Edi Rama nj nga figurat m publike t kohve t fundit, i njohur fare mir pr dinakrin e tij n aksionet politike, duket se sht vn n shnjestr t pothuajse t gjith klass politike. Sjelljet e kryetarit socialist, t kujtojn krenarin q diktatori irakian Sadam Hysein tregoi deri n momentin e fundit kur e dorzoi at n litarin e varur. Edi Rama po i prgatitet rnies s madhe por q krkon q do gjje ti jap fund me nder pa u dorzuar deri n momentin e fundit.Prpjekjet e tij pr t mos pranuar asnj lloj konsensusi, nuk mund t jen gj tjetr vetm frika nga fundi q po i vjen kariers s tij. Tashm sht
edhe e mods q lidert partiak n momentin q humbasin, dorzojn edhe mandatin e tyre. Zotit Rama shum shpejt ndoshta do ti duhet q t prballet me kt realitetet nse pretendon se sht ai q tregon. N t kundrt do t vazhdoj me politikn e tij q nuk pranon humbjen, por do t rifajsoj mazhorancn pr manipulim t zgjedhjeve, gj kt q do ta tregoj si justifikim t disfats.I vetmi person q zoti Rama nuk ka sulmuar hapur, sht ish kryeministri dhe paraardhsi i tij n detyr, Fatos Nano, i cili nprkmbi t gjitha sjelljet e kryetarit aktual socialist, duke i shtrnguar dorn Berishs, duke i premtuar bashkpunim dhe edhe pse jo hapur duke injoruar me mnyrn m modest sjelljen politike t liderit t opozits.Edi Rama kurrsesi nuk mund t prononcohet kundr Fatos Nanos, pasi vetm n grupin e tij parlamentar ka t paktn 15 deputet socialist q mbshtesin ish kryetarin e tyre.Edi Rama nuk mund t kundrshtoj Nanon, pasi zgjedhja e tij si kryetar partie ishte tepr e mundimshme. Ai u pranua si i till vetm n raundin e dyt pas refuzimit q t deleguarit socialist i bn n t parin pr ta patur shef t selis roz. Zoti Rama nuk e ka harruar zgjedhjen e tij si lider i socialistve t Shqipris, pasi u ul n fron pa plqimin e vet tyre, duke krcnuar n mes t nats se do t krijonte nj tjetr parti, gj kjo q do t shnonte fundit pasarshsve t Partis s Puns. Vet socialistt n nj moment t till pr t mos lejuar nj parti t tret (pas LSI-s) n gjirin e tyre, pranuan pa dshirn e tyre q kryetari i ri t ishte zoti Rama.Ja pra, edhe vet zoti Rama tregohet i rezervuar n prononcimet e tij ndaj zotit Nano, pasi i friksohet elektoratit socialist dhe krijimit t nj tjetr partie nn lidershipin e paraardhsit t tij.Nga ana tjetr, deklaratat e Nanos prkrah Berishs, edhe pse jo t drejprdrejta, ishin mesazhi m i mir pr mbshtetsit e tij, q t mos prfshihen n kaosin q Rama po prgatit pr vendin. Zoti Nano, me finesn m t madhe dhe me diplomacin e tij profesiniste, shtrngoi dorn e kryeministrit Berisha, duke anashkaluar t gjith mosmarrveshjet e mparshme dhe ndoshta duke i thn elektoratit t vet q n vern e 2007-s do t jem presidenti juaj.Zoti Rama duhet t kuptoj q stili me t cilin ai deklarohet, tashm sht i gabuar dhe nuk funksion m. Ai duhet t kuptoj, q i nevojitet patjetr nj imazh maker, por ksaj her jo m pr veshjet apo pr paraqitjen npr podiume, por pr mnyrn se si duhet t flas. Ai duhet t pranoj realitetin, t pranoj humbjen me sjelljet m fisnike dhe t hap rrugn e opozits q t prgatitet pr zgjedhjet e prgjithshme parlamentare, pasi vendoret e rradhs jan t humbura. Edhe pse zoti Rama mund t jet nj artist i mir, kjo nuk do t thot q ai sht nj politikan i mir apo sht m e vshtira, lider i nj nopozite q ka qndruar n pushtet pr 8 vjet me rradh.Zoti Rama, nse dshiron t jesh i suksseshm, ather ktheu n galerit e arteve apo n studiot e pikturs. Politika krkon politikan dhe jo piktor!