Transmetuar me 14082016 - 1125
Kryeministri Rama ka replikuar me komentuesit ne rrjetin social Facebook sa i perket fasades se stadiumit Qemal Stafa e cila eshte shembur Shume komentues e kane kundershtuar nje gje te tille qe eshte shpallur monument kulture Mirepo Rama shkruan se ajo do te rindertohet sic ka qene me pak ndryshimebr
br
Madje per ta shpjeguar Rama ka marre persiper te beje edhe histori por jo ate shqiptaren Ai sjell ne vemendje historine e tempullit Abu Simbel mbi lumin Nil ne Egjipt Rama ka hequr paralele mbi ate cfare ndodhi me tempullin Abu Simbel dhe do te ndodhe me stadiumin Qemal Stafabr
br
Postimi i plote i Edi Ramesbr
br
Me poshte pak histori per kujeshkronjesit e fasades se Qemal Stafes qe zhvendosjen e perkohshme te gureve per tu rivendosur me pas ne zemren e stadiumit te ri e quajne krim dhe sakrilegj te papare Gjysem shekulli me pare me bekimin dhe angazhimin e vete UNESCO-s u krye operacioni kolosal i zhvendosjes se tempullit te famshem Abu Simbel mbi lumin Nil Pse Sepse mu aty qeveria vendosi te ndertonte nje dige gjigante mbi lumin e famshem Tempulli u pre ne blloqe dhe u rindertua 100 sic ishte por mbi nje koder tjeter Ky operacion fantastiko-shkencor njihet si fillimi i nje revolucioni qe zgjeroi kendveshtrimin per si shpetohet dhe ruhet trashegimia kulturore pa penguar zhvillimin e projekteve te reja qe kerkon kohabr
br
Operacionet e kesaj natyre jane te vazhdueshme ne kohet moderne dhe zhvendosja e perkohshme e fasades se Qemal Stafes eshte vetem nje shembull modest qe tregon ambicien tone per zhvillim vetedijen tone per vlerat reale te trashegimise aftesine tone per ti kombinuar te dyja dhe fatkeqesisht edhe prapambetjen mizerabel te kujeshkronjesve tane te vajmedetshemDuan sduan Rilindje do te jete dhe ShqiperiaeGjeneratesTjeter do te behetbr
br
Kjo deklarate e kryeministri Rama erdhi pas komenteve aspak mikpritese nga disa miq te rrjetit social te tij Njeri prej tyre me emrin Daniel qe u identifikua personalisht si komisioner i PS ne zgjedhjet e zhvilluara vitet e shkuara ka qene me i ashpri Bravo te qofte je shume finok Ketu e kupton ti cfare populli dele jemi dhe shume mire na e ben i shkruan Darieli-Ramesbr
br
br
brlang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix