p styletext-align justifyIntervista e plote e Profesor Rexhep Qosja dhene gazetares Rudina Xhunga per Dritare ne Vizion Plusbrbr
p styletext-align justifyProfesor Qosja cfare do te thote shkembim territoresh per Shqiperine Kosoven Mitrovicen Preshevenbrbr
p styletext-align justifyUne mund te them se per here te pare kam shkruar para 30 vjetesh per kete ceshtje pra shkembim territoresh Por edhe me vone ne vitin 2013 kam shkruar ne nje interviste ne Gazeten Shqiptare dhe tani heren e fundit por nese perpara kane munguar reagimet tani kishte numer shume te madh reagimesh te papritura per mua dhe me permbajtje te ndryshme me disa koncepte politika ideologji qe treguan edhe cfare nuk do te deshironim te degjonim dhe kuptonim Domethene u shfaqen edhe mendime per te cilat duhet te mendojme dhe me te cilat do te duhej te merremi Pra kishte reagime pro dhe kunder idese se shkembimit te territoreve por pjesa me e madhe ishin reagime qe e kundershtoninbrbr
p styletext-align justify Para se te shkojme tek reagimi profesor a mund te ndalemi tek ky moment Fakti qe ju propozoni kete shkembim territoresh cfare do te thote ju flisni per dicka qe do te ndodhe neser ju flisni per dicka qe do te ndodhe rruges apo ju po flisni per dicka qe eshte duke ndodhur por nuk po e kuptojmebrbr
p styletext-align justifyUne fola per dicka qe mendoj se do te jete zgjidhja me e mire per shqiptaret dhe zgjidhja me e mire per rajonin Mendoj dhe jo vetem une por edhe zyrtare politike ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes por mund te jene edhe ne Evrope por edhe ketu mes ne shqiptareve qe rikompozimi gjeopolitik i Ballkanit realisht nuk ka marre fund Mendoj se ne te ardhmen nuk mund ta di sa shpejt e sa vone do te ndodhe nje rikompozim gjeopolitik i Ballkanit dhe per dallim prej nje numri te ketyre qe reaguan mendoj se ky rikompozim gjeopolitik i Ballkanit do te ndodhe dhe ne dobi te shqiptarevebrbr
p styletext-align justify Profesor kjo eshte frika ne mund te biem dakord te japim por ata do na e marrin e nuk do na japin gje Pra kjo eshte frika serbet mund te pranojne te marrin Mitrovicen e Veriut sic duan por nuk do te na e japin kurre Presheven Nuk do kete shkembim do kete vetem marrjebrbr
p styletext-align justifyJo pasi ajo do te behej me marreveshje ne prani te faktoreve nderkombetare Pra vetem ashtu do te mund te behej shkembimi i territoreve dhe ne nje rast te tille serbet nuk do te mund te merrnin pa dhene shkembimi nenkupton te japesh e te marresh dhe ajo qe do te jepnin eshte me e madhe me e rendesishme per shqiptaret dhe eshte e rendesishme nga pikepamja historike dhe politike sepse sjell sipas mendimit tim nje paqe nje mirekuptim nje pajtim qe pashmangshem duhet te ndodhe nje dite mes shqiptareve dhe serbeve Dua tju them se tek keto reagime pati njerez qe e permendnin ne vazhdimesi Dobrica Qosicin Ai eshte nje figure e madhe letrare serbe eshte nje shkrimtar i madh i cili eshte marre edhe me politike nje kohe ka qene edhe kryetar i Jugosllavise pas shperberjes se Jugosllavise Ai njeri ka folur shume per ceshtjen shqiptare dhe serbe dhe per lidhjen e ketyre dy ceshtjeve Njerezit nuk e dine shkruajne e flasin per te pa ditur asgje prej Qosicit as nuk kane lexuar punimin tim prej afro 30 faqesh per pikepamjet e Qosicit por ai njeri ka thene dikur se ceshtja shqiptare dhe maqedonase jane ceshtjet me te renda te Ballkanit Mandej pas shperberjes se Jugosllavise ka thene se Serbia duhet te turperohet pasi ka pushtuar Shqiperine ne Luften e Pare Boterore per qellimet e saja per te dale ne det dhe ne e dime qe serbet kane mberritur deri ne Durres dhe prej andej kane vazhduar me anije drejt Evropes por edhe jane ndalur aty E dyta ai ka thene ne vitin 2004 se eshte i ligjshem dhe eshte i pashmangshem bashkimi i popullit shqiptar pavaresisht se neve nuk na pelqen kjo dhe ne nuk e duam kete por kjo eshte e ligjshme dhe e pashmangshme E shikoni pra ai ka thene fjale shume te renda per ne per ceshtjen tone realisht por i ka thene edhe keto mendime qe nuk i kane thene politikane dhe intelektuale te tjere serbe Keta qe nuk e dine e permendin pambarimisht Qosic madje duke e identifikuar mbiemrin tim me te tijin Keto reagime kane nxjerre ne drite disa mendime qe mund te jete se po zhvillohen po formohen e po krijojne hapesire ne jeten tone mendime te cilat i quaj me togfjaleshin separatizem kombetar te pushtuar nga ndjenja shoviniste brendakombetare Aty pati reagime tek te cilat mua me mohohej e drejta per te folur per keto ceshtje pasi nuk paskam lindur ne Kosove pati edhe njerez te tille dhe nje gazete qe quhet Bota Sot qe e ka pronarin ne Zvicer po ta lexoni ate gazete do te shihni se deri ku shkon kjo ideologjia separatiste brendakombetare e ngarkuar me shovinizem brendakombetar E shikoni pra deri ku shkojne Pse nga vjen kjo tani Sepse kemi njerez ndoshta edhe zyrtare qe mund te kene pas shpines edhe ndonje institucion sic eshte Akademia jone e Shkencave dhe e Arteve te cilet nje ideologji te tille separatiste kombetare e arsyetojne me shtetin e Kosoves dhe me krijimin e kombit kosovar dhe kombi kosovar do kete gjuhen e vet kombin e vet qe do te dallohet objektivisht do jete nje komb tjeter qe do dallohet nga kombi shqiptar Por a mund te jene keto mendime te pranueshme Jobrbr
p styletext-align justifybrbr
p styletext-align justifyKur udheton sic me ndodhi mua sic i ndodh te gjitheve qe udhetojne ne autostrade ne drejtim te Prishtines kur kalon Kukesin ti thjesht e shikon qe nuk mund te kete nje shtet shqiptar pa Kosovenbrbr
p styletext-align justifyNjerezit qe mendojne dhe shprehen sic e thashe me lart mund te jete edhe se i duhet ti servilizojne dikujt ndonje zyrtari ndonje institucioni por ky nuk eshte ndonje interes Une e kuptoj shqetesimin qe mund te kene qytetaret e Mitrovices per kete kembim te territorit dhe shqetesimi i tyre eshte i natyrshem sepse asnje familje asnje njeri asnje grup njerezish nuk i deshiron keto levizje por ne duhet te mendojme se cili eshte interesi i pergjithshem Pavaresisht mendimeve te tilla procesi i bashkimit te Kosoves me Shqiperine eshte i pashmangshem Nuk e them vetem une dhe nuk po e them per here te pare E ka thene Adem Demaci para 60-70 vjetesh e kane thene edhe te huaj e thone edhe intelektuale dhe zyrtare amerikane dhe evropiane Ndoshta e degjuat dhe e lexuat cfare tha kryetari i Komitetit per Politikat e Jashtme te Kongresit Amerikan Ai tha se serbet dhe shqiptaret duhet te kembejne territorin dhe ai mendoj tha per Mitrovicen Veriore dhe Luginen e Presheves Ai foli edhe me tutje foli edhe per Maqedonine dhe natyrisht ata flasin edhe per bashkimin e pashmangshem te Kosoves me Shqiperine dhe ky bashkim nuk eshte vetem ne interesin e shqiptareve Merreni me mend kete bashkim objektivisht ne menyre te natyrshme gjeografikisht sa e con perpara sa e ngre jeten e shqiptareve sa e ngre standardin e shqiptareve por une them se zgjidhja e kesaj ceshtjeje pra bashkimi i Kosoves me Shqiperine eshte nje zgjidhje me e lehte edhe per vete rajonin edhe per vet Bashkimin Evropian nese ai mbetet e ruhet dhe nese ne behemi pjese e saj pra eshte me e lehte per administraten e Bashkimit Evropian eshte me e lehte per rajonin te kene pune administrative politike ekonomike tregtare kulturore me nje shtet sesa me dy shtete shqiptare Tani cfare duan keta njerez qe e kundershtojne idene qe eshte ne te mire te shqiptarevebrbr
p styletext-align justifyMargaret Jursenar nje shkrimtare e madhe shkruan  mencuria eshte gjeja me e veshtire Pra te mendosh mencur eshte me e veshtira Kete deshirojme qe njerezit qe paraqesin ide qe bazohen ne separatizmin e tyre brendakombetare te ngarkuar me nje urrejtje shoviniste brendakombetare te fillojne te mendojne mencur per kete ceshtjebrbr
p styletext-align justifyshte nje shprehje tek Princi i vogel i Saint-Exupry ku thote se nese do qe dike ta ftosh te punoje me ty per te ndertuar nje anije mos u trego sa shume dru do i duhet e sa shume lodhje do harxhoje per ta ndertuar ate por tregoji hapesirat detet qe do shkele Mesa duket per kete kane nevoje edhe shqiptaret qe dikush tu tregoje cfare mund te sjelle bashkimi kombetar sepse duke degjuar ndarje Mitrovica Presheva te huajt BE-ja kjo i ka lodhur dhe nuk ndihmon  te shohin horizontet qe krijon bashkimi ynebrbr
p styletext-align justifyBashkimin e Kosoves me Shqiperine bashkimin shqiptar nuk mund ta arsyetojme me me idene e tradites sone me idene e romantizmit por duhet ta arsyetojme konkretisht me te dhena konkrete ja pikerisht kete qe po pyesni ju cfare i sjell bashkimi kombetar popullit shqiptar I sjell shume te mira per jeten e tij te mire per ngritjen e standardeve ne jeten e tij Kosova ka disa te vecanta te saja natyrore gjeografike Shqiperia ka disa perparesi natyrore gjeografike dhe kur bashkohen te vecantat natyrore te Kosoves dhe Shqiperise atehere krijohen mundesite pasurohen mundesite per jete te gjate me te mire te gjithe shqiptareve Kur bashkohen fuqite krijuese te shqiptareve ne pergjithesi ne Shqiperi e Kosove ato fuqi krijuese sjellin shume me teper fryte dhe fryte shume me te rendesishme per jeten e te gjithe shqiptareve Per kete arsye bashkimi i Kosoves me Shqiperine bashkimi i Shqiperise me Kosoven bashkimi shqiptar eshte nje premtim natyror historik ekzistencial me nje rendesi te jashtezakonshme per jeten e popullit shqiptar sot dhe ne te ardhmen historikebrbr
p styletext-align justify Si ju duket se po ecen dialogu me Serbinebrbr
p styletext-align justifyNuk di Di qe ai dialog nuk eshte i pergatitur e di qe kur ben dialog per ceshtje te medha sic jane ceshtjet per popullin ceshtjet per shtetet do shume konsultime me njerez te ndryshem te profesioneve te ndryshme Ne nuk jemi pa njerez kemi njerez qe kane kryer fakultete te ndryshme kane magjistruar kane doktoruar Por edhe Shqiperia ka njerez me shume se ne me shume pergatitje per kete ceshtje dhe me nivel dhe pervoje njeqind e ca vjecare shteterore shte dashur te shfrytezohet pervoja dija e ketyre njerezve Bisedimet me Serbine kane filluar pa biseduar pothuajse me askend dhe jo rastesisht ndodh te nenshkruajne dy marreveshje nje ne Vjene dhe tjetren te arritur ne Bruksel marreveshjen e bashkesise se komunave serbe dhe marreveshja per demarkacionin me Malin e Zi Ato marreveshje jane nenshkruar kane perfunduar shte pare se jane te deshtuara te dyja qe kalojne nje vit e me shume se hiqen zvarre ato marreveshje dhe tani keta te politikes rreth tyre dhe me to Pse ndodhi kjo Sepse nuk u konsultuan me askend sic konsultohen zakonisht ata qe merren me keto pune Tani po degjojme disa prej atyre qe merren me keto pune konferenca te ndryshme televizione por me pare nuk jane marre me keto dhe mendimet e tyre ka ndodhur si ka ndodhur Ato ishin dhe vazhdojne te jene bisedime nuk dua te fyej askend por po ta shohim mire ato jane pak a shume bisedime diletante te cilat nuk kane sjelle ate qe eshte dashur te sjellin E pate cfare ndodhi tani ne Mitrovice Me 4 janar kemi ndalimin e Ramush Haradinajt ne France kemi ndertimin e murit afer Ibrit prej dhjetorit Mitrovica e jugut ka administraten komunale por tek syte e asaj administrate u ndertua muri dhe nuk u degjua nga ajo administrate se po ndertohet nje mur vetem vone pasi u perfundua ai mur u degjua Me pas u nis treni i stolisur me shenjtore dhe djallezoret drejt Mitrovices por qe u ndal ne Rashke qe nuk e di sa kilometra larg kufirit eshte ndoshta 10 15 20 kilometra por ai tren u ndalua Policia jone shkoi ne Mitrovice Si ndodhi e gjithe kjo te ndertohet ai mur ne syte e administrates se Mitrovices Veriore pa reaguar ajo administrate hic dhe tani po degjojme levdata per kryetarin e komunes se Mitrovices Jugore se ndikoi qe te shembet ai mur Si ndodhi qe ai tren te ndalohet atje aq larg kurse policia jone te shkoje deri aty kete nuk po e kuptoj Tani po lexoj cfare shkruajne dhe cfare flasin agjencite e huaja te lajmeve evropiane e amerikane interneti te ben te mundur te degjosh edhe cfare flitet dhe shkruhet ne Beograd Tirane dhe ketu ne Prishtine Nuk e di si ndodhi te ndalet ai tren atje dhe policia te shkoje atje Kush e urdheroi si e urdheroi a pati ndonje fare marreveshjeje aty Ka nga ata qe thone se jane marre vesh administrata e Prishtines me administraten e Beogradit per te bere nje teater Une nuk besoj tek kjo mundesi besoj tek reagimi i zyrtareve tanebesoj tek reagimi i zyrtareve evropian dhe natyrisht para se gjithash dhe mbi te gjitha te aty te Shteteve te Bashkuara te Amerikes Megjithate dicka ka mbetur e paqarte e pashpjeguar ne kete pune deri ne fund Ato bisedime me Serbine nuk jane ne rregull e duhet te diskutohet per ato bisedime ato bisedime duhet te pergatiten me nje varg kushtesh te cilat nuk ben te mos behen kusht per bisedimebrbr
p styletext-align justifybrbr
p styletext-align justify Para pak ditesh ne nje interviste te perbashket mes Presidentit Thaci dhe Kryeministri Rama u fol per lufte dhe paqe A shikoni ju profesor lufte gjekundibrbr
p styletext-align justifyJo Per problemet per te cilat fola dhe sot nuk shoh lufte Dikush e dramatizon kete pune per te mbuluar ceshtje te tjera por nuk me duket se ka mundesi per lufte Shtetet e Bashkuara te Amerikes nuk jane me kot ne Bondstill ata nuk kane ndikuar vendosmerisht perkrahjen e ushtrise sone clirimtare per clirimin e Kosoves nuk kane ndikuar vendosmerisht qe te behet Kosova e lire dhe e pavarur dhe nuk do te lejojne qe te behet lufte tani ne asnje menyre madje as Bashkimi Evropian sepse nuk eshte ne interesin e tyre por flasin te tjere per kete lufte per te mbuluar disa te keqija te tjera dhe per te krijuar disa tensione qe dikujt i konvenojnebrbr
p styletext-align justify Pra me shume se tek Kryeministri Rama apo Presidenti kosovar Thaci ju besoni  te presidenti Trumpbrbr
p styletext-align justifyUne besoj tek Shtetet e Bashkuara te Amerikes E kam thene dhe e perseris Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte nje shtet i madh me siperfaqe me numer te popullsise me zhvillim ekonomik me fuqi ushtarake dhe me fuqi politike ne bote dhe e quaj te ligjshem te natyrshem te domosdoshem interesimin e Shteteve te Bashkuara te Amerikes per situaten globale planetare ne pergjithesi Shtet i perbere prej te gjitha racave kombeve feve ka nje te drejte morale politike etnike te interesohet dhe pa te do te ndodhte kaos ne planet pa Shtetet e Bashkuara te Amerikes Ato jane fuqia qe krijojne nje ekuiliber ne kete planet Une kam besim tek Shtetet e Bashkuara te Amerikes qe ne Kosove nuk mund te ndodhin tragjedi sic ka ndodhurbrbr
p styletext-align justifyZgjedhjet nuk fitoi Hilari Klinton nje emer i rendesishem per shqiptaret por Donald Trump Per ju  Amerika do i trajtoje shqiptaret ndryshe tanibrbr
p styletext-align justifyTani Donald Trump i fitoi zgjedhjet eshte kryetar i Shteteve te Bashkuara te Amerikes Ai ka paraqitur disa mendime qe nje numri njerezish nuk i kane pelqyer ka disa pikepamje disa koncepte qe sjellin shume ndryshime ne politiken amerikane dhe ato ndryshime kane shkaktuar disa shqetesime edhe ne Bashkimin Evropian edhe ne Kine Meksike dhe vende te tjera megjithate ne duhet te presim e te shohim se si do te realizohet ajo politike e kryetarit te Shteteve te Bashkuara te Amerikes Donald Trump dhe ekipit te tij por une besoj dhe u tha e tha Ministri i Mbrojtjes Pentagonit se politika ndaj shqiptareve Kosoves Shqiperise shqiptareve nuk ndryshon do te mbetet e njejta politike e perkrahjes se Shteteve te Bashkuara te Amerikes Tani nuk jemi ne ata qe iu jemi pjekur nen dardhe dhe do bejne cdo gje per ne vetem pse ne jemi ne se ne jemi me te miret ne bote jo jane edhe disa interesa te tyre gjeostrategjike Per fatin tone interesat tona kombetare  dhe interesat e Shteteve te Bashkuara te Amerikes jane perputhur dhe Amerika e sheh se shqiptaret jane aleati i tyre i sinqerte i natyrshem i kuptueshem i domosdoshembrbr
p styletext-align justify Besoj ju e keni ndjekur ne  media qe flasin shume pas zgjedhjes se Presidentit Trump per menyren  sesi eshte shprehur Kryeministri Rama per te brbr
p styletext-align justifyshte e drejte e cdo qytetari intelektuali politikani cdo njeriu ne pozite politike partiake shteterore te shfaqe mendime per politika dhe politikane te ndryshem Mund te jete se keto mendime duhet te jene me te permbajtura kur jane zgjedhjet per ata qe marrin pjese ne zgjedhje Ndoshta gjate fushatave nuk do te duhet te jepen mendime pasi paraqet animet e tua per nje kandidat ose tjetrin per mendimin tim do te duhet te jesh me i permbajtur Mund te jete se Kryeministri i Shqiperise do te kishte vepruar me mire po te kishte qene me i permbajtur mos te kishte deklaruar per kete apo ate kandidat gjate fushates por kjo nuk do te thote se nuk eshte e pranueshme e lejueshme qe pas fushates te shprehesh mendimin perkrahes apo mendimin keqardhes pse kandidati tjeter nuk ka fituar apo jo Une nuk mendoj se kjo deklarate e atehershme e Kryeministrit te Shqiperise mund te kete pasoja per Shqiperine jo qe jo por as per vet Kryeministrin e Shqiperise nuk mendoj se do te kete pasoja  mendoj une Nuk deshiroj te kete pasoja por as nuk mendoj se do te kete pasojabrbr
p styletext-align justify Sepse juve ju pelqen Edi Rama dhe asgje nuk ka ndryshuar per menyren sesi ju e shikoni Kryeministrin e Shqiperisebrbr
p styletext-align justifyMendoj se Edi Rama madje e kam shkruar  kur ishte ne Beograd dhe ku u shpreh u paraqit u organizua nje fushate e vogel kunder tij dhe une shpreha disa mendime per te Ai eshte nje politikan shtetar dhe intelektual njekohesisht ai per mua eshte i rendesishem ne radhe te pare sepse ka filluar ta reformoje Shqiperine ta beje nje shtet bashkekohor dhe ta evropianizoje Shqiperia ishte si ishte mes nje autarkie dhe nje anarkie e tille ishte Shqiperia Edi Rama deshiron ta reformoje Shqiperine ta modernizoje dhe kjo nuk eshte pak por eshte shume e rendesishme per Shqiperine dhe Kosoven Reforma qe behet ne drejtesi eshte me rendesi ekzistenciale jo vetem politike jo vetem per statusin nderkombetar te Shqiperise por me rendesi ekzistenciale per vete popullin shqiptar eshte nje reforme qe premton menjanimin ndaljen pengimin frenimin e shume te keqijave ne jeten e popullit shqiptar ne Shqiperi e mendoj se prej kesaj reforme do mesojme edhe ne ne Kosovebrbr
p styletext-align justifyMegjithate me gjithe kete perkrahje qe une i kam dhene dhe i jap Edi Rames ne perpjekjet e tij per reformimin e pergjithshem te Shqiperise jo vetem te drejtesise por te te gjitha fushave te tjera nuk do doja ti shihja disa veprime dhe mendime te Edi Rames Fjala vjen do te doja ta shihja me pak ne televizion Televizioni per nje fare kohe i afirmon njerezit por televizioni edhe mund ti demtoje mund ti shkaterroje njerezit ne qofte se e teprojne Pra do mase dhe masa eshte formuluar ne Greqine antike prej Platonit e Aristotelit masa eshte perberes i vepres shkencore i vepres artistike i etikes i sjelljes se njerezve i organizimit te tyre politik shteterorbrbr
p styletext-align justifyMasa eshte shume e rendesishme kerkon nje mase dhe do doja qe Edi Rama ta kete kete mase ne paraqitjet e tij publike dhe te mos paraqitet ne vendet e te gjithe ministrave te tij por te paraqiten vete ministrat per nje varg ceshtjesh dhe jo Kryeministri i Shqiperise jo kryetari i Shqiperise por ministrat pasi jane fushat e tyre dhe degjohen me po aq interesim apo kur paraqiten rralle degjohen edhe me me shume interesim sesa keta kryesoretbrbr
p styletext-align justifyE dyta do te doja qe disa ceshtje qe po i trajton per shembull ceshtjen e kembimit te territoreve do doja qe per disa ceshtje qe i quajme shkencore per te cilat ai flet te pergatitet Ne boten demokratike figurat shteterore politike te larta nuk merren me historine ndersa ketu te gjithe po merren me historine e letersise Ata nuk jane eksperte nuk e njohin historine e letersise por prape merren me te i vleresojne shkrimtaret i japin nota vleresuese i shpallin te medhenj e kolose por ata nuk jane per ate fushe nuk jane te pergatitur Kjo gje ndodhte ne komunizem Stalini i bente autoritete te perjetshme krijuesit e ndryshem por ne demokraci nuk e di a mund te degjohet ndonje shtetar evropian apo amerikan te beje vleresime te tilla per krijuesit shkrimtaret kompozitoret aktoret regjisoret piktoret skulptoret pra do doja qe Edi Rama te mos futej aq lehte ne vleresime te tilla shkencore sepse nuk eshte i fushes nuk eshte i pergatitur dhe degjuesit mund te mendojne se arsyet nuk jane shkencore por te tjera politikebrbr
p styletext-align justifyE treta nuk do te doja qe Kryeministri i Shqiperise te futej ne ceshtje fetare jo Shqiperia dhe Kosova jane shtete laike feja eshte e ndare prej shtetit ne nuk kemi te drejte dhe nuk duhet ti lejojme vetes tani te flasim ne nje menyre qe lejon te mendohet se po favorizohet kjo apo ajo fe politikanet nuk duhet te merren me ceshtje fetare shte ligji eshte Kushtetuta ceshtjet jane edhe per fene te cilat jane te rregulluara me ligj dhe do te zbatohen ligjet e Kushtetuta port ceshtjet fetare por jo njerezit politike te flasin per ceshtje fetare qe mund te trajtohen si anime Fjala vjen Kryeministri i Shqiperise foli per ish Kryetarin e Lidhjes Demokratike te Kosoves per te cilin tha se ka nderruar fene Kjo nuk mund te deshmohet dhe mendoj se nuk beri mire qe e tha sepse tingelloi si propagande Derisa familja e tij nuk e ka deklaruar kete e kurrkush nuk e di perpos familjes se tij femijet e bashkeshortja nuk e kane deklaruar nese e kane nderruar apo jo fene dhe ne te tjeret nuk kemi asnje te drejte te japim mendime per ate ceshtje Prandaj mendoj se Kryeministri i Shqiperise nuk eshte dashur dhe nuk duhet te futet aq lehte ne ceshtje fetarebrbr
p styletext-align justifyTjeter Papa Francesku eshte nje figure e madhe fetare morale etike dhe figure e madhe po shihet edhe ne politike Sot mund te jete figura me e madhe ne bote me ndikim etik Ai eshte nje figure per te cilin nuk e di a ka kush qe nuk ka simpati dhe perkushtim te pergjithshem ndaj tij Une kam shume perkushtim ndaj asaj figure fetare etike dhe politike per fjalet e tij per ndikimin e tij ne bote por nuk e quaj te arsyeshme ngritjen e shtatores se Papes ne nje shtet laik Keto gjera nuk ndodhin as ne Evrope apo shume rralle mund te kete ndodhur Une nuk e quaj te arsyeshme kete dhe nuk e quaj te arsyeshme sepse e para Shqiperia eshte shtet laik dhe nuk duhet ti japim kuptime fetare dhe e dyta jemi popull me tri fe dhe duhet te kemi kujdes per harmonine shumeshekullore te vazhdueshme dhe qe deshirojme e shpresojme te vazhdoje keshtubrbr
p styletext-align justify Po futja e lendes fetare ne shkolla profesorbrbr
p styletext-align justifyFutja e lendes fetare te krishterimit te fese ortodokse katolike myslimane vec e vec ne asnje menyre jo por te historise se fese te ndertimit te zhvillimit te fese po si lende per fene per historine e fese ne pergjithesi por jo per fete vec e vec Nuk mund ti ndajme shkollat nuk mund ti ndajme nxenesit ne shkolle mendimet e tyre ne shkolle ne duhet tu mesojme se cfare eshte feja pse eshte krijuar feja si eshte zhvilluar etj Pra une jam per historine e fese si lende shkollore te krijimit ndertimit dhe zhvillimit te fese por jo fete e vecantabrbr
p styletext-align justify Ju sapo numeruat tre momente te rendesishme qe ne fakt nuk i keni bere me pare per Kryeministrin e Shqiperise Edi Rama Nderkohe i keni ndjekur zhvillimet e koalicionit ne Shqiperi problemet perplasjet mes z Meta dhe z Rama A ju kane krijuar tension pasiguri apo politika keshtu funksiononbrbr
p styletext-align justifyNuk e di a funksionon gjithkund ashtu Tek ne po funksionon dhe them pa ngurrim me nje bindje timen uroj vetem timen se funksionin ne nje menyre jo normale jo te rregullt jo te natyrshme jo te dobishme jo me interes te pergjithshem ne pjesen me te madhe te kohes Aleanca shteterore mes dy tri partive nuk eshte parti Ne nje parti mund te kete mendime te ndryshme por jo kur ke koalicion mes dy partive Nese ato nuk i kane qendrimet e perbashketa per ceshtje te ndryshme mund te bejne deme Une kam percjelle reagimet e LSI gjate perpjekjeve per reformen e drejtesise dhe duhet te them se ne disa momente keto reagime nuk me kane pelqyer nuk e kane ndihmuar ceshtjen e kane zgjatur shume perpjekjet per tu realizuar ajo reforme Edhe ne momente te tjera jane shfaqur reagimet e LSI kunder Partise Socialiste aleatit te vet kryesor A nuk mund te merren vesh perpara ata njerez dhe te dalin me nje mendim Per mendimin tim munden dhe duhet pasi eshte ne interesin e Shqiperise dhe te reformave qe po behen ne Shqiperi qe ata derisa jane bashke te jene bashkebrbr
p styletext-align justify A ju duket qe jane bashke A mund te jene bashke keta njerez pas atyre qe tha ish Ministri i Drejtesise i shkarkuar nga Ramabrbr
p styletext-align justifyNuk e di a do te mund te jene bashke nuk e di Levizja Socialiste per Integrim rri ne dy karrige nuk ka shume mirekuptim as per individet as per intelektualet as per politikanet por as per partite politike qe rrine ne dy karrige Pervoja historike ka deshmuar se ata qe rrine ne dy karrige shpesh perfundojme mes tyre Me kuptoni perfundojne poshte mes dy karrigevebrbr
p styletext-align justify Pra ia parashihni kete lloj fati z Metes apo thjesht i sugjeroni te beje kujdesbrbr
p styletext-align justifyIlir Meta le pershtypjen e nje politikani te zgjuar te shkathet por shkathtesia zgjuarsia pervoja politike sipas mendimit tim gjithmone tregohet me e suksesshme me e dobishme per te pergjithshmen nese ka edhe nje baze te qendrueshme etike Nuk jam i sigurt se LSI e ka ate baze te qendrueshme perderisa aq lehte mund te qendroje ne dy karrigebrbr
p styletext-align justify Nderkohe e pandryshueshme eshte PD apo pasardhesi i Berishes Basha tregon qe dicka ka ndryshuar dhe po ndryshon ne ate partibrbr
p styletext-align justifyUne mendoj se Partia Demokratike e Shqiperise eshte nje parti e rendesishme per Shqiperine e nevojshme e dobishme do pushtet ka nevoje per opozite dhe Partia Demokratike si partia me e madhe sot e opozites i duhet shume Shqiperise dhe i duhet ketyre qe kane pushtetin Partise Socialiste dhe Levizjes Socialiste per Integrim tyreve iu duhen verejtjet qortimet reagimet mospajtimet e opozites Por per mendimin tim per bindjen time reagimet e Partise Demokratike te Shqiperise nuk jane reagime politike te pjekura te dobishme Mendoj se nuk jane te dobishme jo vetem per interesin e pergjithshem te Shqiperise por as per vete Partine Demokratike Udheheqja e asaj partie ushtron nje terror me genjeshtra ndaj shqiptareve ne pergjithesi Reagimet fjalet gjuhen e Kryetarit te sotem te Partise Demokratike z Basha e perjetoj si nje terror me genjeshtra Ai dhe bashkepunetoret e tij ndoshta ne Kryesine e partise ne vazhdimesi flasin per krimet e Edi Rames i lidhur me krimin punon me krimin i ka bere kriminele do ti beje kriminele kriminel andej kriminel kendej Po mire ne qofte se Kryeministri i Shqiperise qenka aq kriminel ne te gjitha fushat i bashkuar me kriminele qe u sherben vetem krimineleve atehere pse nuk eshte ne burg ai njeri pse eshte ne liri ai njeri pse eshte Kryeministri i Shqiperise ai njeri pse nuk eshte ne burg ai njeri qe ka gati 4 vjet si Kryeminister Si eshte e mundur te flase keshtu Nga vjen ajo gjuhe me cfare e deshmon ate gjuhe Gjuha e Partise Demokratike te Shqiperise gjuha e kryetarit te Partise Demokratike te Shqiperise nuk eshte gjuhe e nje politikani nuk eshte gjuha e nje kryetari te partie opozitare ajo eshte gjuhe e nje polici prokurori dhe gjykatesi denues por jo e nje politikani Ajo gjuhe vetem me vleresime pa te dhena pa argumente pa deshmi Epo politika nuk mundet keshtu ajo eshte nje propagande e demshme e pafrytshme dhe jo etike e deshtuar mendoj se ai eshte duke e demtuar me ate gjuhe partine e vet E shikoni pra ne kemi gjuhe politike ne radhe te pare ne vazhdimesi te gjate me urrejtje Une kam shkruar ne librin tim Pushteti i korruptuar protagonistet dhe viktimat kam shkuar per gjuhen e klases politike shqiptare ajo gjuhe e mbushur me urrejtje Si mund te lejohet ajo gjuhe ajo gjuhe prish shume prish te rinjte nxenesit studentet popullin Ka dicka qe i mban shqiptaret bashke nuk do te kishin qendruar bashke do te ishin zhdukur do te ishin asimiluar nuk do te kishte pasur Shqiperia shqiptare po te mos kishte dicka qe i ka mbajtur bashke eshte nje ndjeshmeri e perbashket eshte nje kulture e perbashket eshte nje histori e perbashket eshte nje jete e perbashket eshte nje etike e perbashket Me ate gjuhe te urrejtjes te gjitha keto po permbysen po keputen lidhjet shekullore mijeravjecare mes shqiptareve me ate gjuhe te urrejtjesbrbr
p styletext-align justifyProfesor opozita akuzon fort dhe flet gjithe kohes per kanabizimin e shoqerise Kjo psh eshte gjuhe e urrejtjes apo ka fakte qe Shqiperia eshte hashashizuarbrbr
p styletext-align justifyProblemi i droges sic po shihet ekziston nje problem qe duhet zgjidhur qe i duhet dhene fund Nuk eshte e lehte kur e sheh ku e gjithe po mbillet droga madje edhe ne ate malesine time kam degjuar ne televizion se eshte gjetur droge e mbjelle por dhe opozita e perdor per disa qellime te vetat politike dhe jo per tu zgjidhur problemi i drogesbrbr
p styletext-align justifyAskend nuk kam degjuar te merret me nje tjeter aspekt te droges te kultivimit perpunimit shitjes se droges dhe ky eshte aspekt etik Duhet te merremi me anen etike te shitjes se droges me drogen duhet te merren psikologe dhe sociologe Me drogen nuk shkaterrohet vetem nje njeri nje nxenes nje student nje vajze nje person por shkaterrohet nje familje e tere Ky eshte nje problem i madh etik me te cilin duhet marre dhe duhet inkuadruar ne luften kunder drogesbrbr
p styletext-align justifyPastaj kjo droge qe njerezit tane po e cojne po e shesin ne shtetet evropiane krijon nje perfytyrim jo te mire nje perfytyrim te keq per ne shqiptaretbrbr
p styletext-align justifyPra duhet ta luftojme drogen edhe per ceshtje te dinjitetit tone kombetar dhe shqiptaret e kane deshmuar ne histori se kane pergjegjesi ndergjegje kane parime te larta etikebrbr
p styletext-align justifybrbr
p styletext-align justifyshte nje njeri ne Shqiperi i cili flet nje shqipe te shkelqyer Ambasadori amerikan Donald Lu qe se fundmi i hoqi vizat prokuroreve gjykatesve dhe ka krijuar nje situate te pazakonte ne Shqiperi Si e keni percjelle ju ketebrbr
p styletext-align justifyUne e kam percjelle prej fillimit ambasadorin amerikan Donald Lu dhe ambasadoren e BE Romana Vlahutin Pavaresisht atyre qe jane thene e shkruar une reagimet e tij paraqitjet e tij qe ne disa raste mund te duken pak te tepruara i kam quajtur te dobishme per Shqiperine e ka ndihmuar procesin e reformave qe po ben qeveria ne Shqiperi une e degjova tani cfare ndodhi e cfare po ndodh per mospajtimet me Kryeprokurorin Nuk e di a eshte e vertete ajo qe degjova qe Kryeprokurori e ka derguar bashkeshorten ne Amerike qe te linde per arsye shendetesore por per arsye shendetesore eshte edhe Evropa qe eshte edhe me afer Une kam degjuar se e ka cuar bashkeshorten ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes qe te linde atje dhe qe femija te fitoje nenshtetesine amerikane Nese eshte e vertete ai Kryeprokuror i Shqiperise humb besimin qe duhet te kene shqiptaret ndaj tij humb legjitimitetin e kryeministrit te Shqiperise per bindjet e mia Kur e degjova kete lajm nisa te mendoj se ai kryeprokuror nuk meriton te jete kryeprokuror te Shqiperisemjerisht dhe i dhashe te drejte ambasadorit Donald Lubrbr
p styletext-align justifyPra ju nuk keni dilema ju jeni me ambasadorin Lubrbr
p styletext-align justifyJo une nuk kam dilema E tha bukur gazeta Tema Shqiperia do te deklarohet per Shtetet e Bashkuara te Amerikes  apo per Kryeprokurorin dhe une mendoj se Shqiperia eshte e deklaruar per Shtetet e Bashkuara te Amerikesbrbr
p styletext-align justifyNderkohe ndalimi i vizave per disa anetare te drejtesise shqiptare ishte nje akt i paprecedente gje qe nuk u prit me negativitet tek shqiptaret perkundrazi ata duan qe te vazhdoje keshtu edhe me politikanetbrbr
p styletext-align justifyNuk eshte hera e pare qe Shtetet e Bashkuara te Amerikes e bejne kete madje perpos heqjes se vizave marrin edhe masa te tjera me sa kam degjuar si per shembull iu bllokojne mjetet e rezervuara ne banka apo jo Keto jane masat e nje shteti qe i ka marre dhe i merr Mund te mos kemi mirekuptim per keto masa por Shtetet e Bashkuara te Amerikes sigurisht mendojne se me masa te tilla ndikojne ne zgjidhjen e disa ceshtjeve ne shtetet per te cilat jane te interesuara atobrbr
p styletext-align justifyTrajtimi i drejte me drejtesi i te gjithe qytetareve te gjithe njerezve si atyre qe jane ne pozitat me te larta si atyre qe kane status te vecante si atyre qe jane me te varfrit dhe me te shperfillurit drejtesia iu sjell shprese apo i demoralizon deri ne fund njerezitbrbr
p styletext-align justifyNuk eshte thene kot prej njerezve te mencur evropiane Drejtesia dhe vetem drejtesia i mban qytetet dhe shtetet Pa drejtesi rrenohen qytetet dhe shtetetbrbr
p styletext-align justifyNderkohe shume gjera nder shqiptaret kane ardhur nga jashte jo se brendshmi qe nga pavaresimi yne nga pavaresimi i Kosoves e te tjera zhvillime tonat Edhe kjo reforme shume e rendesishme sic eshte reforma nuk drejtesi nuk eshte e brendshme nuk eshte nga jane te huajt qe po e kerkojne dhe duan ta realizojne A ju duket keshtu profesorbrbr
p styletext-align justifyQe shqiptaret nismat dhe proceset e tyre kryesore iu vijne prej jashte prej te huajve jo prej vetvetes nuk eshte e mire dhe kjo ndodh sepse shqiptaret nuk merren vesh mire mes vetes Une kur shkrova librin eshtja shqiptare historia dhe politika nuk kam gjetur shume materiale shqip Fatkeqesisht shkrimtaret tane nuk na kane lene kujtime nuk na kane lene dokumente ose kane lene shume pak korrespondence nuk na kane lene arkivat e tyre personale nuk kemi pasur shtet nuk kemi pasur administrate qe te kemi dokumente shteterore nuk jane botuar libra per ceshtjet tona politike shteterore dhe me eshte dashur te shfrytezoj literaturen nga gjuhet e popujve te Jugosllavise dhe aty kam gjetur shkrime te ndryshme per shqiptaret qe serbet i kane perkthyer kroatet sllovenet malazezet maqedonasit por sidomos serbet dhe kroatet Tek te dhenat thuhet se shqiptaret me shume e kane demtuar njeri-tjetrin me shume e kane pesuar prej njeri-tjetrit sesa prej te huajve A mos po ndodh kjo edhe sot Kur e shikojme tani sesi sillen ata qe jane ne pushtet dhe opozita na duket se kjo po ndodh edhe sot edhe ne Shqiperi edhe ne Kosove Shqiptaret nuk mund te veprojne vete prandaj nuk kane pasur nisma per ceshtjet e veta kryesore historike ekzistenciale por kane ardhur prej te tjereve mjerisht E pra do duhej vete Shqiptaret e keni pare cdo gje e presin te vije prej Evropes dhe SHBA-se por jo sepse ato jane fjalet e tyre te medha me te cilat dalin para degjuesve shikuesve te tyre dite e nate pa pushim dhe i mbulojne ato te vetat qe populli nuk deshiron ti degjoje e shohe Kjo eshte nje demagogji e vecante nje mashtrim i degjuesve e shikuesve qe ndodh prej pushtetit ne Shqiperi dhe Kosove Ajo qe deshirojme te shohim eshte te qendrojne vertikalisht por nuk po i shohim Ata duhet ti bejne vete disa pune e jo duke kerkuar vetem ndihme nga BE Shtetet e Bashkuara te Amerikes etjbrbr
p styletext-align justify Ju hyni tek njerezit qe nuk dorezoheni vazhdoni shkruani vazhdoni reagoni nuk hyni tek njerezit qe i dorezoheni turmes Nderkohe a ka nje zhgenjim te fshehte tek ju te cilen ia transmetoni stermbeses per shembull duke deshiruar ne fshehtesi qe ajo te ike nga Kosova te jetoje jashte Apo te tjera gjera i thoni Rinesesbrbr
p styletext-align justifyNje dite nje avokat i ri ne moshe e degjova kur tha Te hysh ne duart e gjyqesorit tone ne Kosove eshte ferr dhe te jetosh ketu eshte e tmerrshme Shikoni per gjyqesorin e Kosoves nuk e kam degjuar kete teme kurre kete vleresim por shkel rende te drejtat e njeriut dhe me te edhe shteti i Kosoves Ne qofte se nje fletedenoncim i yti qe e ke paraqitur ne gjyq nuk trajtohet 5 vjet 6 vjet 10 vjet per gjithe keto vite ty si qytetar te jane shkelur te drejtat e njeriut sepse nese ti mendon se te eshte bere nje e padrejte e shkalleve te ndryshme dhe je ankuar kerkon te drejten tek gjyqesori dhe ata nuk ta kryejne ty vazhdojne te te shkelen te drejtat njerezore Ata nuk e mendojne kete pune Kurre nuk kam degjuar gjykates ta trajtoje problemin keshtu Degjova se 100 mije e ca lende gjyqesore jane te pa trajtuara ne Kosove Ku jetojme ne Ne Amazone te Brazilit apo ne nje shtet me institucione juridike Ku jetojme ne qe na duhet te presim kaq shume vite qe te trajtohet lenda jone Dhe kush e di pse nuk trajtohen kush e di se kush nderhyn aty dhe kjo e ben jeten qytetare pa siguri juridike shteterore Mund ta kene sigurine keta te shtetit por jo ti si qytetar qe je i barabarte me te dhe mendon cfare dua une ketu Nje figure e madhe politike morale e Kosoves eshte emer orientues etik i madh ne jeten e shqiptareve ka thene oh tregomeni ku eshte me e largeta qe te shkoj E shikoni pra Ai qe sheh se cfare ka ne jeten tone ne njeren ane korrupsion nepotizem krim te organizuar privilegje te jashtezakonshme te tyre ne pushtet dhe nga ana tjeter te varfer te heshtur te nencmuar Ne njeren ane ata te pushtetit qe kerkojne pensione suplementare qe kerkojne rroga pese here me te larta se rroga mesatare ne Kosove qe kerkojne udhetime te vecanta te tyre te nevojshme dhe jo qe kane privilegje te jashtezakonshme hane e pine telefona qe i paguan shteti Atehere cfare kerkon aty qytetari i varfer Ne njeren ane ke retorike them une pseudopatriotike e thirrur vazhdimisht Shtetet e Bashkuara te Amerikes BE-ne integrimet euro-atlantike dhe nga ana tjeter ke sjellje kushtetore despotike Atehere si do ndjehesh aty fare kerkon aty Ka plot njerez qe mendojne ashtu por ate pakenaqesi ne nuk e shprehim pavaresisht se te gjitha keto ua shohin aty ne pushtet dhe nuk pajtohen me to por nuk dalin te reagojne ashtu sic po bejne ta themi ne Rumani tani Une kam nje stermbese qe eshte 2 vjec e gjysme dhe deshiroj qe ajo te rritet ne Kosove dhe nuk e di nese do te arrij a do te me jape jeta afat ta edukoj si duhet por besoj se ne edukimin e saj ne perkushtimet botekuptimet ndjeshmerine e saj do te ndikoje edhe kjo e vetmja pasuri qe une e le dhe qe eshte kjo biblioteka imebrbr
p styletext-align justifyI druheni kesaj botes qe kete pasuri nuk e kupton eshte nje bote tjeter qe e frikesoi edhe Umberto Ekonbrbr
p styletext-align justifyPo une e kam lexuar letren e Umberto Ekos drejtuar nipit te tij Me ka bere shume pershtypje Kam lexuar jo te gjitha disa vepra te tij Ai per mua ishte nje figure e madhe letrare mund te jete me e madhja e Evropes dhe u cudita shume sesi vdiq pa iu dhene cmimi Nobel Shkrimtari dhe intelektuali me i madh i Evropes iku pa iu dhene cmimi Nobel Dhe kete fuqine e tij te madhe intelektuale morale qe e kishte tregon kjo leter Ai i kuptonte te gjitha keto ndryshime qe i ka sjelle teknika moderne e jashtezakonshme qe kane ndryshuar qyteterimin boteror elektronika por nuk e ka humbur besimin tek libri dhe i thote nipit te vete duke i sugjeruar librat qe duhet te lexoje i thote kujtesen mos e humb ti kushtosh kujdes Ne i kemi kompjuteret por kujtesen e krijojme e ushqejme ne jete prej njerezve te tjere dhe sidomos prej librave librat na e krijojne kujtesen dhe ajo kujtese na mban te gjalle na pasuron shpirterisht na i pasuron ndjenjat kujtese qe nuk eshte e kesaj teknike te diteve te sotme jo por eshte kujtesa e marre prej njerezve te tjere prej jetes dhe ne menyre te vecante prej librave Pra kujtesen e ngre shume dhe me kete e ngre edhe librin Une i kam lexuar edhe shkrime te tjera te Ekos Ai e quan librin te pavdekshem megjithate vetem me librin ti mund te qendrosh nate e dite e te mesosh prej tij Libri eshte i perjetshem dhe duhet ta deshirojme kete qe te jete i perjetshem Jo rastesisht numri i librave qe botohet tani ne 2016 eshte shumefish me i madh se numri i librave qe eshte botuar me parebrbr
p styletext-align justify Besoni tek libratbrbr
p styletext-align justifyPo une besoj tek libratbrbr
p styletext-align justify Profesor do doja ta mbyllja me besimin tek librat sepse duam te besojme tek librat ku te besojme tjeter Ne fund ju nuk ishit ne percjelljen e Dritero Agollit Do donit ta kalonit percjelljen e tij ne te gjalle te mos e shikonit ndersa ikte edhe pse e shoqeruan me karafila me trendafila me vepren e tij e shoqeruanbrbr
p styletext-align justify Une do te doja te isha aty ne percjelljen e Dritero Agollit Gjendja fizike ne te cilen isha momentalisht nuk ma lejoi kete mundesi me keqardhje te madhe e them Une e percolla te gjithe homazhin e tij nga fillimi deri ne fund dhe ishte nje percjellje plot dinjitet per te cilen Shqiperia ka shume pervoje ka tradita i ben teper mire I beri ne menyre te vecante homazhet per Dritero Agollin te cilat ai i meritonte nje figure e vecante shume origjinale e letersise e kultures e jetes shoqerore dhe politike shqiptare ne pergjithesi Une i uroj ata qe e organizuan kaq bukur homazhin per Dritero Agollin dhe me erdhi mire qe u respektua ashtu dicka qe nuk po respektohet sot U respektua letersia u respektuan artet u respektua kultura qe po ta shohesh diteve te tjera nuk eshte e perfillur sa do duhej as ne programet shkollore Letersise dhe gjuhes shqipe nuk i jepet numri i oreve sa ne Evrope Lexova se ne Evrope ne shkollat e mesme numri i oreve eshte 10 ne jave Nuk e di sa eshte tek ne Pra numri i oreve te letersise eshte i madh ne bote Letersia dhe gjuha jane dy lende te medha qe na ruajne kulturen dhe na e pasurojne ate jeten tone dhe identitetin tone Gjuha dhe letersia qe jane kultura dhe identiteti yne duan kujdes dhe perkushtim te vecante nga shteti qe nuk e kane sot mjerishtbrbr
p styletext-align justifyJo vetem gjuha dhe kultura por edhe gjuhetaret shkencetaret artistet qe nuk jane Une tani dalloj cdo liber te ri qe ju tani keni futur ne biblioteken tuaj Atje pashe edhe Princin e Arberit te Pellumb Xhufit gjithcka qe njerezit e bejne vete gjithcka eshte private tashme shteti nuk i ka ne vemendje pervecse kur vdesbrbr
p styletext-align justifyJo nuk ka dhe ky eshte nje gabim i madh Sot ne bote keto shtete qe kane perparuar qe jane shtete te zhvilluara me standard te larte sic jane Franca Gjermania Italia Spanja Britania e Madhe etj politika behet duke u bazuar ne shkence Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes nuk behet politike diletante behet politike bazuar ne te dhena shkencore dhe ne qofte se ne nuk i kushtojme kujdes shkences edhe ne politikberje ne qofte se ne ne plan te pare te jetes sone politike shoqerore shteterore nuk do veme shkencen nuk do veme profesionalizmin nuk do veme kulturen dhe punet tona do jene keq do behet keq per nebrbr
p styletext-align justifyKete interviste dhe mendimet qe shpreha nje numer i njerezve dhe disa miqve te mi me te cilet njihem prej shume vitesh mund te mos i pelqeje Zakonisht nuk bej llogari per kete ju pelqen apo jo per mua me rendesi eshte te them te verteten Mendoj se me te verteten e me te drejten i ben sherbimin me te mire popullit qe i takon shte nje shkrimtar grek Nikos Kazanzaqis qe ka shkruar romanin e famshem Leter El Grekos i cili ka kerkuar qe ne varr ti vendoset ky mendim Nuk me tremb asgje nuk shpresoj asgje jam i lire Une jam ne nje moshe ku skam cfare kerkoj me ne nje moshe ku aq sa mundem e me lejon mosha deshiroj ta pasuroj krijimtarine time vepren time Une nuk kam frike per mendimet qe them dhe keshtu duke mos deshiruar te tjera duke mos u frikesuar dhe duke mos shpresuar per kushedi cfare privilegjesh une e ndjej veten plotesisht te lire Jam i lirebrbr
p styletext-align justifyProfesor ju falenderojbrbr
p styletext-align justifyEdhe une ju faleminderit Ju jeni gazetare publiciste por edhe shkrimtare Une kur bisedoj me ju e di se bisedoj jo vetem me nje gazetare qe ben nje bisede me mua per televizionin por bisedoj me nje shkrimtare te shquar e cila do ti sjelle vepra te reja gjithmone e me te vlefshme letersise shqipe dhe jua urojbrbr
p styletext-align justifyPrishtine me 13022017brbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br