Prfaqsuesit e ekzekutivit npr qarqe prfitojn nga rritja e pagave t drejtuesve t nivelit t dyt

Qeveria “shprblen” prefektt. Q prej 1 korrikut 2010, pagess s t gjith prefektve u shtohet 8 mij lek t reja n muaj. Sipas vendimit t qeveris, i publikuar n Fletoren Zyrtare, prefekti i Tirans ka pagn m t lart, e cila shkon n 115 mij lek n muaj. Ndrsa prefektt e qarqeve t tjera do t paguhen n muaj me 107 mij lek. Po kshtu, edhe nnprefektt kan prfituar nga rritja e cila pr disa prej tyre ka tejkaluar vlern 8 mij lekve shtes n muaj. Nj jav m par, Kryeministri Berisha vendosi t’u rris pagesn mujore kryetarve t bashkive t vogla dhe komunave.


Stafi i prefekturave

“Specialistt”, “Prgjegjsit e zyrs”, apo “Prgjegjsit e sektorit”, n prefektura dhe nnprefektura, q punojn n pozicione pune q lidhen me procesin e informatizimit t administrats publike dhe krkojn n mnyr t detyrueshme Diplom t Nivelit t Dyt (DND) ose Diplom t Integruar t Nivelit t Dyt (DIND) apo t barasvlershme me to, sipas legjislacionit t arsimit t lart, n degt Inxhinieri Elektronike apo Informatik, prfitojn nj shtes pr “kushte pune”, prej 10 mij leksh, mbi pagn mujore t kategoris prkatse. Zbatimi i ksaj shtese, pr pozicionet konkrete, bhet pas miratimit paraprak t Departamentit t Administrats Publike dhe Ministris s Financave, sipas prshkrimit t pozicionit t puns.


Bashkit dhe komunat

Vendimi i nj jave m par n Kshillin e Ministrave ka privuar nga rritja e pags krert e bashkive kryesore, duke favorizuar krert e bashkive t vogla. Ky vendim kishte t bnte me nj rritje pagash pr kryetart dhe nnkryetart e komunave dhe bashkive t vogla deri n 50 mij banor dhe pr t gjith npunsit vendor n t gjith vendin. Por, nga ana tjetr, n vendimin e qeveris nuk parashikohet rritje pr kryetart dhe nnkryetart e bashkive t mdha, t cilat, duke nisur nga Tirana, n pjesn m t madhe t tyre jan t qeverisura nga prfaqsues t Partis Socialiste. N vendimin e djeshm, Kshilli i Ministrave vendosi t rris dyshemen e pags pr kryetart e njsive vendore, nga 20.001 deri n 50.000 banor, duke e uar n 51.000 lek dhe tavanin n 90.000 lek. Po kshtu, dyshemeja e pags pr nnkryetarin e bashkive deri n 50.000 banor do t jet 41.000 lek dhe tavani 77.000. Rritje me t njjtin ritm kan psuar edhe drejtuesit e komunave n t gjith vendin. Po kshtu, qeveria ka vendosur t rris edhe pagat e npunsve civil, q jan pjes e pushtetit vendor n t gjith vendin, duke vendosur nj dysheme dhe tavan m t lart page se ajo q ishte parashikuar n vitin 2009.
#