Shtpia e Bardh do t apeloj vendimin pr ndrprerjen e fondeve publike pr krkimin mbi qelizat embrionale, t vendosur nga nj gjykats federal. Lajmin e ka
t ditur zdhnsi i Departamentit amerikan t Drejtsis.
Shtpia e Bardh i kishte cilsuar si thelbsore krkimet mbi qelizat
staminale, duke theksuar mbshtetjen e saj pr kto lloj krkimesh, t
kundrshtuara nga bota katolike dhe Vatikani.Me heret, nj gjykats federal amerikan i ka bllokuar prkohsisht
prpjekjet nga administrata e presidentit Obama pr t hequr kufizimet
pr krkime shkencore me qeliza embrionale njerzore.Gjykatsi Royce Lamberth lshoi nj vendim gjyqsor paraprak duke
ndaluar financimet federale pr krkime t tilla. Ai vendosi n favor t
shtjes s ngritur nga disa padits t cilt argumentojn se krkimet
me qeliza embrionale njerzore kan t bjn me shkatrrimin e
embrioneve njerzore.Presidenti amerikan Barak Obama nnshkroi nj urdhr ekzekutiv vitin e
kaluar duke hequr disa kufizime t vna nga pararendsi i tij George
Bush, mbi financimet federale pr krkime q prdorin qelizat
embrionale.Shkenctart thon se qelizat fshehin premtimet pr kurime dhe trjatimin
e smundjeve q nga diabeti e deri tek paraliza. Kritikt thon se
prdorimi i embrioneve njerzore pr krkime sht i pamoralshm dhe
prbn shkatrrim t jets njerzore.Adela Zeza


< I mëparshmi