LSI është e fokusuar te prioritetet e integrimit
Takimi i Komitetit pr Evropn Juglindore t Internacionales Socialiste ishte nj mbledhje e parndsishme, prandaj Lvizja Socialiste nuk sht
pjes e saj. Kshtu e ka shpjeguar dje sekretari i Prgjithshm i LSI-s, Luan Rama, mungesn e ksaj partie n takimin e Komitetit pr Evropn Juglindore t Internacionales Socialiste t organizuar ditn e shtun n Tiran. Madje, ai pohoi se n kt takim ishin prezent njerz q nuk kan me far t merren. Sipas Rams, LSI ka shtje m t rndsishme me t cilat duhet t merret, si sht liberalizimi i vizave. Ditn e shtun, Komiteti i Internacionales Socialiste t Evrops Lindore, i mbledhur n Tiran, apeloi pr normalizimin e situats politike n vend, n t kundrt rrezikon integrimin e BE-s. Ky takim bhet n momentin e negociatave mes mazhorancs dhe opozits, duke shtuar n kt mnyr presionin ndaj shumics parlamentare pr t marr n konsiderat krkesat e PS-s.


Reagimi i LSI-s


“Lvizja Socialiste pr Integrim sht e angazhuar n shtjet q kan t bjn me integrimin e vendit n Bashkimin Evropian”, - deklaroi dje sekretari i Prgjithshm i Lvizjes Socialiste, z. Luan Rama, n prgjigje t komenteve mbi mungesn e prfaqsuesve t Lvizjes Socialiste pr Integrim n takimin e Komitetit pr Evropn Juglindore t Internacionales Socialiste, q u zhvillua dje n Tiran. Duke iu prgjigjur interesit t mediave, sekretari i Prgjithshm i LSI-s, Rama, vlersoi se pjesmarrja e LSI-s n takimin e zhvilluar nga Partia Socialiste ka ardhur edhe si munges e rndsis q ka Komiteti pr Evropn Juglindore t Internacionales Socialiste. M pas, Rama theksoi se Lvizja Socialiste pr Integrim ka vlersuar se aktiviteti i saj politik sht fokusuar n shtje m konkrete, m t ndjeshme pr opinionin dhe m t prekshme nga qytetart.


N kt linj, Rama prmendi procesin konkret t liberalizimit t vizave, por n nj rrafsh m t gjer dhe gjith proceset evropianizuese q synojn t afrojn vendin n familjen evropiane. “Ishte nj veprimtari e parndsishme e disa njerzve q nuk kan se me far t merren tjetr, ndrkoh q Lvizja Socialiste pr Integrim sht e fokusuar te prioritetet evropianizuese t Shqipris”, - tha Luan Rama. Komiteti i Internacionales Socialiste t Evrops Lindore u mblodh ditn e shtun n Tiran. N t ishin t pranishm Luis Ajala, sekretar i Prgjithshm i Internacionales dhe ish-kryeministri bullgar, Sergei Stanishev, bashkpresident i Komisionit t Internacionales Socialiste. Stanishev theksoi se ishte i shqetsuar pr krizn politike n Shqipri dhe se po “rrezikohej perspektiva evropiane”. Ai prshndeti ndrprerjen e bojkotit nga PS-ja dhe krkoi nga qeveria ndrmarrjen e hapave pr t gjetur nj zgjidhje. “Kjo situat nuk mund t vazhdoj”, - nnvizoi prfaqsuesi i lart i Internacionales Socialiste, duke
apel pr gjetjen sa m par t nj zgjidhjeje konstruktive. “Jam i inkurajuar nga lvizjet e PS-s, presim lvizjen e pals tjetr”, - ka deklaruar sekretari i Prgjithshm i Internacionales Socialiste, Luis Ajala. Sipas tij, konsensusi sht i nevojshm.