Mjekët: Rastet janë sporadike, jo alarmit
Nj rast i ri me virusin A/H1N1 sht evidentuar n Marke, Itali. Nj 54-vjear italian ka shfaqur shenjat e smundjes pas rikthimit nga nj udhtim n Indi. Menjher pas ksaj ai u sht nnshtruar analizave n spitalin e Ankons n Itali, nga ku edhe ka rezultuar pozitiv ndaj virusit H1N1. Pacienti ka shfaqur ndrlikime me frymmarrje si dhe sht n gjendje t rnd. Aktualisht, ai sht i shtuar n spitalin e Torrentes n Ankona dhe po mbahet me frymmarrje artificiale. N Marke, vendi ku jeton shtetasi italian, q nga fundi i 2009-s nuk sht evidentuar asnj rast me H1N1. Megjithkt, institucionet shndetsore jan shprehur se rasti po mbahet nn mbikqyrje.


Diabet dhe obezitet


54-vjeari sht kthyer nga India n 24 korrik, dy dit m pas sht drguar menjher n urgjencn e spitalit, nga ku ka marr trajtim mjeksor pr ftohje, temperatur dhe koll. Me gjith trajtimin, gjendja shndetsore e pacientit sht ndrlikuar pr shkak se ai vuante edhe nga diabeti, obezitet i shkalls s lart si dhe kishte probleme me zemrn. Pr kt pacienti sht transferuar n reanimacion ku vazhdon t jet n gjendje t rnd t qndrueshme. Nga ana tjetr departamenti i shndetsis t zons s Markes ka aktivizuar procedurat pr mbajtjen nn mbikqyrje t aktivitetit t virusit. Institucionet shndetsore kan vendosur nn mbikqyrje familjart e pacientit, por sipas mjekve, ata nuk kan shfaqur shenja t virusit.


Situata


Pas rastit t evidentuar, mjekt n Itali kan nisur t qetsojn situatn, ku, sipas tyre, nuk ka vend pr panik. Organizata Botrore e Shndetsis sht shprehur se virusi A/H1N1 po qarkullon n ajrin e disa vendeve, ku edhe rastet e prekura jan t importuara. Bluzat e bardha shprehen se raste t tilla mund t jen edhe “autoktone” dhe se mund t ndodhin edhe gjat vers, gjithsesi nuk ekziston rreziku i prhapjes masive, pasi shkollat dhe vendet e puns jan me pushime. Nga ana tjetr, ata rikujtojn edhe nj her normat e higjiens, ku si fillim duhen lar duart me uj t rrjedhshm dhe me sapun si dhe t evitohen vende me grupe t mdha njerzish.


Indi


N Indi situata e virusit A/H1N1 vazhdon t jet problematike. Organizata Botrore e Shndetsis n buletinin e saj t prjavshm pr situatn e ktij virusi n bot vlerson se n Indi virusi ka prhapje t madhe, madje jan shnuar edhe disa raste vdekjesh. Sipas t prditshmes “Indianexpress”, rajonet m t goditura nga kjo smundje jan Kerala dhe Maharashtra, nga ku kt jav rastet kan psuar rritje n javn e tret dhe t katrt t muajit korrik. Madje, ka pasur edhe raste fatale, ku kan vdekur edhe 21 persona.


N Indi smundja sht prforcuar me ardhjen e sezonit muson, i cili sht tradicionalisht nj periudh e pikut t gripit sezonal. Sipas OBSH-s, virusi H1N1 q nga paraqitja e saj ka goditur 214 vende, duke shkaktuar 18.398 t vdekur. Vitin e kaluar, nga shfaqja e pandemis, India nuk ka marr masa t veanta. Sipas disa vlersimeve, nj e treta e popullsis s saj ka nj probabilitet t lart kontaktues t virusit gjat dy viteve t ardhshme.