T gjith tenderat e barnave n Qendrn Spitalore Universitare “Nn Tereza” jan mbyllur. Drejtori i QSUT-s, Ilir Dashi, deklaroi se t gjitha procedurat kan prfunduar dhe t gjitha spitalet n qendrn universitare po marrin medikamentet e nevojshme sipas krkesave t tyre.


“Ky proces ka prfunduar n t gjith barnat, n listn ton prej rreth 200 artikujsh, ka prfunduar si proces tenderimi dhe pjesa e fundit sht realizimi i kontratave q po bjm, t fundit kto dit, bashk me disa procese negocimi pr t mbyllur komplet. Por si procedur sht mbyllur prej kohsh. Fondin e prcaktuar kt vit dhe t planifikuar n buxhetin e 2010 pr barnat, ne e kemi prokuruar 100 pr qind”, - bn t ditur Ilir Dashi, drejtor i QSUT-s.


Por pavarsisht se tenderat kt vit jan zhvilluar m hert se vitet e tjera dhe ato jan mbyllur me sukses, spitalet do t furnizohen me sasin e nevojshme, por jo se do t plotsohen t gjitha krkesat e pacientve.


"Jan t furnizuara me barnat pr buxhetet e planifikuara dhe pr listat e barnave t planifikuara plotsisht. Po kjo nuk do t thot q nevojat e spitalit jan t realizuara n mnyr maksimale, sepse kjo nuk ndodh n vendet m t zhvilluara t globit", - tha Dashi.


Sipas Ilir Dashit, kt vit, pjesa m e madhe e fondit t barnave u sht ln medikamenteve t Spitalit Onkologjik, t cilat muajt e fundit n QSUT kan qen t pakta, nj fakt ky i konstatuar edhe nga vet pacientt.