar, ndoshta dilem deri n nj mas t caktuar edhe n Franc, Belgjik, Holand, kndej ka m bije t shoh, sht nj fakt q sht prezent, por sidomos tek shqiptart si nj popull i vogl, dilema sht edhe shum fish m e madhe dhe prmasat e shqetsimit marrin dimensione m t gjera.Kur t jesh shkrimtar ke nj bot tnden. sht e vrtet se n at bot ke ligjet dhe rregullat tua, disiplinn, trenin, qetsin, kriteret dhe gjith ka tjetr sipas mendjes dhe qejfit tnd. E tra ka vetm dy relacione: N t parn ka shtrirje prej mendjes q nuk ka kufij t caktuar, vazhdon deri t shkrimi dhe letra si proces final. Kushti Ibrahim Kadriu n mnyr tepr artistike pikturon botn artistike kur t jesh shkrimtar n poezin e tij. Mirpo n ket poezi poeti ka hyra me qetsi dhe maturi n pjesn e dyte, d.m.th ka marr konceptin e shkrimit, kur t jesh shkrimtar.Ndrkaq n relacionin e dyt gjrat shihen ndryshe ndryshe, pavarsisht pikave q nuk lvizin. Ky rrafsh kap lexuesin si nj koncept t ngusht, sht
pr t, krejt ka sht shkruar. Si e till figurativisht, figura e shkrimtarit sht prshkruar bukur n poezi, duke vn n spikam ndikimin dhe botn q krijon shkrimtari me shkrimin dhe letrn.

Nse mund t thuhet se je shkrimtar n kuptimin e mirfillt t fjals, ather je vn para nj sprove-mjeshtrie. Ibrahim Kadriu e thot se nuk del bir nne t jet m i pushtetshm se ai q i mban n rresht ndjesit e t gjitha rrafsheve, kshtu ai konsideron shkrimtarin m mjeshtrin, m t fuqishmin dhe m t madhin, duke trhequr vmendjen se, as qeveri as ska kush q mund t futet aty. Me nj fjal shkrimtari sht super pushtet mbi rreshtat, fjalt dhe temat qe v n letr.Nse nuk ka ndonj motiv tjetr n ket vorbull, pushteti mbi veprn e vet duhet ti mjaftoj shkrimtarit. Ksi soji mendoj un, Ibrahim Kadriu e ka realizuar temn dhe nuancat q e bjn njeriun t jesh shkrimtar.Shumsia tematike dhe frazat popullore, t zbrthyera n poezit e Kadriut , jan karakteristikat e librit. Q nga titulli Frymmarrje n shtjella dhe n shumicn e poezive, vrehet nj pejsazh ngjyrimesh ideore dhe fushave tematike q Kadriu i realizon me kujdes.

Si e till poezia e Kadriut, sht shkruar edhe me nj doz drame, ku interesant vrehet nj loj q pa u ngarkuar nga fjalet e teprta dhe pa u tepruar n forma karakteresh, t jep knaqsin e leximit. Poezia Bukuris n gjum ja kam drojn sht e till. N ket realizim artistik poeti sikur zhvillon nj monolog. Aty vihen: pasiguria, dyshimi, frika dhe guximi i komunikimit me botn e jashtme, qe n ket rast kadriu ka krijuar nj rol t fuqishm mund t them edhe dramatik.Pr nga mnyra e qasjes ndaj temave libri i Ibrahim Kadriut, ka ide dhe maturi n fushat q i ka rrethuar me reshta e fjal. Thn m shkurt ai ja ka dal ta materializoj iden dhe qetsin ideore. E tash poet i frymmarrjes, tung nga oda jote e fjals, aty morm pak qetsi dhe me fjaln po shohim si sht t jesh poet.