Partia Socialiste sht e vendosur t bashkpunoj me t gjith forcat politike pr t realizuar reformn zgjedhore. Qndrimin e ka shprehur vet kreu i selis roz, Edi Rama, i cili bri t qart se jemi t hapur t bashkpunojm me t gjith, por nga ana tjeter jemi m t vendosur t mos bejm kompromise mbi ato q i gjykojm parime themelore si sht parimi i zgjedhjes.Kreu i PS-s u shpreh i hapur pr bashkpunim edhe me Ilir Metn, i cili deklaroi para disa ditsh daljen nga koalicioni i majt dhe inicimin e nj koalicioni tjetr opozitar. Uroj q Ilir Meta, ta kuptoj se nuk sht koha e ndarjeve, por e bashkimit te ri tha Rama.