Menjher pas miratimit t raportit t komisionit hetimor pr shkarkimin e Kryeprokurorit Theodhori Sollaku, kan reaguar socialdemokratt dhe Partia Bashkimi pr t Drejtat e Njeriut. Kryetari i Partis Socialdemokrate, Sknder Gjinushi, ka deklaruar se nisma pr shkarkimin e Kryeprokurorit i kundrvihet reforms n sistemin e drejtsis. Gjinushi bri thirrje pr protesta popullore pr rrzimin e qeveris. I ashpr ka qen edhe reagimi i Kryetarit t Partis Bashkimi pr t Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule. Dule u shpreh se Kuvendi sht kthyer n nj zyr hetuesie. Mandej ai deklaroi qndrimin e partis q prfaqson pr t abstenuar raportin pr shkarkimin e Sollakut q do t paraqitet n Kuvend.