brbrPresidenti rus Vladimir Putin mbrojti serish sulmet ajrore ne Siri duke theksuar se qellimi i tyre eshte stabilizimi i qeverise legjitime te presidentit Bashar Al-Assad Ne nje kohe kur SHBA dhe vende te tjera pjese e koalicionit kunder ISIS dyshojne se shenjestra e sulmeve nuk eshte Shteti Islamik Putin perseriti ne televizionin shteteror se nuk po goditen grupet e opozites se moderuar Shefi i Kremlinit tha se Moska nuk ka ne plan te nise nje operacion tokesor ne territorin sirianbrbr
brbrTrupat ruse nuk do te vendosen ne Siri Nuk do tua bejme kete miqve tane siriane Qellimi yne eshte te stabilizojme qeverine legjitime dhe te krijojme kushtet per arritjen e nje kompromisi politikbrbr
brbrPer te siguruar perkrahje per sulmet ruse ne Siri Putin u takua me ministrin saudit te Mbrojtjes sheikun Mohamed Bin Salman me te cilin u ra dakord se Moska dhe Rijadi kane qellime te perbashketa ne Siri pajtimin kombetar dhe luften kunder terrorizmit Qe nga nisja e sulmeve ajrore ruse ne Siri ne 30 shtator jane ndermarre me shume se 100 te tilla dhe forcat siriane kane shenuar progres domethenes kunder rebelevebrbr
brbrbrbr
brbrbrbr
br