Berat
Ndrprerja e ujit t pijshm do t vazhdoj deri n fund t javs

Tashm qytetart e Beratit do t prballen me mungesn e ujit t pijshm, pasi riparimi i defektit n tubacionin e Bogovs gjat rrshqitjeve t stins s dimrit ka
q ata t ngelen pa uj t pijshm. Q prej dits s hn, qytetart i jan drejtuar dyqaneve pr blerjen e ujit t ambalazhuar, pasi ezmat e tyre nuk kan uj. Edhe pse ishin njoftuar disa dit m par pr kt ndrprerje t tejzgjatur t ujit t pijshm, situata sht
e vshtir n kushtet ku temperaturat jan t larta. Qytetart ankohen se ndrprerja n kto dit t nxehta gushti sht e pajustifikuar, pasi konsumimi i ujit t ambalazhuar sht i paprballueshm pr ta, ndrkoh q krkesat pr uj jan t larta si pasoj e t nxehtit t madh. Ankesa kan ngritur m s teprmi dhe besimtart mysliman, q jan duke kaluar muajin e tyre t Ramazanit, t cilt e quajn kt gj t pafalshme, pasi jan duke u prballur me nj situat shum t vshtir. Ndrprerja e ujit t pijshm msohet se do t vazhdoj deri n fund t javs, gj e cila ka
q t gjitha familjet q kan isterno n banesa t’i shfrytzojn ato, ndrkoh q pjesa tjetr duhet t prdor uj t ambalazhuar. Me kt situat po prballen t gjitha bizneset si restorantet, fast food-et etj. Burime pran Ndrmarrjes s Ujsjellsit n kt qytet bjn me dije se ndrprerja ka qen e detyruar, pasi po punohet pr riparimin e defektit n tubacionin prcjells nga Bogova drejt Beratit. N vendin u quajtur “Promovik”, n afrsi t qytetit t Polianit, tubi u dmtua gjat muajve t dimrit nga shirat e shumt e t rrmbyeshm. Pas arjes s tubacionit, defekti u riparua vetm pjesrisht nga moti i keq, ndrsa tashm specialistt jan duke punuar pr riparimin e tij, ka sht
shkak pr ndrprerjen e ujit t pijshm n kto dit t nxehta gushti.
#