Përfundojnë konferencat për sistemin e Bolonjës
Reforma e re q po glon n mjediset e Ministris s Arsimit dhe t Shkencs duket se do t ket qllim parsor vendosjen n pozita t barabarta t dy sistemeve aktuale t arsimit t lart, at publik dhe at privat, duke krijuar nj sistem unik t arsimit t lart. Kjo reform, q do t ket pr baz jo vetm thjeshtzimin e ciklit dhe ndryshimin e sistemit t financimit, por mbi t gjitha, edhe vetadministrimin e universiteteve, duket se do t nis t debatohet shum shpejt n opinionin e gjer, sipas ministris.


Dje, Ministria e Arsimit i dha fund n Universitetin e Durrsit nj serie konferencash shkencore n lidhje me zbatimin e Karts s Bolonjs n universitetet publike n vend dhe tashm radha duket se i takon reforms s paralajmruar t ministris pr t prafruar sistemin ton arsimor me prvojn m t mir t Karts s Bolonjs.


“Barazi”


N konferencn e djeshme, zvendsministrja e Arsimit, prgjegjse pr arsimin e lart, znj. Nora Malaj, vlersoi zhvillimet e fundit pr zbatimin e Karts s Bolonjs si dhe seriozitetin dhe profesionalizimin e konferencave t organizuara nga universitetet shqiptare n nivel lokal dhe qendror.


“N t njjtn linj ka vijuar puna edhe pr zbatimin e politikave q mundsojn autonomin e universiteteve. Konferencat e organizuara deri m tani kan provuar rndsin q ka procesi i Bolonjs dhe ciklet e tij studimore n njohjen e tregut t puns dhe procesin e msimdhnies; promovimin e rezultateve t pedagogve dhe krkimeve shkencore; si dhe rolin e studentve n autonomin e universiteteve”, - u shpreh znj. Malaj.


Reforma e re, q, sipas ministris, do t’i mshoj autonomis universitare dhe diversifikimit t financimit publik, jo vetm pr tek universitetet publike, por edhe tek ato private, ka si qllim pikrisht arritjen e pozitave t barabarta mes dy “sistemeve”, sipas saj.


N kt mnyr, n draftin q po prgatitet n zyrat e Ministris s Arsimit, po prcaktohet n radh t par thjeshtzimi i sistemit, por ndrkoh, burime nga ky institucion bjn t ditur q edhe financimi, akreditimi, autonomia, prcaktimi i kuotave, i tarifave dhe pranimi n universitete do t ndryshoj rrnjsisht.


Konferencat


Konferencat shkencore t organizuara nga Ministria e Arsimit e q u mbylln dje n Durrs, pr zbatimin e Karts s Bolonjs, duket se jan pararendset e reforms s shumprfolur dhe t paralajmruar nga ministria, q pritet se do t ket nj sistem t prafrt me vendet baltike, sipas deklarats s pak ditve m par t ministrit Tafaj.


N mbledhjen e djeshme, specialist t Banks Botrore dhe prfaqsues t institucioneve arsimore n Shqipri, si dhe rektor t universiteteve publike e private n vend, diskutuan gjat pr t gjitha stadet dhe arritjet e deritanishme t procesit t Bolonjs si dhe pr programet e studimeve pasuniversitare.


At u prqendruan edhe mbi kt reform q do t’i jap nj fytyr t re arsimit t lart, por q ende nuk ka nisur t bhet publik.