M shum se 40 fmij t moshs nga 0 n 6 vje trajtohen prej vitesh n Qendrn e Foshnjs n Sauk t Tirans duke gjetur ktu nj streh t munguar. Sipas drejtoreshs s ksaj qendre Rudina Hoxha, ktu qendrojne kryesisht fmij q i prkasin dy kategorive. Fmij q jan braktisur q n maternitet dhe voglush t cilt jan ln n qendr pr shkak t problemeve social-ekonomike t prindrve t tyre.Rudina Hoxha "Misioni jon nuk sht thjesht ai pr t mbajtur me ushqim kta fmij, pasi ai shkon m tej. Ne kemi disa punonjes social, t cilt merren me problemet sociale q mund t ken kta fmij nga qendrimi n kt qendr."

Ndrkoh pr prgjegjsen e Sektorit Social Brunketa Zoto vshtirsia m e madhe n trajtimin e ktyr fmijve qndron pikrisht tek ata q jan ln nga prindrit n munges t kushteve.Brunketa Zoto "T punosh me kta fmij sht e vshtir sidomos me ata q jan drguar nga prindrit pr shkak se nuk mund t'i mbajn. Tek kta fmij ka ndjenj refuzimi dhe ktu qendron dhe vshtirsia."

Nga 41 fmij q ndodhen n qendrn e foshnjs afrsisht 70% e tyre birsohen.