Sipas nj studimi t institutit t Uashingtonit Pew Research Center numri i myslimanve n Europ do t rritet. Megjithat kjo nuk sht arsye pr t ndjellë fantazmn e islamizimit t Perndimit, mendon Loay Mudhoon. 


Nga Loay Mudhoon


Numri i myslimanve n Europ do t rritet dukshm dhe Europa do t bhet m myslimane. Kshtu ose n mnyr t ngjashme formulohen kryetitujt n shumicn e medieve n Gjermani, q kan raportuar mbi rezultatet e hulumtimit t institutit studimor n SHBA Pew Research Center.


Nj katastrof e pashmangshme?


Tituj t till tingllojn, sikur ne do t na duhej q pr arsye t ndonj zhvillimi t mundshm demografik t prgatiteshim si para nj katastrofe natyrore t pashmangshme, e cila mund ti lkundte themelet e shoqrive europiane. Sidoqoft njoftime t tilla mund tu ken ngjallur shum qytetarve t thjesht t paktn siklet, veçanrisht nse mediet e kan ln pasdore, q kto rezutate jorealiste t studimit ti shpjegojn n mnyr kritike.


E sikurse edhe pritej populistt e djatht dhe islamofobt e t gjitha ngjyrave, q prej vitesh an e mban paralajmrojn pa u lodhur pr rrezikun e islamizimit dhe krijimit t nj Eurabia n Gjermani dhe n Perndim, shohin tani t jen konfirmuar nga studiues t njohur t SHBA-s prfytyrimet m t kqia t tyre.


Por duke analizuar m sakt menjher t bhet e qart se rezultatet e studimit nuk jan patjetr t prshtatshme pr t formuluar parashikime bindse mbi zhvillimin faktik t popullsis n vendet perndimore. Kjo pr faktin se studimi niset duke u bazuar n kushtet m ekstreme. Kt e vshtirson edhe m shum fakti, se deklarata t vlefshme mbi lvizjet globale t migracionit n dekadat e fundit jan dshmuar si me shum mangsi.


Liria e besimit sht nj e drejt themeloreLoay MudhoonKush argumenton me kolona shifrash, pa dashur shket n logjikn e radikalve paranojakë dhe t profetve t fundit t bots. Kta nuk jan sinqerisht t interesuar pr integrimin e migrantve n bashksit e demokratve. Ndaj sht shum m e rndsishme t shtrohet çshtja parimore, se si demokracit e shtetit ligjor pajtohen me faktin, q numri i myslimanve n Europ do t rritet n t ardhmen.


N kt kontekst duhet theksuar se sht çshtje private fakti se n çfar besojn ose nuk besojn qytetaret dhe qytetart n shtetin ligjor pluralist demokratik. E drejta themelore e besimit fetar ka nj vler t madhe n kushtetutn ton t lir demokratike. Aq m tepr shteti me botkuptim neutral e ka detyrim t mbroj lirin e besimit  e kjo madje edhe nse botkuptimi fetar bie n kundrshtim me normat shoqrore t shumics s shoqris. Por kjo nuk do t thot q t gjitha çfar krkon nj fe t jet ligj dhe t realizohetn n shtetin demokratik.


Myslimant nuk jan automat t Kuranit


Studimi aktual i Pew Research Center padyshim sugjeron q shoqrit europiane n t ardhmen duhet t prgatiten pr nj prani m t madhe t myslimanve n hapsirn e tyre publike. Po ashtu duhet t prgatiten edhe q qytetart mysliman t Europs do t insistojn q ta jetojn t lir dhe hapur besimin e tyre, ashtu siç e praktikon çdo dit edhe t gjith anëtart e feve t tjera, e n radh t par të krishtert.


Ky konstatim i studimit nuk sht arsye pr t ndjellë fantazmn e islamizimit t Perndimit. Sepse Islami nuk ekziston si nj njsi statike e pandryshueshme. Ky sht nj trill si i salafistve, ashtu edhe i lvizjeve islamofobe. As myslimant nuk jan nj bllok monolit n asnj vend t bots. Nuk sht vetm feja q prcakton sjelljen. E formuluar m mpreht: ata nuk jan automat t Kuranit. N secilin vend me karakter islamik faktikisht propagandohet dhe praktikohet nj variant i ndryshm i fesë islame.


Edhe myslimant po bhen laik


Pikrisht edhe pr kt arsye jan t destinuara t dshtojn prpjekjet e forcave radikale t djathta, q e paraqesin Islamin e prapamebtur dhe t afrt me dhunn si modelin e kundrt t Perndimit t iluminuar dhe t civilizuar. Ky dualizm naiv nuk u prshtatet realiteteve komplekse. Qysh tani mbi 80% e qytetarve mysliman  n Europ jan laik n kuptimin e mirfillt t fjals. Shifra t reja vrtetojn, se gjithnj e m pak mysliman n Europ e jetojn n mnyr aktive fenë e tyre; nj trheqje n heshtje nga besimi po duket gjithnj e m shum, prkundr t gjitha fantazive pr sundim t bots nga islamistt radikal.


Nuk sht aq i rndsishm numri i myslimanve n Europ.  Shum m e rndsishme sht q ne t reflektojm pr kuptimin e qytetaris n demokraci. Kjo do t thot, t krijojm mundsi t reja pr nj pjesmarrje t vrtet t qytetareve dhe qytetarve n shoqrit e migracionit n Europ dhe njkohsisht t mbrojm arritjet e demokracive t liris./DW