Brenda 16 ditve, kryeministri Sali Berisha duhet t vendos se cilin post ministror do tiu jap republikanve, deri m tani t mbetur pa nj post t till, pas dorheqjes s kryetarit t PR Fatmir Mediu. Kreu i asambles republikane, Sabri Godo, deklaroi se gjithka pritet pas kthimit t Berishs nga Franca. Por gjat ksaj kohe, pr kryeministrin situata bhet m e ndrlikuar, pasi m par duhet t largoj nj ministr, pr ti liruar karrigen republikanit q do t bhet pjes e kabinetit.Prfshirja e republikanve n qeveri, do ta riformatoj kabinetin Berisha. Presidenti i nderit i PR-s Godo ka mohuar gjithashtu, se PR-ja mund t marr postin e zv/kryeministrit, dhe nse sht folur pr ndonj dikaster t veant n takimin e s premtes midis Berishs dhe republikanve.