Per here te pare ai i deklaroi byroisteve se mes tyre nuk kishte asnje intelektual


Momentet e diskutimit me te sforcuar te Byrose Politike kur e kishte kuptuar se numeronte ditet e fundit te pushtetit. Porosite e Ramiz Alise para kolegeve per te qendruar ne bllok per gjithe akuzat qe i beheshin partise


Kongresi X i PPSH-se
Ne emer te komisionit te posacem per ndryshimin e emrit te Partise fjala i jepet shokut Xhelil Gjoni per te mbajtur relacionin perkates.
Xhelil Gjoni Tani shoke gjate gjithe fushates se zgjedhjeve ne Parti eshte diskutuar edhe ceshtja e emrit te Partise. Ka pasur propozime te ndryshme. Ka pasur nje propozim qe te mbetet keshtu sic eshte Partia e Punes e Shqiperise. Ka pasur nje propozim tjeter qe te mbetet Partia e Punes e Reformuar e Shqiperise ka pasur propozim tjeter qe te jete Partia Socialiste e Shqiperise ose Partia e se Ardhmes Socialiste te Shqiperise.


Te gjitha keto edhe emertime te tjera kane nje shqetesim me dy aspektet e veta. E para qehellip me programin qe eshte paraqitur pra projektin detyrat strategjike taktike te Partise ndryshojne se kane parasysh nje etape te re zhvillimi komplekse te brendshme dhe te jashtme. Kane parasysh edhe ato situata qe u analizuan ne kongres nepermjet raportit dhe diskutimeve.


Ne aspektin e dyte fjala behet qe Partia e Punes duke pasur sidomos shtrohet ceshtja e emrit Socialiste ose E te ardhmes socialiste do te lidhej me mire dhe do te komunikonte edhe me boten e jashtme. Me partite e nje krahu si te thuash te se majtes evropiane. Mendimi i pergjithshem i grupit anon se propozimet jane me shume per sa i perket emrit te Partise Socialiste.


Kam mendimin qe te dy variantet i pari qe te mbetet Parti e Punes dhe i dyti te behet Parti Socialiste ose Parti e se Ardhmes Socialiste te Shqiperise ku ketu eshte njelloj them te hidhen ne vote te dy variantet.


Kryetari i Komisionit te ndryshimit te emrit te Partise Sic rame dakord hedhim fillimisht ne te ndryshoje emri i Partise sone ne Parti Socialiste. Kush eshte dakordhellip Kush eshte kundra Abstenim Miratohet. Partia quhet Partia Socialiste e Shqiperise.
Pa dyshim ne rrugen e Partise jane bere edhe gabime. Keshtu Por pergjegjes per ato nuk eshte e nuk mund te jete nje njeri i vetem kushdo qofte ai. Pergjegjesi mbajme te gjithe ne. Mban tere Partia.


hellipKetu fjala eshte qe nuk duhet te jete e nevojshme se une bera kete e ti ma hedh mua e une atij kupton Ketu fjala eshte qe ne kemi vepruar si nje parti unike kupton.Ramiz Alia


Ore vellezer po dale more po ku do ti cojme keta ne Afganistan


ngre zerin ne forme te revoltuar qe qellimi i tij nuk kuptohet nga byroistetJane pese mije veta qe do te shkojne ne rrethet tona. Jane gjithe keta qe do te shkojne ne rrethet e tjera. E do shikoni se cfare behet. Kjohellip kjo situate qeRamiz Alia


Po cfunksione Si mund ti marre ato Po ckompetenca mund te marre ai presidium me Xhafer Spahiun dhe me Lumturi Rexhen
Hyrje
Byroja Politike e Komitetit Qendror te Partise se Punes eshte mbledhur ne sallen e posacme te saj ne te cilen per 45 vjet me radhe ka drejtuar fuqishem shtetin e diktatures se hekurt. Ne ate salle per 45 vjet me radhe byroistet do te merrnin vendime ekonomike politike madje do te percaktonin edhe fatin e dhjetera kolegeve te tyre si te dale nga rruga e Zotit. Por ata asnjehere nuk e kishin menduar se do te mblidheshin per te diskutuar nje teme te tille si ajo qe po diskutonin ne ate fillim dhjetori te vitit 1990 i cili do te regjistrohej fuqishem ne historine shqiptare si viti vendimtar per te ardhmen demokratike te popullit. Ramiz Alia kishte filluar para byroisteve te pasqyronte situaten e cila pak a shume njihej sepse kishte dite te tera qe levizja studentore e nisur me disa kerkesa ekonomike kishte marre permasa te tilla dhe nuk mund te ndalej. Jo vetem kaq por tashme ajo drejtohej nga nje shtab apo komision i zgjedhur i cili kishte marre persiper jo vetem te bente nje program dhe platforme mbi te cilen do te vazhdonte veprimtaria e studenteve kryengrites por per te qene ne koherence edhe me ligjet e kohes kishte nisur edhe nje ultimatum ne drejtim te organeve me te larta ligjvenese te shtetit. Thelbi i asaj promemorieje e cila kerkonte te lejohej pluralizmi politik ne Shqiperi si shkalla me e domosdoshme per te nisur rrugen e vet demokracia i kishte shokuar byroistet. Megjithate ata duke mos ditur forcen e tyre ne popull pasi kredibiliteti ashtu sic u shpreh edhe vete Alia para tyre ishte dobesuar arrinin te mendonin edhe paradokse te tilla se mund te gjenin rruge per te kapercyer nje situate te tille. Nje mendim i tille revoltonte se tepermi Sekretarin e Pare te partise se tyre Ramiz Aline i cili nuk reshtte se sqaruari se situata kerkonte zgjidhje radikale gje qe per te do te thoshte qe te thyheshin te gjitha tabute e ideologjise se deriatehershme. Megjithate Alia duke mos kerkuar qe ne fillim ate qe kishte si qellim final te asaj mbledhjeje detyrohej te degjonte mendime absolutisht te papranueshme. Njeri prej tyre i ngritur prej Lenka Cukos ishte qe ne asnje menyre te mos leshohej pe sepse po e liberalizonin shume Partine e tyre Komuniste. Sigurisht Aline nje mendim i tille nuk mund ta linte pa e tensionuar pavaresisht se ai nuk irritohej por qe gjithsesi tregonte nje lodhje te dukshme. Megjithate ashtu si po vijonin ato diskutime me gjithe ate sforco te Alise per tu treguar se nuk kishte me asnje rrugedalje vec faktit te pranimit te kerkesave te studenteve nuk kishte si ndodhte ndryshe por te dilnin edhe propozime te tilla si ajo qe Byroja te kerkonte mbylljen e universitetit per tu shuar kryengritja se studentet do te largoheshin ne shtepi ne rrethe. Ne keto momente Ramiz Alia shpertheu duke thene se ne rast se do te veprohej ne ate menyre flaka qe kishte marre ne Tirane do te perhapej ne te gjitha Shqiperine pasi pese mije studentet kryengrites do te shperndaheshin ne te gjitha rrethet pasi sipas tij ata nuk do te shkonin ne Afganistan. Gjithcka rreth asaj historie qe per mentalitetin dhe pjekurine e sotme politike mund te duket enciklopedi mesohet vetem tani. Ne redaksine e gazetes standard behet e mundur zbardhja e pamjeve filmike te siguruara ne ish-arkivat e PPSh-se ne te cilat eshte regjistruar mbledhja e pare e Byrose Politike e zhvilluar ne momentet kur Alise i mberrin ne zyre peticioni i pare i studenteve. Pervec rregullimeve ortografike redaksia nuk ben asnje nderhyrje tjeter.
Vijon nga numri i kaluarCfare Si E po si praLenka Cuko


Mire po nuk jane te gjitha ashtu thone disa vajza qe vene neper dhoma dhehellipRamiz Alia


E nderpret Vetem mos harro qe nuk eshte vetem problemi i universitetit ketu. Shiko se edhe ne Korce filluan.Serish nderhyrje nga salla ne grup ku ndersa pranojne se protestat kane perfshire me gjere sa diskutohet permendin secili nga nje emer rrethi


Lenka Cuko


Te leshojme se bejne presion ata dhe ne lesho ketu dhe lesho atje Sbehet kjo Viti i ri po vjen. 10-15 dite mund ti nisim para...Hekuran Isai


Si mund te mbyllen shkollat... duhen justifikuar...Nderkohe qe ka nderhyrje te tjera per te plotesuar mendimet.Muho Asllani


Shkollat mund te mbyllen me kete pikesynim qe... jo jo mund te mbyllet per te bere riparimin e konvikteve per te bere riparimin e kaldajave per te rregulluar gjendjen e mensave...Serish nderhyrje te shumta nga salla te cilet mendojne per menyrat se si te mbyllen universitet per te shperndare studentet qe protestojne.Ramiz Alia


Ore vellezer po dale mor po ku do ti cojme keta ne Afganistanngre zerin ne forme te revoltuar qe qellimi i tij nuk kuptohet nga byroistetJane pese mije veta qe do te shkojne ne rrethet e tona. Jane gjithe keta qe do te shkojne ne rrethet e tjera. E do shikoni se cfare behet. Kjohellip kjo situate qe u be ne Tirane kaloi ne Durres kaloi ne Kavaje kaloi ne Shkoder kaloi ne Fier kaloi nehellip nehellip. Si si keshtuserish nderhyrje pa radhe nga te pranishmit por qe gjithsesi tregojne se binden nga ato qe shtron AliaRamiz Alia


Pastaj a ikin a sikin edhe ata. Bllokohen edhe atahellip Pse Euml


Kurse ajohellip ajo e presidiumit sbehet dothellip Sbehet dothellip cdo gje behet porhellip e para nje here duhet mbledhur Kuvendi. E dyta ajo pastaj eshte ceshtje e qeverise. Shtrohet problemi i qeverise pastaj. Domethene te besh keshtuhellipnderhyrje nga sallaRamiz Alia


Po cfunksione Si mund ti marre ato Po ckompetenca mund te marre ai presidium me Xhafer Spahiun dhe me Lumturi Rexhenserish nderhyrje nga salla te cilet serish i nderpret Alia
Ramiz Alia


Ore shoke po dale se edhe ju shkoni shume larg.


Ketu eshte fjale me sot e me neser.qesh ne menyre te qellimshme qe nuk po kuptohetCzgjedhje te reja Po te ishte ashtu edhe kete mbledhje qe bejme sot ne kot e bejme se ja ne 26 kemi mbledhjen tjeter.


... Ne kete pikepamje them une. Ja une i thashe sot shokut Vangjel. Jane komisione te ndryshme qe do te beje Kuvendi. Delegacione te ndryshme te Parlamentit. Cili nga keta qe ke ti ketu mund te te perfaqesoje... Ja qe ta veme ne krye te nje delegacioni me thuaj cilin nga ata qe ke aty ti Qe ta cojme kupton delegacion parlamentar ne Austri. Njerin nga ata me thuaj.Nderhyrje nga sallaRamiz Alia


Njerin me thuaj. Jo jo sdua ashtu une por nje vetem.Nga salla


Sipas mejeRamiz Alia


Po sigurisht sipas teje por ma thuaj njerin. He ma thuaj cilin Ma thuaj cilin te te them une. Thuaje qe te te them se cfare gjuhe di.Nga salla


Permendet emri i Luigj Pjetrit.Ramiz Alia


Cfare gjuhe di Anglisht di Frengjisht di Hicgje sdi. Po hic. Luigj Pjetrin e njoh ai i hidrocentralit eshte Ai sdi shqip He.. Luigj Pjetrin thote.Nga salla


Nderhyn serish byroisti qe permendi emrin e Luigj Pjetrit ku nderpritet nga AliaRamiz Alia


Jo jo te lutem po jo jo ti ma zgjodhe LuigjinhellipRamiz Alia


Domethene duhen bere disa ndryshime ne konkretizimin e programit te partise ne realitetin aktual. Natyrisht une kupton apo jo nuk arrij dot ta paraqes plotesisht ate vije te pergjithshme kupton programin tone te pergjithshem se pse do pune kjo. Se kjo do bere ne Kongresin e Partise. Por disa vija te pergjithshme une do perpiqem ti hedh ketu. Tashti cfarehellip themelore cfare ka ketu disa gjera. Domethene e para nje here ketu une paraqes ceshtjen kuptonpauzehellipEumle pervec karakterit te situates se sotshme paraqes si te thuash eee te kerkeses qe behet per te rishikuar vijen e Partise. Per te rishikuar te kaluaren e Partise. Dhe i jap pergjigje kesaj ceshtjeje duke theksuar kupton pra duke thene qe ne nuk kemi cti shikojme te kaluares. Dhe ketu ne mbajme kete qendrim ne te cilin si te thuash qendrimi parimor eshte kjo


lexon


Pa dyshim ne rrugen e partise jane bere edhe gabime. Keshtu Por pergjegjes per ato nuk eshte e nuk mund te jete nje njeri i vetem kushdo qofte ai. Pergjegjesi mbajme te gjithe ne. Mban tere partia.


hellipKetu fjala eshte qe nuk duhet te jete e nevojshme se une bera kete e ti ma hedh mua e une atij kupton Ketu fjala eshte qe ne kemi vepruar si nje parti unike kupton. Me nje pikepamje me nje synim dhe nuk mund te themi kupton qe tufezimin e beri Adil Carcani apo Ramiz Alia apo Enver Hoxha apooo ku di une kush tjeter. Kete e beme te tere. Nje here pas zgjedhjeve te Kuvendit popullor ne parti duhen bere zgjedhjet e byrove te organizatave baze te Komiteteve te Partise dhe te forumeve te tjera lokale te partise me qellim pra ku do te zgjidhen edhe delegatet per kongres kuptohet kjo. Por qellimi eshte qe nga baza ne qender te vijne njerez te tjere.