Q pritej t kishte nj msymje pas pavarsis s Kosovs nga kopshti pas shtpis kjo dihej. T gjith ata q gjerbin gazeta prdit e din kt. Ata q e drejtojn apo ndihmojn n drejtimin e nj vendi e din kt. sht koh ideale, q ndrsa shqiptart e kan mendjen n Prishtin dikush tjetr po mundohet n Jug t prparoj n baz t Megali Ideas.shtja e varreve t ushtarve grek t rn n luftn Italo-Greke, shtja e Himars nj gjell bajat q ngrohet her pas her pr tu servirur, shtja e fshatrave t pakics maqedonase e deri edhe t qindra pasaportat e bullgarve q paskshin jetuar n Shqipri...Megjithat, duket se ai q mbetet n vmendje sht zoti Bollano, mbrojtsi i grekve t Shqipris. N vend q t debatohet pr investimet, pr ujin, pr plazhet, pr sinjalistikn dhe at ka ofron ajo Bashki, zoti Bollano bn t debatohet pr shqiptarizimin e Himars. Jep alarme n gazeta greke, thot se do bhet me gjith ata puntor shqiptar q vijn aty.... Dhe kt e bn ditn me diell, pa ja
syri trr nga kryeqyteti i vendit dhe shtetit ku sht shtetas dhe zyrtar. Asnj z nga kryeqendra, pasi shumkush ka frik se mos nxehet dikush n Athin dhe mos na e bllokojn edhe ne integrimin si jua bn vllezrve t tyre ortodoks maqedonas (s bashku me vllezrit tan shqiptar q jetojn atje).Besoj se kupa po mbushet dhe se dikush n kt shtet duhet t filloj t flas. Drejtsia duhet t bj punn e saj me kt palao politikan, i cili as q i prket forcs politike q e ka zgjedhur. T gjith ata q krkojn t drejtat e grekve n Shqipri, t pyesin Dulen, Solisin e ndonj tjetr! Ata jan prfaqsuesit n Kuvend, ata kan 11 vjet plot 11 vjet tashm q jan n qeveri, pavarsisht se shqiptart mes veti e kan ndrruar pushtetin duarsh disa her.Athina dhe ndonj seli tjetr perndimore q merakoset pr minoritetin grek, e sidomos pr Himarn, duhet t pyes kta zotrinj q marrin vota edhe n Skrapar, edhe n Kuov edhe n Shkodr. Dhe ata duhet t prgjigjen, pasi jan n ekzekutiv, kan qen n shndetsi, kan qen n drejtsi... Nse nuk prgjigjen, nse nuk flasin, ather ta mbyllin partin dhe ta ln Bollanon t ngrej nj t re. Ose n t kundrt ti vendosin fre ktij matrapazi, i cili po helmon edhe at ndjenj t mir pr marrdhnie t mira dhe bashkjetes mes shqiptarsh e greksh.Ky sharlatan, t cilin nuk e duan as n Himar, po qahet nga qarqet anti-greke dhe media shqiptare. Ky shkels ligji q shkul tabelat si hajdut ordiner, q provokon, q keqinterpreton nuk bn tjetr vese nge pluhur pr t mbuluar at q duke ashiqare: Himara nuk po prjeton asnj investim. Himara nuk bhet kastile nga ky njeri pr t treguar sesa keq shqiptart e trajtojn kt zon.Nj or e m par Tirana duhet t mendoj ta bj rrugn m t bukur dhe m t mir q t lidh Vlorn me Himarn. Duhet t mendoj sesi ti oj n vend investimet n kt zon dhe ta shptoj nga varfria dhe kthetrat e Bollanos. Llogoraja smund dhe sduhet t jet m nj pik q e ndan kt zon.Dhe tani besoj se shqiptarit Petro, t madhit t Bregut, i therin kockat atje n varr kur dgjon pasardhsin e tij Bollano, pasardhsin e Jorgo Kastriotisit!!! Jo pr gj, por ky pseudo-pasardhs nuk ka asnj lidhje me Petro Markon, q kurr, kurr nuk bri kompromise duke shitur vendin, idealin dhe nderin e tij!Dhe tej ksaj, ky shtet duhet t zgjidh edhe shtje eshtrash e kockash, q Italiant i kan marr q n vitet 1950 nga ky vend...ndrsa grekt sdim pse i kan ln aty, dhe kujtohen dhjetra vjet m pas t ndrtojn varreza, manastire, mazoleume... Ndoshta Kadares, do ti duhet t shkruaj nj roman tjetr me gjeneralin e priftin, por padyshim duhet t rndsoj personazhin e dyt: Priftin e Ushtris s Vdekur...Dikush po punon n kopshtin pas shtpis, ndrsa ne e kemi mendjen n NATO, n Prishtin, n Tetov e n kampionatin evropian q sapo prfundoi e nj dreq e di se ku!