Ministri Droutsas: Ekstremistët të mbahen larg. Berisha dënoi incidentin me të njëjtën mënyrë si ne, preraziQeveria greke e konsideron si mjaft pozitive faktin q Kryeministri shqiptar Sali Berisha e dnoi ashpr vrasjen n Himar. Kt vuri n pah dje ministri i Jashtm Plotsues i Greqis, Dhimitris Droutsas, i cili gjat nj interviste pr “Radio 1” n Athin, deklaroi se qeveria shqiptare ashtu si dhe ajo greke e kan dnuar vrasjen e shmtuar t 35-vjearit Aristotel Guma n Himar dhe n kt pik, nuk duhet t ket asnj keqkuptim, aq m tepr, nuk duhet t nxiten ekstremistt. Ai u pyet lidhur me zhvillimet e fundit n raport me Shqiprin dhe u ndal n ngjarjen e Himars. “Jan disa fenomene q po ndjekim koht e fundit t cilat kan acaruar pak gjrat, sidomos me vrasjen e nj bashkkombsi tonin n Shqipri pr shkaqe q nuk u shkojn mendjes prshtat”, - deklaroi z. Droutsas, duke iu referuar dyshimeve se vrasja e Aristotel Gums erdhi pas nj konflikti pse ai fliste n gjuhn greke. Pikrisht, ktu ka ndrhyr gazetari grek: “Sepse fliste greqisht”. Prgjigjja n vazhdim e z. Droutsas: “Prdor termin e prdorur m par. N koht moderne, n t cilat jetojm, kto gjra nuk u shkojn pr shtat mendjes s njeriut”. Duke mbetur n kt argument, ministri i Jashtm Plotsues grek tha: “Ne q nga fillimi kemi shprehur keqardhjen ton pr kt incident” dhe shtoi: “Un nuk e fsheh, ka nj shqetsim. Dhe q nga momenti i par ne kemi drguar opinionin ton t prer n qeverin e Shqipris. Nuk duhet t lejojm incidente t tilla, t cilat dua t shpresoj q jan t izoluara dhe nuk do t ngjasin m”. Ktu, ministri lshoi dhe nj mesazh t qart: “Gjithashtu, ne nuk duhet t lejojm q ngjarje t tilla t mund t shfrytzohen nga disa, mund t them - forca dhe ide ekstremiste - pr t krijuar nj klim tensioni me shtetasit shqiptar q jetojn n vendin ton. Krkoj shum vmendje shum pr kt argument”. M tej, z. Droutsas iu referua edhe reagimit q proi qeveria shqiptare duke e vlersuar at: “Edhe qeveria e Shqipris, un dua ta theksoj kt q t mos ket keqkuptime, se dhe pikrisht Kryeministri i Shqipris, z. Berisha, doli me nj deklarat publike, ku dhe ai me t njjtn mnyr si ne, prerazi, dnoi kt incident”. N vijim t prgjigjes, z. Droutsas nuk ka ngurruar t demonstroj edhe nj her mbshtetje t plot, si tha ai, pr integrimin e Shqipris n Bashkimin Evropian. Ai pohoi se sht n interesin e Greqis q kjo t ndodh dhe shpjegoi arsyen: “sht n interesin ton t kemi fqinjsi me vende t cilat jan antare t Bashkimit Evropian, sepse kshtu t gjitha kto shtete do t respektojn normat e vendosura nga Bashkimi Evropian”. Kurse n prfundim, theksoi: “Sigurisht ne presim q edhe qeveria Shqiptare t bj at q sht e nevojshme pr t respektuar t drejtat e minoritetit etnik grek n Shqipri”.