Kryeministri i vendit, Sali Berisha, deklaroi se mazhoranca sht e gatshme t nis reformn zgjedhore, duke ftuar opozitn q t bashkpunoj n kt drejtim. Deklaratat e kryeministrit, erdhn n mbledhjen e Grupit Parlamentar t Partis Demokratike. Ne jemi t gatshm q reforma t ec. Mirpresim do vendosmri t opozits, theksoi Berisha. Duke folur pr rritjen e pagave, q do t hyj n fuqi pas dats 1 korrik, kreu i qeveris tha se pr pagat e ulta, rritja do t jet 17% , ndrsa pr ato t larta, rritja do t jet 4%. Duke cilsuar ktu pagat e mijra msuesve, q do t psojn ngritje deri n 14%, rritje q si tha kryeministri, n vitin 2009, do t dyfishohen pr t gjith arsimtart. Por vendimi i qeveris pr rritjen e pagave, do tiu nnshtrohet edhe mjekt dhe infermiert, rrogat e t cilve do t rritet me rreth 15%