Notari amerikan Aron Pirsol vendos diktatin e tij ne stilin shpine. Pas rekordit ne 100 metra, kaliforniani ka vendosur nje tjeter rekord, kete here ne 200 metra, duke u bere keshtu nje nga pretendentet kryesore ne boterorin e Romes qe do te startoje javen e ardhshme.

25 vjecari amerikan e ka mbyllur garen ne kohen 1:53:08, rreth 86 te mijtat me shpejte se Rajan Lokt qe theu rekordin e ketij stili dhe fitoi medaljen e arte ne lojrat olimpike Pekin 2008. Kjo eshte hera e gjashte qe Pirsol permireson rekordin ne kete stil qe nga viti 2002 e deri tani, nje rezultat i shkelqyer per nje notar qe eshte vetem 25 vjec.

Nderkohe notari tjeter Lokt eshte renditur ne vendin e dyte shume larg rekordit ne Pekin, pasi e mbylli garen ne kohen 1:54:21 te mijtat. Keshtu dyshja Pirsol–Lokt do te perfaqesojne Ameriken ne Boterorin e Romes.