Edi Rama ka thirrur n nj mbledhje deputett e qarkut t Tirans pr t’i krkuar t shtojn takimet me bazn. N mbledhjen informale msohet se kryesocialisti i ka urdhruar t zgjedhurit e qarkut m t madh n vend q t jen sa m pran elektoratit t tyre n mnyr q kushdo qoft aksioni politik i radhs i selis roz, prfshir dhe protestat, t ken mbshtetjen e bazes. Msohet se Rama brenda javs do t thrras n mbledhje, deputett e t 12 qarqeve, ndrsa javn e ardhshme q prkon dhe me fillimin e sesionit te ri parlamentar, socialistt do t mbledhin Asamblen Kombtare pr t rinovuar prbrjen e kryesis s partis. N korridoret e partis m t madhe n opozit flitet q 4 nga deputett e njohur si Lvizja pr Mendimin Ndryshe nuk do t mund t rizgjidhen n strukturat drejtuese t partis.