Bashkepunimi ekonomik mes Shqiperise dhe Kazakistanit eshte ne fokus te vizites dy ditore qe kryeministri Rama po zhvillon ne Astana Gjate qendrimit ne kryeqytetin Kazak zoti Rama u takua me Presidentin Nursultan Nazarbajev me te cilin diskutoi per turizmin infrastrukturen dhe transportin si dhe per naften e gazin natyror pasi Kazakistani eshte nje nder prodhuesit me te medhenj ne bote
Shefi i ekzekutivit shqiptar e vuri theksin ne gatishmerine e qeverise per te mirepritur investitore nga Kazakistani ne keto fusha Dy lideret diskutuan edhe per rendesine e harmonise fetare qe ekziston ne Shqiperi dhe nevojen per ta promovuar kete fryme bashkejetese ne te gjithe rajonin e Ballkanit Presidenti Nazarbayev iu pergjigj pozitivisht fteses se Kryeministrit Rama per te vizituar se shpejti Shqiperine
Me pas kryeministri Rama pati nje bisede edhe me homologun e tij kryeministrin e Kazakistanit Karim Masimov ku serish u fol per marredheniet ekonomike mes dy vendeve Ne fund te takimit u firmos edhe nje marreveshje dypaleshe mirekuptimi per thellimin e bashkepunimit ndermjet dy vendeve Gjate takimeve ne Astana kryeministri Rama shoqerohej nga numri dy i qeverise Niko Peleshi si dhe nga zevendeskryeministri i Kosoves Behgjet Pacollibr