Ne nje atmosfere impozante ne stadiumin e Sttutgardit me takimin Sttutgart dhe Schalke u hap sezoni 2007/08 i bundesliges gjermane. Ndeshja perfundoi me rezultat te barabarte 2-2. Te paret ne avantazh erdhen mysafiret permes Kobiaschwili ne min. e 25' , per te barazuar vendasit ne pjesen e dyte te takimit nepermjet Khedira ne min. e 63. Ishte tani Sttutgart qe avancon 2-1 me golin nga penaltia te relizuar nga Pardo ne min. e 67' mirepo Rakitic ne min. e 76' qe barazon dhe merr nje-pikeshin per Shalken.

0-1
1-1
2-1
2-2