Qendra Kombtare e Regjistrimit ka hedhur posht pretendimet e Partis Socialiste pr modifikim t t dhnave t regjistruara n sistemin e saj. N nj konferenc pr shtyp, drejtori i ksaj qendre, Tomi Kola tha se sistemi sht i pamanipulueshm pasi sht ndrtuar enkas i till nga projektuesit, q jan jo pak, por agjencia e qeveris amerikane, USAID. N kt mnyr, drejtori i Qendrs Kombtare t Regjistrimit, ka prgnjeshtruar akuzat e bra nga Partia Socialiste n drejtim t institucionit q ai drejton dhe ka sqaruar publikisht edhe shtjen pr t ciln u prfshi n akuzat e Partis Socialiste. I gjith sqarimi i drejtorit t Qendrs Kombtare t Regjistrimit vjen pas akuzave t bra nga selia roz pr manipulim t sistemit t ndrtuar nga USAID.