Sigurisht q bombat ruse mbi Gjeorgjin nuk ishin ksaj radhe one missed call n sekretarit e Perndimit. Ishin sinjali i qart i rikthimit t vullnetshm dhe t dhunshm t ariut t bardh dhe dalja e tij nga strofulla diplomatike. Antarsimi i Shqipris n NATO s fundmi, lodhi do shpres ruse mbi ndaljen e ekspansionit t Perndimit prmes NATOS n drejtim t saj dhe si ndodh rndom, kur gardhet prishen, athere dhuna zgjidh gjithka.Papritmas boshti euro-atlantik perndimor si bosht dominues, u gjend nn atmosfern prvluese t nj para lufte t ftoht. Por, ajo q duket se po e shqetson m shum Perndimin sht prballja e vetme q ai duhet t bj me t paktn tre fronte apo akse botrore kundrshtare, t cilat jo pak kan frenuar planet ekspansioniste t tij.Duke filluar nga Boshti tashm i shpallur i s Keqes q shtrihet nga Koreja e Veriut, Iran, Siri dhe mbaron n Venezuel, Boshtin e Kuq q shtrihet nga Kina, Rusia dhe mbaron n Kub dhe Boshtin Jeshil q prfshin nj grumbull strmadh vendesh myslimane.Tani, pyetja shtrohet se, si do ti vej halli ktij planetit ton t vogl piktoresk duke par se t katr boshtet n fjal jan posedues t armve brthamore t shkatrrimit n mas ?Ajo q mendoj se do t ndodh dhe q pr t disatn her ka ndodhur, sht q Perndimi dhe kryesisht SHBA do t duhet t rikonfigurojn aleancat dhe pr rrjedhoj edhe sloganet n mnyr q t balancojn prballjen e boshteve kryesore civilizuese. Pr kt nuk do t prbj ndonj habi q tashm Boshti i s Keqes t mos ket m ngjyr t gjelbr (myslimane) por ndoshta t kuqe dhe slogani q Perndimi nuk negocion apo bn aleanca me shtete t ashtuquajtura terroriste, t interpretohet thjesht si nj keqkuptim politik i s shkuars. Lufta ruso-afgane vetm se e vrteton kt.Krcnimi i hapur i Rusis pr pozicionim luftarak n rast t vendosjes s sistemit amerikan t mbrojtjes anti-raket n Poloni e eki t bn t mendosh se gjrat duhen marr seriozisht dhe se prballja e re ruso-amerikane do t krkoj aleanca t reja pr t dyja kraht.Vizita s fundmi e presidentit sirian Bashar el Asad n Rusi si dhe ato t mhershmet t presidentit iranian Ahmedin Nexhat n po kt vend, dhan mesazhin e qart se i ashtuquajturi Boshti i s Keqes, prfshir ktu edhe Koren e Veriut, do t profilizohen si shtete aleate me Rusin.Ndrsa bashksia e shteteve myslimane e konturuar politikisht n Konferencn Islamike, edhe pse me firot e Iranit dhe Siris, tani pr tani qndron n nj pozicion asnjans por t vshtir politikisht pr arsye se ky bosht civilizues ka marrdhnie dhe aleanca politiko ushtarake me boshtin euro-atlantik nga njra an dhe marrdhnie t forta t shkmbimeve ekonomike me Rusin dhe Kinn nga ana tjetr.Ja prse Kosova, nj njoll e paprfillshme n hartn gjeopolitike botrore, kthehet n nj soj instrumenti mats t pozicionimeve t boshteve civilizuese botrore. Ja prse ato vende q u profilizuan si aleate te Rusis (Iran, Siri, K.Veriut) nuk hezituan t mos njohin pavarsin e Kosovs.Ja prse Konferenca Islamike qndron n nj pozicion stand by pr sa i prket Kosovs, sepse interesa m t mdha gjeopolitike dhe influenca shum m t mdha se Kosova po luhen n kt fillim mijvjeari.Pra me pak fjal i vetmi bosht i cili tashm i ndodhur n kt kaprcyell diplomatik dhe politiko-ushtarak,akoma i pa profilizuar qart, sht Boshti Jeshil ose politikisht t themi Konferenca Islamike, e cila duhet t przgjedh n mes Perndimit dhe Lindjes ish komuniste si nocione aleancash politike.Par n kt optik mund t themi se edhe pozicionimi i KI-s pr Kosovn do t bhet njkohsisht dhe njtrajtshmrisht me pozicionimin e vet si bosht n hartn e influencave ndrkombtare.Por, duket se t fundit q kuptojm kto zhvillime jemi ne shqiptart e t dy anve t kufirit. Edhe pse Serbia t gjith gjenocidin e vet ndaj myslimanve t Ballkanit e mbshteti tek teza e lufts ndaj fundamentalizmit islamik, sot me pafytyrsin morale dhe politike sht e para q vrapon pr t lobuar n vendet e Boshtit Jeshil si bosht akoma i pa pozicionuar qart.Amerikant po ashtu edhe evropiant, me nuhatjen e tyre politike, kan drguar prfaqsues t tyre pran KI-s pr lobing lidhur ke Kosovn, sepse ata din q prononcimi prfundimtar i KI-s n raport me Kosovn prbn edhe pozicionimin e njmendt t ktij boshti.Vetm ne shqiptart e Shqipris dhe Kosovs kemi luksin akoma t shprfillim kontakte me kt bosht dhe pr m tepr me publicist apo mendimtar si Baton Haxhiu e ndonj tjetr, t cilt sulmojn do prpjekje q n fakt do t ishte me interesa historike kombtare.Por, penges serioze q blloku i vendeve t KI-s t mund t profilizohet n ann e perndimit sht Izraeli dhe shtja palestineze. Duke qen se influenca izraelite sht faktor vendimtar n politikn amerikane, kjo sjell nj penges n prafrimin pa kushte midis perndimit dhe KI-s.N kto pozita boshti i ashtuquajtur jeshil duket se ka dy rrug; e para t bashkohet me boshtin perndimor si vendimmarrje politike dhe e dyta t qndroj asnjans si bosht duke luajtur politikisht dhe ekonomikisht midis Perndimit dhe Rusi-Kins. Nse zgjedh kt t dytn ather shtja e Kosovs nuk do t zgjidhet n bllok por do t lihet t prcaktohet individualisht nga shtetet antare t ktij boshti.Nj gj sht tashm e provuar, koha e simpatis apo dashuris politike ka marr fund. Ajo q urojm sht q fakti i t gjendurit ton n kryqzime boshtesh civilizuese t mos kthehet edhe ksaj radhe n nj makth.