Kur t gjith mendonin se e kishte Scudetto t sigurt Roma mposhtet n n fushn e saj. 24 jav mundime t hedhura posht kur titulli ishte vetm nj hap larg. Inter ka rrimarr kreun e renditjes dhe ajo q ishte e thjesht pr ekipin e drejtuar nga Ranieri, bhet e vshtir. Roma u mund 2 – 1 nga Sampdoria n Olimpico, Inter mundi 3 – 1 Atalanta n San Siro. Pazzini me dy golat e tij ka trishtuar tifozt kryeqytetas dhe ka gzuar ata milanez. N Rom ankohen nga gjykimi i Damato, ndrsa Inter sht m i qet +2 pik nga rivali i vetm pr titullin. E rndsishme sht q kampionati i futbollit t Itali kt sezon po dhuron do jav supriza dhe kur kan mbetur edhe 3 ndeshje pr t'u zhvilluar. Ky sht kalendari n kampionat pr Inter dhe Roma, q do t prballen edhe me ekipe q i kan plotsuar objektivat e tyre dhe ndoshta enigma e kampionit do t zgjidhet n 16 maj, java e fundit.