Transmetuar me 18022016 - 1112
Grupi i PD-se Patozi Imami Patozi Selami e Topalli kritika Bashes per qendrimet mbi reformen Po bejme lojen e Ramesbr
br
Kritika ndaj liderit demokrat ne mbledhjen e Grupit Parlamentar te PD per menyren si po menaxhon qendrimet e opozites ndaj kryeministrit Edi Ramabr
br
Deputetet Jozefina Topalli Eduard Selami Arben Imami e kane akuzuar zBasha se ai po ben lojen e Edi Ramesbr
br
Eduard Selami nuk ka qene i vetem ne shprehjen e kritikave ndaj qendrimeve te PD-se por ne keto debate me kryetarin Basha dhe jane perfshire edhe ish-kryetari i grupit parlamentar Astrit Patozi ish-nenkryetarja Jozefina Topalli dhe Arben Imamibr
br
Shkak i kesaj perplasjeje eshte bere kerkesa per nje qendrim te qarte politik te opozites duke kembengulur qe debati per ndryshimet ne Kushtetute te mos mbetet vetem ne nivel eksperteshbr
br
Patozi ka theksuar se pertej fjaleve duhet nje strategji konkrete e pa komplekse se deri ku shkon dhe cfare leshon opozita dhe cfare bejne demokratet nese qeveria nuk perfill kerkesat e tyrebr
br
Ne te njejten linje mesohet se eshte shprehur edhe deputeti Arben Imami i cili ka theksuar se perqendrimi i diskutimeve dhe debateve publike te reforma ne drejtesi eshte nje manover e Kryeministrit Rama i cili sipas tij po perpiqet te eklipsoje keqqeverisjen e venditbr
br
Deputetet jane shprehur se qeveria nuk eshte realisht e angazhuar per reformen ne drejtesi dhe opozita nuk e kryen vetem kete proces por sipas tyre diskutimi ne nivel ekspertesh i nje drafti qe ndryshon ne themel Kushtetuten nuk duhet vijuar me tejbr
br
Kushtetuta eshte marreveshje politike dhe si e tille as nuk ndryshohet ne menyre te njeanshme dhe as nuk mund te lihet ne dore te eksperteve sic i leverdis Kryeministrit Rama mesohet te jete shprehur ish-kryeparlamentarja Jozefina Topallibr
br
Kritikave te tyre iu pergjigj nenkryetari i komisionit te posacem per reformen ne drejtesi Eduart Halimi i cili i ka njohur ata me ecurine e deritanishme te procesitbr
br
Halimi u ka thene deputeteve se dhjete verejtjet e opozites kane te bejne me reduktimin e arkitektures dhe moskapjen e sistemitbr
br
Ndersa kryetari i PD zBasha ka shprehur bindjen e tij se Rama do te perpiqet ta sabotoje reformen ne drejtesi ndersa ka kembengulur qe procesi te behet politikbr
br
Nga ana e tij ish-kryeministri Sali Berisha ka thene se Rama eshte aq dinak sa nuk eshte cudi qe per shkak te deshtimit te reformes ta coje vendin ne zgjedhje te parakohshmebr
br
Mbledhja e nje jave me pare kritikat e Selamit Basha i le punet ne mes br
br
Edhe nje jave me pare mbledhja e grupit parlamentar te PD-se do te shoqerohej me debate te forta mes deputetit Eduard Selami dhe kryetarit Lulzim Basha Fillimisht ai do te kerkonte respektimin e orarit te mbledhjes nga kryetari e me pas do te kalonte ne nje sulm frontal ndaj Bashes duke e akuzuar se i le betejat politike ne mes Nderhyrja me e ashper e Eduard Selamit ishte pas sqarimit te detajuar qe Sali Berisha u beri deputeteve demokrate per bisedimet me ambasadoret per ceshtjen e Byrose se Hetimit dhe reformes ne drejtesi duke ngritur shqetesimin se Rama po kerkon te rekrutoje 10 deputete te PD-se per ti miratuar keto nisma ne Kuvend Selami do ta konsideronte kete si nje teme te perseritur por qe sipas tij qendrimi i PD-se per kete ceshtje eshte ende i paqarte Sipas Selamit askush nuk ka kerkuar vota te deputeteve te opozites por kerkohet forcim i rolit te opozites perballe keqqeverisjes Nje proces qe ne kendveshtrimin e Eduard Selamit nuk po ndodh per shkak se kryetari Basha i le betejat pergjysme ose ndryshon qendrim gjate rruges

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix