brbrVetem pak minuta pas perfundimit te takimit te tre politikaneve ne ambientet e kryesise se kuvendit kane mberritur negociatoret Engjell Agaci Oerd Bylykbashi e Ylli Manjani te cilet kane filluar perpjekjet per te gjetur nje marreveshje Pjese e negociatave jane bere edhe ekspertet e EURALIUS dhe OPDAT Ashtu sic eshte rene dakord ne tryezen politike negociatoret duhet te diskutojne mbi propozimin hibrid te Nuland dhe rekomandimet e Komisionit te Venecias per te gjetur formulen e kompromisit E vetmja pike per te cilen mazhoranca dhe opozita nuk bien dakord eshte roli i nderkombetareve ne procesin e Vetingut Demokratet i referohen Venecias kur kembengulin se operacioni nderkombetar i monitorimit nuk mund te kete kompetenca vendimmarrese nderkohe qe socialistet theksojne se procesi i Vetingut duhet te behet nga faktori nderkombetar Pas 3 ditesh reforma do te votohet ne parlament keshtu qe ky eshte shansi i fundit qe partite kane per kompromisbrbrbr