Fitorja e Partis Demokratike t Kosovs n zgjedhjet parlamentare dhe lokale t 17 nntorit, erdhi si rezultat i nj pune ngulmuese t kreut t saj, Hashim Thait dhe shtabit t tij, q diti t artikuloj qart ofertn para qytetarve t Kosovs. S paku gjasht muaj m hert, lideri i PDK-s e pati filluar nj komunikim direkt me grupe sociale dhe me komunitetin e biznesit, duke identifikuar hallet dhe aspiratat e tyre.N at koh oponentt e tij politik, t akomoduar n zyrat qeveritare, bnin sehir dhe madje gromsinin edhe batuta humori n drejtim t tij. U dukej nj aventur donkishoteske ecja e tij npr fshatra e paralagje qytetesh, ku nuk kishte as drita, as uj e m t shumtn as kanalizime. Pas zgjedhjeve t vitit 2004, ata vet nuk kishin denjuar t zbrisnin m atje, t bindur se ata qytetar t imunizuar nga hallet, do ti votonin pambarimisht, si me qen t lidhur me nj bes t fort me ta. Pr kt arsye, Lidhja Demokratike e Kosovs, e nxori si kartn m t fort elektorale, fotografin e ish liderit t saj t vdekur, Ibrahim Rugovs.Ideja e tyre ishte se sapo ta shihnin fotografin e ish liderit t Kosovs, qytetart do t harronin mizerien ku i kishte katandisur qeverisja e keqe, do ta davaritnin hidhrimin q u ishte mbledhur si absces, dhe do t votonin srish e srish pr besn q kishin pasur me ish udhheqsin. Slogani elektoral, N rrug t drejt, nn fotografin e t vdekurit, lehtsisht ka mundur t ishte A e dini besn q ma keni dhan, por kjo ka munguar vetm pr munges kreativiteti t strategve t fushats elektorale t LDK-s.Kjo sr politikansh sht dresuar ndr vite pr fshehje tinzare pas figurs s Ibrahim Rugovs. Edhe pr shprdorimet ordinere t fondeve publike, jan arsyetuar n stilin n kt post mua m ka emruar presidenti Rugova. Thjesht jan majmur duke i fshehur paudhsit e veta nn figurn e Rugovs. E keqja tjetr e madhe ishte se pr gjallje t Ibrahim Rugovs, e kishin ushqyer at me lloj-lloj shpifjesh e intrigash, kundr liderve t Ushtris lirimtare t Kosovs, duke e nxitur q t prjashtonte bashkpunimin e madje edhe komunikimin normal. Kishin ngritur nj makineri t tr propagandistike t prhapjes s shpifjeve ndaj udhheqsve t lufts, sa q do abuzim me pronat ose krimet q kishin ndodhur n vitet e paslufts, ua kishin faturuar atyre. Fatkeqsisht, kishin pasur sukses n inkriminimin e politikanve t rinj, atyre q kishin dal fitimtar politik e moral nga lufta lirimtare.Prandaj, edhe nuk ka qen e leht pr Hashim Thain dhe pr shtabin e tij zgjedhor, q ta arrinin kt qartsi komunikimi me qytetart e Kosovs, pas nj periudhe t gjat dezinformimi t tyre. Por, lideri i PDK-s, i karakterizuar nga vullneti i hekurt dhe durimi i pashembullt, nuk ishte ndalur asnj ast. Gjat fushats, ai nuk nxori nga goja asnj akuz, nuk tha asnj fjal t pamatur ndaj dmtuesve t figurs s tij n kto tet vite. Dhe njerzit filluan ta njihnin direkt, t till far ai sht n fakt, i prmbajtur, atdhetar i devotshm, pragmatik, po edhe vizionar. Filluan edhe ta kuptojn gjuhn me t ciln ai po u fliste. Prandaj, fitorja e Hashim Thait sht fitore e komunikimit pa ndrmjets, sht fitore q vjen nga shprishja e intrigave dhe shpifjeve. Sado t stivuara q qen, ato nuk i rezistuan t vrtets, t ciln ai ua shpalosi n komunikimin e drejtprdrejt me ta.Deklarimi i shum qyetarve se po e braktisnin LDK-n dhe se po i bashkohesnin PDK-s, n vlugun e fushats dukej si truk elektoral, me efekte vetm psikologjike. Por, rezultati zgjedhur tregoi se nuk ishte nj truk. Rebelimi i atyre njerzve ndaj pushtetarve t majmur nga korrupsioni, t cilt nuk e dinin as mimin e buks, n kohn kur ajo ishte shtrenjtuar njqind pr qind, ishte rebelim serioz. Po t mos e gjente disiplinimin n ofertn bashkuese t Hashim Thait, ajo paknaqsi do t mund t shndrrohej n nj rebelim anarkist.Edhe pse ende nuk jan publikuar rezultatet prfundimtare, qysh tani, mund t thuhet se nga zgjedhjet e 17 nntorit Kosova doli e fituar. Kosova doli e fituar nga nj aleanc e madhe e qytetarve me liderin e ri vendit, i cili edhe pse ishte ktu, mes nesh, u deshn tet vjet q ta zbulonim, pr shkak t mjegullave t intrigave dhe t shpifjeve q qen ngritur n qiellin politik t Kosovs dhe nuk linin t shihej qart simboli i lirimit t vendit. E prej kndej edhe i t ardhmes s tij.