Një prej librave më të shitur të panairit, “Kurban” i Edi Ramës, i dha nxitjen “Top Story”-t të ditës së enjte.I shkruar nga lideri i Partisë Socialiste, libri u vendos në studion e Sokol Ballës në shumë prizma. U debatua mbi të vërtetat apo gënjeshtrat e mundshme që përmban, raportin e Ramës me figura të tjera të rëndësishme të politikës, 11 vitet e tij në krye të Bashkisë së Tiranës dhe mbi të gjitha për vizionin, atë që ka në mendje lideri i opozitës për të ardhmen e Shqipërisë.

I ardhur në studio nëpërmjet një lidhje direkte nga biblioteka e banesës së tij, Rama iu përgjigj shumë pyetjeve dhe dilemave që ka ngritur ky libër, të trajtuar në një studio ku ishin të pranishëm dy kritikë të politikave të Ramës, Henri Çili dhe Artan Hoxha, si dhe politologia Zamira Çavo e Ardian Klosi, miku dhe personi që e lexoi i pari librin, duke bërë recensionin e tij.

Rama mbi librin dhe banesën e tij
“Njerëzit nuk e besojnë që unë jetoj në një apartament me qera sepse nuk është interesante”, i përgjigjet Rama një pyetje direkte të Ballës në fillimin e emisionit. “Fantazia që unë jetoj në një kështjellë është më e bukur. Nuk doja të isha në studio, pasi flitet për librin që kam shkruar dhe i takon atyre që janë në studio të flasin për të. Në fakt, nuk dëshiroja fare të shfaqesha në media në këët moment, por nuk mund të refuzoja ftesën tuaj për të biseduar mbi këtë libër. Dua të them që ndryshëe nga sa ndodh me debatet apo fjalimet politike, në këtë rast kam një brishtësi që ata që ishin në promovim dhe ndoqën fjalën time, e vunë re. Është brishtësia e atij që pasi ka krijuar dhe ka ekspozuar krijesën e tij, ndihet i brishtë dhe i zbuluar përpara të tjerëve”.

Rama mbi vizionin e tij: Libër për të ardhmen, jo të shkuarën
“Nuk e di nëse ia kam arritur ose jo. Ky nuk është një libër për të shkuarën, por është një libër për të ardhmen, duke vëzhguar të shkuarën”, i përgjigjet Rama pyetjes së përse duhet blerë libri i tij. “E vërtetë që kam shkruar një varg gjërash që kam gjetur në kujtesë, por nuk kam shkruar kujtime. Kam kujtuar duke ecur. Nga ana tjetër, më vjen mirë që pavarësisht mosdakordësisë me atë që thuhet në libër për pjesë të caktuara të tij apo shumë pjesë të tij, pasi debati është gjë e mirë. Shumë mund ta blejnë për shkak të figurës sime, por shpresoj shumë që pasi të përfundojnë duke e lexuar, t’I vlejë dhe të gjejnë të këndshëm, edhe nëse mendojnë ndryshe, bashkëbisedimin me mua”.

“Kurbani” dhe raporti i tij me të vërtetën
I përballur me kritikat e Hoxhës për asimetrinë e librit, për qasjen e kundërt të vetes me tre figurat e tjera kryesore të politikës, Nano, Meta e Berisha, Rama përgjigjet: “Nuk është kështu, jam përpjekur në asnjë moment të shënjterizoj veten, duke demonizuar kundërshtarët e mi. Unë e nisa ta shkruaj librin pa menduar se do ta bëja libër, por fillimisht ishte vetëm një komunikim me vetveten. i kam qëndruar, së paku me veten time, premtimit për të mos thënë asnjë gënjeshtër nga faqja e parë, deri tek e fundit. Megjithatë, është e qartë gjithashtu që nuk ka vetëm një të vërtetë. E kam thënë që në hyrje, që ky libër nuk është historia e Tiranës, por fjala e një dëshmitari të ndryshimit të saj. Shumë personazhe janë future sepse është gjithmonë më interesante të mësosh se çfarë është thënë mes protagonistëve, se sa gjëra abstrakte. Personazhi i vetëm i librit është Shqipëria”.

Faqet mbi Metën, Berishën dhe Nanon
Duke folur për raportin e tij me figurat e rëndësishme të politikës, Rama nënkuptoi se mban të hapur një derë bashkëpunimi në të ardhmen me Zotin Meta. “Ka një problem kur shkruan ashtu siç shkruaj unë, pasi jam i fiksuar pas gjuhës shqipe. i jap rëndësi çdo fjale apo presje. Megjithatë, mendoj  se nuk kam demonizuar asnjë. Rreth Zotit Meta, nuk mendoj se kam lënë një derë të hapur, por mendoj se për këdo në një moshë të caktuar, jo në moshën e pashpresë të Saliut, ka një shans të dytë. Kam folur për Nanon, të cilin e kam portretizuar me dritë dhe hije, jo vetëm në një formë të caktuar. Kur diskutohet për një libër dhe ti je autori është e dhimbshme kur për efekt komunikimi, vulgarizohet ajo që ke thënë. Nuk kam shkruar që Nano është i zhytur në vese. Kam shkruar, mendoj unë, me shumë më tepër nuaca e thellësi. Sa për Saliun, s’ka dyshime, është një njeri vulgar dhe një personazh tërësisht jashtë kohe”.


Facebook


Sondazh

Mendoni se Edi Rama eshte treguar i sinqerte ne librin e tij "Kurban"?

Po

Jo

Duke llogaritur rezultatet. Ju lutem prisni...
if(useCookiesToRememberCastedVotes){
var cookieValue = Poller_Get_Cookie('dhtmlgoodies_poller_478');
if(cookieValue && cookieValue.length>0)displayResultsWithoutVoting(478); // This is the code you can use to prevent someone from casting a vote. You should check on cookie or ip address

}

if (window.ads_ad_block){ads_ad_block=ads_ad_block+1;}else{ads_ad_block=1;}
function showAdBlock_2136(ppc_ad_block_count)
{
title = document.title;
show_ads_id = 2136;
show_ads_url = "http://www.kosoftads.com/publisher-show-ads.php";
block_count=ppc_ad_block_count;
iframe_width=580;
iframe_height=115;
metainfo=document.getElementsByTagName('meta');
ref=document.referrer;
showContentAds(metainfo);
}
setTimeout("showAdBlock_2136("+ads_ad_block+")",1000*(ads_ad_block-1));


Më shumë nga politika
SHBA: Të shqetësuar nga ngërçi politik
Pavarësisht ngjarjeve dramatike të Pranverës Arabe, administrata amerikane premton vazhdimësinë e angazhimit në Ballkan. Duke folur në nën/komisionin e Jashtëm të Dhomës së Përfaqesuesve për Europën dhe Euroazinë, ndihmës-Sekretari i Shtetit, Filip Gordon ndaloi tek të gjithë vendet e Ballkanit, përfshirë edhe Shqiperinë.
Topi dekreton Bujar Leskajn si kryetar të KLSH-së

Presidenti Bamir Topi dekreton Bujar Leskajn si kryetar të Kontrollit të
Lartë të Shtetit. Dekreti i Presidentit për kreun e ri të KLSh-së do të
votohet në parlament.

Rama vendos kushte për Kuvendin

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka riperseritur apelin ndaj
kryeministrit Sali Berisha dhe ish-aleatit lir Meta, per ate qe ai e quan,
sulm te paprecedent ndaj te zgjedhurve socialiste ne qytetin e Fierit e
te Gjirokastres.

Sequi: Rruga e integrimit bazohet në bashkëpunim
Ambasadori i Bashkimit Evropian Ettore Sequi përshëndeti konsensusin e
arritur për miratimin e Komisionit ad-hoc për Reformën Zgjedhore dhe
miratimin e dy kodeve që kërkonin shumicën të cilësuar të deputetëve në Parlament.
Ngrihet Komisioni i Reformës


Të enjten në seancë plenare, deputetët dhanë një shembull të qartë se sa
i shpejtë mund të jetë procesi legjislativ, kur diskutimi i
projektligjeve është mbyllur me konsensus që në komisione.
Lajmet kryesoreNgrihet Komisioni i ReformësVotimet e para me konsensus pas dy vjetësh. Miratohen kodet

METE, 9 në pranga për korrupsion


Zhvarrosen viktimat e 1997-s


Familjarët: Ekstradoni Kumbaron