Pasi e prfundoi stinorin vjeshtor n mnyr jo aq mir, FC Prishtina ka planifikuar t bj ndryshime t mdha n ekip gjat pushimit dimror, me qllim q n gjysm-sezonin tjetr kjo skuadr t luftoj seriozisht pr titullin e kampionit t Kosovs.Drejtuesit e klubit kampion po mendojn t prforcohen me nj numr t madh t lojtarve t rinj. Madje udhheqsit e skuadrs ve kan
przgjedhjen e emrave t lojtarve, me t cilt tashm edhe i kan nisur bisedimet.Ndrsa, sipas drejtorit t prgjithshm t FC Prishtins, Edmond Rugoves, deri n fund t afatit kalimtar dimror nga skuadra do t lirohen shum futbollist, t cilt gjat vjeshts nuk kan pasur paraqitje t mira me fanelln bardh e kaltr.Ne e kemi prpiluar nj list, n t ciln prfshihen emrat e 12-13 futbollistve kosovar, por edhe asi t huaj t cilt jan n planet tona. Shum prej tyre mendojm ti transferojm n ekip. Megjithat, mbetet t shihet se sa prej tyre do t mund ti sjellim n skuadr deri n fund t afatit kalimtar, deklaroi Rugova pr Express.Por, Rugova preferon q emrat e lojtarve me t cilt skuadra e tij mendon t prforcohet njher prnjher mos ti publikoj. Megjithat, ai i prmendi vetm pes prej tyre.Jemi n bisedime me dy sulmues amerikan, me t cilt un kam punuar gjat qndrimit tim n Amerik. Bhet fjal pr Tommy Heinemann dhe Haggai Leboo. T dy kta kan shprehur dshirn e tyre pr t luajtur me Prishtinn. Jemi n bisedime edhe me Roland Durakun, Labinot Osmanin dhe Mentor Zhdrelln, etj, theksoi ai.Ndrkoh, Express ka msuar se bardhekaltrit jan n bisedime edhe me portierin e Kosovs s Vushtrris, Burim Sadiku.Rugova potencoi se shumica e lojtarve, me t cilt FC Prishtina mendon t prforcohet, kan kontrata me klubet e tyre. Por, ai tha se gjithka do t zgjidhet n mnyr korrekte me qllim q klubi i tij ti ruaj raportet e mira me t gjitha klubet kosovare.Ai tha se FC Prishtina sht skuadr me perspektiv. Sipas tij, futbollistt t cilt i krkon skuadra prishtinase duhet t jen t privilegjuar. Nuk duhet shikuar gjithmon vetm parat. Futbollistt duhet shikuar perspektivn. Me Prishtinn lojtart jan m afr Europs. Kjo sht dshmuar edhe n t kaluarn, sikur me rastin e Skerajt, Hoxhs, Berishs, etj, shtoi ai.Rugova tregoi se dera e klubit kryeqytetas do tu hapet shum futbollistve, t cilt deri m tani i kan bartur fanellat e FC Prishtins. Ne kemi edhe listn me emrat e lojtarve, t cilt do ti lirojm nga klubi. Mund t theksoj se sht numr i konsiderueshm i atyre lojtarve q do ti lirojm, vazhdoi ai.Pasi t prfundoj ky proces i ndryshimeve n ekip, Rugova tha se FC Prishtina do t jet kandidati m serioz pr titullin e kampionit dhe se skuadra e tij do t bhet me ekip t fort e t qndrueshm edhe pr t ardhmen.sht e vrtet se n fillim t kampionatit prjetuam nj kriz t rezultateve. Por, ajo kriz sht tejkaluar. Ata q kan menduar se Prishtina e ka humbur hapin n luft pr titull, kan gabuar. Prishtina ka qen, sht dhe do t jet gjithmon kandidati m serioz n luft pr titull t kampionit t Kosovs, prfundoi Rugova.FC Prishtina stinorin vjeshtor e ka prfunduar n pozitn e tet t tabels, me 23 pik t tubuara.